Skocz do zawartości
ZielonyUzytkownik

MOCNO niesymetryczny rozwój rośliny?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13/12/2021 o 22:11, grolsch3 napisał:

@ZielonyUzytkownik box: 0.6x0.6x1.4=0.504

0.504x6 wymian powietrza x60 minut (6 wymian powietrza na godzinę) = 181.44

Kolego bo tak się zastanawiam😀 jeśli objętość boxa (w m3) pomnożymy przez 6 i podzielimy przez 1h to wtedy otrzymamy 6 wymian powietrza na godzinę. Jeśli to przemnożymy jeszcze przez 60 to otrzymujemy 360 wymian na godzinę lub 6 wymian na minutę. Dobrze mówię? Nie uwzględniam tutaj spadków wydajności w związku z filtrem, kanałami itp

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik Na minutę ziomek, się rozpędziłem. Są różne sposoby obliczeń. Niektórzy piszą o 4 wymianach powietrza na minutę. Niektórzy wliczają moc oświetlenia (ale to tylko przy hps zauważyłem, nie ledach). Dla mnie to obliczenie, które Ci napisałem jest najbardziej optymalne. Tak obliczałem sobie moce wentylatora (do pc bez filtra bo nie potrzebuje) i u mnie się sprawdza. Możesz pogooglować to różne sposoby znajdziesz, wybierz jaki chcesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grolsch3 dzięki za rozjaśnienie 😄 no właśnie jak googluje to znajduje info o tak niskich wartościach jak 8 wymian powietrza na godzinę. Ale nawet z własnego doświadczenia już wiem, że to za mało. Pomijając spadki wydajności to mój obecny wentylator robiłby prawie 200 wymian na godzinę, a wilgotność i tak dobija w niektóre dni do 70%.
Wentylator dzisiaj wymieniam i zobaczymy czy w końcu uda się opanować sytuacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po przełączeniu lampy na 12/12 powinienem ją od razu przybliżyć? 
Chodzi mi o to że wszędzie czytałem o tym „stretchu” na początku kwitnienia a u mnie aż tak nie idzie w górę. Może ustawię lampę tak jak do vega, a przysunę dopiero bliżej jak będę chciał zatrzymać dalszy wzrost i skupić na topach?

Czy może to nie ma znaczenia i roślina po przełączeniu lamp na 12/12 pójdzie tak samo w górę niezależnie od wysokości lampy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, ZielonyUzytkownik napisał:

Czy może to nie ma znaczenia i roślina po przełączeniu lamp na 12/12 pójdzie tak samo w górę niezależnie od wysokości lampy?

niektóre szczególnie sativy potrafią na kwitnieniu sporo urosnąć. Trzymaj na razie tak jak na vegu, za blisko to też mogą zrobić się Foxtails coś takiego:

 

Foxtails-marihuana-konopia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie po wymianie wentylatora jest niewielka poprawa. Fakt, że wilgotność w pomieszczeniu też była wysoka bo na poziomie 51%. Niżej niż 58 nie chciało zejść. Dzisiaj pokombinuje z aktywnym dolotem zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi @grolsch3 Panowie mam do Was pytanie. Zacząłem się zastanawiać czy moje problemy z wilgotnością nie biorą się czasem z tego, że może leję za dużo wody podczas podlewania.
Mam donice 11litrów, roślina jest dość szeroka i wysoka na 40-50cm, podlewam już od dłuższego czasu co 3-4 dni ilością ok. 3litrów i dostaję każdorazowo około 500ml wycieku. Roślina do końca dnia w którym podlewam wygląda na przelaną, następnego dnia ożywa dość mocno. 
Powiedzcie proszę z własnego doświadczenia czy 3 litry jednorazowo do donicy 11l to za dużo czy ok? Czy roślina bezpośrednio po podlaniu powinna mieć objawy przelania?
Gdzieś na forach US widzę, że niektórzy podlewają nawet 1l w takich donicach raz na tydzień... nie wiem mi się zdaje, że to za mało, ale może faktycznie leje za dużo i potem roślina pozbywa się nadmiaru wody i stąd problemy z wilgotnością. Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik odpowiem Ci z mojego niedoświadczenia. 2 grow. Po pierwsze podlewam zawsze na ciężar donicy, nawet teraz jak uprawiam w skrzynce, która jest z zasady cięższa, udaje mi się uznać po ciężarze czy to odpowiedni moment. Jak mam wątpliwości (rzadko) to grzebie paluchem obok rantu żeby się upewnić na głębokość palucha co tam się dzieje głębiej. Poza tym staram się uprawiać organicznie, więc raczej mam lekko wilgotną glebę. 

