Skocz do zawartości
Monako

3x MAC 1 x Hardcore OG 2x Critical 1xLemon O.G

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde tak czytam już 4 miesiąc o podlewaniu na wagę i nie do końca rozumiem.  Załóżmy że mamy donicę 11L, wsadzam palec 2 cm wgłąb i czuje że jest susza. Podnoszę donicę i co oceniam? Ile na oko waży? Nie wiem dla mnie 4 i 6 kg będzie ważyło pewnie dokładnie tyle samo. No i załóżmy że wlewam litr wody, po 3 dniach wsadzam palec 2 cm wgłąb, nie ma suszy (przykleja się trochę do palca), podnoszę, no i znowu wychodzi mi 4-6kg na oko i skąd mam wiedzieć ile podlać. Nie rozumiem :classic_biggrin:

@Monakoco do tego jak szybko wchłania gleba wodę, to zależy od systemu korzeniowego, przepuszczalności samej gleby wiadomo i stopnia nasycenia woda gleby. No i głównie ziemia im bardziej sucha, tym szybciej wchłania wodę, ale jest ta granica "suchości". Na pewno kojarzysz że jak jest w cholerę gorąco i się wyleje coś na glebę, to te krople wody co wylejesz to one się tak oblepiają jakimś pyłem z gleby i przez jakiś czas nie chcą wsiąknąć. U Ciebie pewnie się właśnie o to rozchodzi, po prostu jeżeli masz malutko korzeni jeszcze i gleba z wierzchu jest przesuszona (bo na razie podlewasz skromnie) to właśnie z tego powodu ta woda powoli wchłania się w glebę.

Też ogólnie po podlaniu podobno dopiero średnio po 12 godzinach woda zostaje równomiernie rozprowadzona jeżeli gleba jest dobrej jakości, czy to prawda to nie wiem, nie sprawdzałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grolsch3 @Bob drzewny ogólnie to one były wsadzone 0.5 l donice od trzech dni są w 11 l wiec na pewno im nie brakowało wody tak samo RH nigdy nie spadło poniżej 60% a nie wzrosło powyżej 75% wiec to jest optymalna wilgotność a co dawkowania to wlanie 1 l będzie wiązało się tym ze roślina tego nie wypije a korzenie będą stały w wodzie i będzie proces gnicia i może bob dobrze pisze ze rozprowadzenie wody trwa trochę dłużej niż godzinę 

A co do roślin stwierdzam ze rozwijają się poprawnie nie są liście pofałdowane czy jakieś dziwne jedynie ten liść delikatnie jest oberwany ale może być skutkiem oprysku przy wl lampie bo nawet zielony podał ze taki przypadek on nie raz miał i żeby się nie przejmować 

putanie takie padło ponieważ jak podkreśleń gdy rośliny były w donicach 0.5 l to pare kropli wypływało ze spodu a teraz bym posłał np litr ale obawiam się bardziej ze mi korzenie będą gniły 

napisalem do zielonego co o tym sądzi ile on podlewał 

Edytowane przez Monako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bob drzewny napisał:

Kurde tak czytam już 4 miesiąc o podlewaniu na wagę i nie do końca rozumiem.  Załóżmy że mamy donicę 11L, wsadzam palec 2 cm wgłąb i czuje że jest susza. Podnoszę donicę i co oceniam? Ile na oko waży? Nie wiem dla mnie 4 i 6 kg będzie ważyło pewnie dokładnie tyle samo. No i załóżmy że wlewam litr wody, po 3 dniach wsadzam palec 2 cm wgłąb, nie ma suszy (przykleja się trochę do palca), podnoszę, no i znowu wychodzi mi 4-6kg na oko i skąd mam wiedzieć ile podlać. Nie rozumiem :classic_biggrin:

To nie filozofia kwantowa żeby na czynniki pierwsze to rozbierać. Jak w ręce Ci trudno wyczuć to mozesz ważyć na wadze. Serio ludzie też tak robią. Ja po prostu nie wierzę, że skutecznie jest podlewać według harmonagramu. Po 300ml co 2 dni, zwiększając litraż w miarę rozwoju.

Przesusz porządnie donice, materiałowe jest łatwiej, weź w rękę i nie uwierzysz jakie to lekkie. Ale na wiór. Potem uzupełnisz biobizz microbes 😎 to takiej wagi nigdy nie mozesz mieć 😁 poczujesz różnice jak wlejesz z 0.5l-1l wody i podniesiesz po podlaniu i za 2h. Jak nie będziesz czuł różnicy zaraz po  podlaniu vs po 2h to faktycznie zrezygnuj z tego sposobu. Nie warto 😁 donica najlepiej jakby 'zawsze' miała wagę 'jak zaraz po podlaniu' a nigdy jak 2h po podlaniu. To teoria. Praktykę trzeba wyczuć w ręce.

Godzinę temu, Monako napisał:

A co do roślin stwierdzam ze rozwijają się poprawnie nie są liście pofałdowane czy jakieś dziwne j

Tak rozwijają się poprawnie, Ty nie widzisz a ja widzę pofałdowanie. Ale to w niczym tak serio nie przeszkadza. Bo serio jest git. Tylko ja bym na Twoim miejscu więcej dawał do gleby wody.

Za bardzo się boisz o gnicie itp ale serio ona ma przepuszczalne medium i nic jej przy takim podlewaniu nie grozi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 20

Wczoraj rosliny zostaly podlane tak by woda wyleciala delikatnie na podstawek wyszlo ok. 1100ml na glowe

Lampa 45 cm 40% mocy

Mam nadzieje ze w Poniedzialek bede mogl zrobic kolejny Topping bo czas goni :)

IMG_1695joo.jpg

IMG_1697joo2.jpg

IMG_1698jo5.jpg

IMG_1699jo4.jpg

IMG_1700jo3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 23

Dzisiaj wykonalem drugi Topping teraz delikatna regeneracja i przelaczam na kwitnienie tylko pytanie do was ile czekac by je przelaczyc ?

w dwoch roslinach korzen wyszedl poza doniczke delikatnie go wsadzilem z powrotem zobaczymy jak to bedzie szczerze nie przejmuje sie juz tymi roslinami

nawilzacz wywalony wyciag wl

 

IMG_1719joo.jpg

IMG_1720joo1.jpg

IMG_1722joo3.jpg

IMG_1721joo4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Monako jak korzeń poczuje powietrze, to sam przestanie rosnąć, nazywa to się "air pruring" czy jakoś tak. Czyli jak nie będzie wody pod donicą, to on się elegancko zatrzyma.

Jakbym ja miał Twój namiot, to bym poczekał z przełączeniem jeszcze może z tydzień, niech te nowe szczyty się rozwiną aż będą prawie gotowe na kwitnienie, bo miejsca w boxie masz i na pewno odwdzięczy Ci się to zbiorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny No właśnie wyczytałem z tym korzeniem ze umrze sam ale już go włożyłem wiec niech tam sobie umrze ale on miał z 10 cm  😂😂

a co trzymania to poczekam z dwa tyg i dopiero przełączę 

Edytowane przez Monako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Monako  to taki automatyczny topping korzeni :classic_biggrin: Ale jak wyrósł Ci 10cm, to możliwe że pod donicą jest za mały przepływ powietrza, w sensie że nie ma żadnych kanalików itd, wtedy podobno niesforne korzenie nie wysychają.

I też wydaje mi się że tydzień minimalnie, a 2 to tak najbardziej optymalnie, bo jednak jeszcze będzie indukcja cholera wie ile trwała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14/06/2023 o 18:19, Bob drzewny napisał:

Kurde tak czytam już 4 miesiąc o podlewaniu na wagę i nie do końca rozumiem.  Załóżmy że mamy donicę 11L, wsadzam palec 2 cm wgłąb i czuje że jest susza. Podnoszę donicę i co oceniam? Ile na oko waży? Nie wiem dla mnie 4 i 6 kg będzie ważyło pewnie dokładnie tyle samo. No i załóżmy że wlewam litr wody, po 3 dniach wsadzam palec 2 cm wgłąb, nie ma suszy (przykleja się trochę do palca), podnoszę, no i znowu wychodzi mi 4-6kg na oko i skąd mam wiedzieć ile podlać. Nie rozumiem :classic_biggrin:

@Monakoco do tego jak szybko wchłania gleba wodę, to zależy od systemu korzeniowego, przepuszczalności samej gleby wiadomo i stopnia nasycenia woda gleby. No i głównie ziemia im bardziej sucha, tym szybciej wchłania wodę, ale jest ta granica "suchości". Na pewno kojarzysz że jak jest w cholerę gorąco i się wyleje coś na glebę, to te krople wody co wylejesz to one się tak oblepiają jakimś pyłem z gleby i przez jakiś czas nie chcą wsiąknąć. U Ciebie pewnie się właśnie o to rozchodzi, po prostu jeżeli masz malutko korzeni jeszcze i gleba z wierzchu jest przesuszona (bo na razie podlewasz skromnie) to właśnie z tego powodu ta woda powoli wchłania się w glebę.