Po drugie, ważne w czym siedzi ziemia. W plastiku przelewałem, w materiałówce i tej skrzynce nie zauważyłem nigdy objawów przelania. 

Po trzecie to co napisałeś uważam, jak i Ty zresztą, że Twoje podlewanie jest głównym powodem takiego poziomu rh. Do tego ten słaby wyciągający na początku. 

Nigdy nie doprowadziłem do sytuacji, że co podlanie wypływa 0.5l z odpływu. Ogólnie ja się trzymam swojego sposobu, że podlewam na styk (oczywiście pierwsze podlanie jest takie żeby ziemia stała się po całej donicy wilgotna, po kilku minutach dolewam resztę). Ciężar donicy mi o tym mówi, jak i odgłos wyciekającej wody na tace. Co kilka podlań przelewam medium większą ilością. Wtedy na 2-3 dni rh jest większe niż zwykle o około 10%. I robię to co kilka podlań, nie zawsze. Wolę materiałowe niż plastik, ziemia jak i korzenie mają więcej tlenu. W plastiku nie mam doświadczenia i tak prawie utopiłem swoje obecne grow. Nigdy więcej nie robię w plastiku 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grolsch3 Dzięki za odp. Ja mam w plastiku ale nawierciłem masę dziur na całej wysokości (pseudo airpot). Od wczoraj chodzi już ten 2x mocniejszy wyciąg, ale mam wrażenie, że za dużo to nie dało. Może kilka punktów procentowych. 
Następne podlanie zrobię mniejszą objętością np. 2l zamiast 3l i zobaczę czy znowu będzie taki wyrzut wilgotności. Ale patrząc na to co mówisz wychodzi na to, że nie powinno być tak źle.
Powiedz mi czy jak podlewasz na styk, to czy masz jakikolwiek skok wilgotności w namiocie? Czy do następnego podlania jest stabilnie? Jesteś w stanie określić ile wody lałeś do jakiej objętości ziemi aby podlać na styk? A ile lałeś litrów podczas bardziej obfitego podlewania raz na jakiś czas?
A słyszałeś może o tej koncepcji, żeby podlewać 25-33% objętości donicy? Czyli w przypadku 11l byłoby to 2,75 - 3,63litra wody przy każdym podlewaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik w ktorym miejscu Ty ten miernik trzymasz ?

W dniu 19/10/2021 o 11:52, ZielonyUzytkownik napisał:


 

IMG_9860.jpg

Jeśli Ty miernik w doniczce trzymasz to być moze to jest powodem zbyt wysokiego RH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, ArteK napisał:

@ZielonyUzytkownik w ktorym miejscu Ty ten miernik trzymasz ?

Jeśli Ty miernik w doniczce trzymasz to być moze to jest powodem zbyt wysokiego RH?

Na pewno jest tak jak piszesz, ale widać że ona raczej potopiona na korzeniach. Po kolorze perlitu obstawiam, że nie żałujesz nawozów lub co gorsza wytwarzają się już niezdrowe sole. Przynajmniej ja taki kolor miałem jak je topiłem 

2 godziny temu, ZielonyUzytkownik napisał:

@grolsch3 Dzięki za odp. Ja mam w plastiku ale nawierciłem masę dziur na całej wysokości (pseudo airpot). Od wczoraj chodzi już ten 2x mocniejszy wyciąg, ale mam wrażenie, że za dużo to nie dało. Może kilka punktów procentowych. 
Następne podlanie zrobię mniejszą objętością np. 2l zamiast 3l i zobaczę czy znowu będzie taki wyrzut wilgotności. Ale patrząc na to co mówisz wychodzi na to, że nie powinno być tak źle.
Powiedz mi czy jak podlewasz na styk, to czy masz jakikolwiek skok wilgotności w namiocie? Czy do następnego podlania jest stabilnie? Jesteś w stanie określić ile wody lałeś do jakiej objętości ziemi aby podlać na styk? A ile lałeś litrów podczas bardziej obfitego podlewania raz na jakiś czas?
A słyszałeś może o tej koncepcji, żeby podlewać 25-33% objętości donicy? Czyli w przypadku 11l byłoby to 2,75 - 3,63litra wody przy każdym podlewaniu. 

O takiej koncepcji nie słyszałem, ale wydaje się niebezpieczna z samego założenia takich proporcji. Ja na 12l growbag w pierwszym grow, lałem maksymalnie 1.5l wody, ale musiałem wtedy z podstawki odlewać. Jak podlewam na styk to mam te 10% wyżej przez 24h na oko. Przy przelaniu większą ilością to maksymalnie ten zwiększony pułap jest te 72h. Jeżeli podlewasz takimi wartościami przy tej wilgotności to możesz zapomnieć o transpiracji, więc kiedyś możesz żałować. Na pewno szybciej niż myślisz. Dziury w donicy mogą nie pomóc. Na forach spotykam się ze stwierdzeniami, żeby podlewać więcej a rzadziej, ale ja robię po swojemu 🙂 trzeba też mieć z tyłu głowy w jakim stylu ktoś uprawia, organik czy mineralnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik nie czaje. Ten zielony miernik 3w1 to wypierdol na wejsciu on sie nawet to rzutu przeszczepem nie nadaje, temperature i rh czytaj urządzenie do pomiaru masz w ktorym miejscu w namiocie? Co do podlewania idzie wyczuć czy w donicy jest mokro,wilgotno,sucho. Uwierz mi na słowo, i usmiechnij sie 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ArteK ale tym badziewiem całkiem spoko się sprawdza wilgotność. Czemu kolejna osoba mi radzi ją wypieprzyć😀 jak podleje to wilgotność ziemi idzie w górę i po paru dniach jest już na czerwonym, czyli coś tam chyba jednak działa co? 
Wytłumacz mi jeszcze jaki jest związek pomiędzy tym miernikiem w ziemi a wilgotnością w namiocie, bo nie załapałem tego? Miernik w ziemi wpływa jakoś negatywnie na korzenie? 
W namiocie mam też stację pogodową - leży na ziemi koło donicy i to tam mierze wilgotność w namiocie. Źle czy dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ArteK wyczuwam ironie 😛 Nadal nie rozumiem, czy sam fakt że ten miernik tam jest wsadzony wpływa negatywnie na korzenie? Czy masz po prostu na myśli, że wynik pomiaru jest totalnie niewiarygodny i to powoduje przelewanie rośliny?

EDIT: dobra dopiero zaczaiłem o co Ci chodziło. Bazując na starym zdjęciu założyłeś, że stację pogodową trzymam w donicy i że stąd moje zawyżone pomiary. Nic z tych rzeczy - stacje pogodową trzymam na ziemi obok donicy. Widać skrawek urządzenia na zdjęciu z drugiej strony tego tematu. W donicy trzymałem tylko na samym początku zanim się rozrosła.

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZielonyUzytkownik stacje pogodową to najlepiej 'trzymać' na wysokości krzaka. Ani na ziemi, ani tym bardziej w środku w donicy. Zakłamuje i pomiar w jednym jak i drugim przypadku. Najlepiej na rurce zawiesić na czymś, mniej więcej w połowie krzaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ją podlałem 1,5l. Brak wycieku i nie wygląda na przelaną. Zobaczymy jutro i pojutrze czy będzie wyrzut wilgotności, ale wątpie 🙂

7F955D84-0307-4291-8FD0-23DF8CF98D9F.jpeg

BE5D2FA7-F0B7-4343-B007-D10D0EFD0552.jpeg

Edytowane przez ZielonyUzytkownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...