Też ogólnie po podlaniu podobno dopiero średnio po 12 godzinach woda zostaje równomiernie rozprowadzona jeżeli gleba jest dobrej jakości, czy to prawda to nie wiem, nie sprawdzałem

@Bob drzewny juz ci tlumacze przyjacielu !!! 🙂 

kupujesz wage kuchenna  ? doniczka i ziemia na sucho wazyla u mnie 14.5 jak dolalem wody w reku ciezko bylo utrzymac i od razu pojawialo sie ok 16 kg czasem wiecej , postaw na wadze przed podlaniem i po i bedziesz widzial aa dodatkowo polecam za 10 euro miernik wilgoci jest u mnie na 1 stronie relacji moze nie dziala dokladnie ale jak jest wet a nie wet + to wiadomo podlewamy 🙂 tyle lekcji 😄 jakies pytania ? 

W dniu 19/06/2023 o 11:45, Monako napisał:

Dzien 23

Dzisiaj wykonalem drugi Topping teraz delikatna regeneracja i przelaczam na kwitnienie tylko pytanie do was ile czekac by je przelaczyc ?

w dwoch roslinach korzen wyszedl poza doniczke delikatnie go wsadzilem z powrotem zobaczymy jak to bedzie szczerze nie przejmuje sie juz tymi roslinami

nawilzacz wywalony wyciag wl

 

IMG_1719joo.jpg

IMG_1720joo1.jpg

IMG_1722joo3.jpg

IMG_1721joo4.jpg

bedzie jarane czy nie ? 😄 😛 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dziurawy tylko właśnie dalej nie ma odpowiedzi na jedno najważniejsze pytanie, skąd mam wiedzieć, że po podlaniu waga jest prawidłowa :classic_biggrin: Np w Twoim przypadku załóżmy że ważysz przed podlaniem i pokazuje Ci 14.5kg, potem podlewasz wodę (ale dalej nie ma odpowiedzi ile lać tej wody) i na końcu waży 16kg. No i jedyne co się z tego dowiedzieć można, to że 1.5 litra wody znalazło się w doniczce, ale nadal nie wiadomo czy te 1.5 litra wody, to była odpowiednia ilość do podlania i właśnie o to mi się rozchodzi, że ważenie donicy jest okej sposobem, ale najpierw trzeba wiedzieć ile wlać wody, bez tego nic nie da ważenie, czy to wagą czy to na oko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny chwila chwila chwila zapomniales o jednej bardzo waznej rzeczy ???!!! aa dziurki w doniczkach na dole? wysylaja wyrazny sygnal bob lej powoli zaraz bedzie koniec 😛 wazysz malenstwo i wiesz ile trzeba bankowo tylko nie czepiaj sie o 50g bo moze byc ziemii tam wiecej tam mniej 🙂 ale da rade, a poza tym patrzysz, 1 dotykasz, 2 ? wazys,z 3 przelewasz, 4 ? masz az 4 punkty zeby dobrze to zrobic a nie musisz z 4 korzystac , czekaj 5 x miernik 🙂 elo elo jaraaa sieee 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dziurawy takie podlewanie odpada przez pierwszy miesiąc, bo na początku zbyt łatwo o padnięcie sadzonki od grzyba, a na wczesnym  wegu korzenie się nie rozwiną, bo będą miały ciągle obok siebie wodę. Na kwitnieniu takie podlewanie sprawdzi się to prawda, ale nie w doniczce materiałowej (ona nie ma dziurek na dole, bo każda ścianka jest jedną wielką dziurą :classic_biggrin:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy Cześć zobaczysz swoim okiem bo albo za dużo nawozów albo za mało callmag i drugi problem liście się skręciły 

IMG_1735.jpeg

IMG_1734.jpeg

IMG_1733.jpeg

Edytowane przez Monako

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...