Skocz do zawartości
zielonyjamajczyk

Dziwne plamy na liściach. Czym spowodowane ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy.

Dzisiaj rano w growboxie zaskoczyła mnie jedna z panienek.

Powstały na niej dziwne plamki , dwa liście tak zaatakowało. Pozostałe 3 mają się chyba dobrze.

Oprócz jeszcze jednej która jest na zdjęciu : Ona podwija mocno liście do góry, zwiększyłem wilgotność w ciągu dnia. Spryskałem wodą liście jak weszły na noc. 

Coś podpowiecie ?

11 dzień od Wyjścia z gleby. 

121101025_1186048001780030_3118086282800918518_n.jpg

121105881_710300912897209_129474974687360935_n.jpg

121158494_445379976436322_3596808297160032899_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mieszko1 Używam wody odstanej z kranu, około 6,8 pH . Dałem ostatnio nawóz ale bardzo mało  plagron power roots , w ilości 1,5 ml na 4 litry wody. Podlałem tak dwu krotnie - po około 50 ml na jedną, a moja ziemia to plagron lightmix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk więc strzelam że za wcześnie z nawozem ruszyłeś, te gotowe ziemię mają wystarczająco składników na pierwsze conajmniej 2 tygodnie ale niech wypowie się może ktoś bardziej doświadczony??ja w all mix dopiero raz po 3 tygodniach dałem pół dawki nawozu, później sama woda i tak na zmiane

Edytowane przez Mieszko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, niby nawóz do stosowania od początku, tak czytałem. Na dobre ukorzenienie. Ale zapomniałem puknąć się w debilny łeb że przecież dałem dobrą i drogą ziemię. 

Ale co inni myślą ?

I te wygięcie się liści do góry ? Obrzeż ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mieszko1@zielonyjamajczyk

To nie od tego nawozu, te specyfiki poprawiające ukorzenienie można stosować od samego początku życia rośliny i nie wpływają one na stan liści w ten sposób. Obniż pH jak masz taką możliwość bliżej 6, najlepiej 6.2.

Niektóre liście u moich panienek wyglądają tak samo, obstawiam ziemię. Może flush pomoże? 

Edytowane przez mikosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk @mikosz u mnie zaczęło się koło 7 dnia, to zdjęcie co wysłałem było z dnia 10. Pewnie masz rację mikosz bo u mnie pojawiło się a nie dodawałem żadnych nawozów. Czytałem że niektóre rośliny szarpie ta nawożona ziemia. Ja na następny raz wymieszam pół na pół z jakąś normalna ziemia. Ja na doniczke 5.7 l wlalem jakieś 600 ml odstanej 48h wody z ph 6 i pomogło.

Edytowane przez Mieszko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mieszko1

Ja mam jeszcze gorzej bo moje rosną na all-mix’ie który jest wstępnie jeszcze mocniej nawożony. Na mojej fotorelacji możecie sprawdzić jak to wygląda w moim przypadku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mikosz u mnie też all mix ??? nigdy więcej ? to jakieś 3 dni później, po lewej ta poszarpana roślina, na nowych listkach już był spokój image.png.86d52ad7999b7cd492f752a7fd8978a6.png

Edytowane przez Mieszko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik Wiesz może i być w tym racja. Miałem problem w wilgotnością. Ciągle w dzień nie mogłem przekroczyć 40 %, więc ziemia była w cholerę sucha. Więc podlewałem często ale małe ilości. Teraz dałem sporo pojemników z wodą. Mokry koc na środku między doniczkami, oraz na wlocie z wentylatorami komputerowymi słoik z mokrym zwiniętym ręcznikiem papierowym i skoczyło do 66 % więc progres jest. Na dodatek ta migająca lampa mnie niesamowicie wku......a. Ale nikt nie ma pomysłu dlaczego tak jest, elektroda też nic mi sensownie nie podpowiedziała, ale otrzymałem odpowiedź w innym temacie na forum że to wpływu nie będzie miało na plony. Więc odpuściłem, mam lekki stroboskop w nocy jak śpię.

 

No cóż, czyli nawóz mogę dawać co kilka podlewań. Czyli źle nie robię. 

Co do ph wody, może walnięty mam miernik. Gdy go kupiłem i chciałem skalibrować na tych saszetkach co dali, to za chiny nie miałem takiego wyniku na phmetrze co niby miało mi wyjść z tych saszetek. Więc może kupie wodę ze sklepu, albo nowy miernik.

Mam jeszcze w zanadrzu 2 nawozy :

plagron alga grow

plagron alga bloom

Ale to jeszcze chyba na nie, nie czas. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk Jak masz taki chiński miernik za 50pln to bardzo prawdopodobne, że to lipa. Ja jakie miałem i popaliłem połowę krzaków. Można je kalibrować codziennie, a i tak maja spore odchyły. Poza tym nawet jak by działał poprawnie, a coś ci zaczyna gnić w doniczce to pH gleby i tak będzie lecieć w dół. Sprawdź, czy nie mają za mokro na początek. 

Z nawozami się jeszcze wstrzymaj, bo widać, że liście są dosyć ciemne i niczego im nie brakuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę że trzeba 2 stówy szykować na coś lepszego.

Ale jeszcze jedna myśl. 

Skoro możliwe że coś gnije w ziemi @doominik tak jak wskazałeś, to czemu w jednej z panienek wyginają się obrzeża liści do góry ? Szukają światła, czy możliwe że akurat ona ma za mało wody ?

Podlewane tą samą ilością. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk ja mam taki zestaw https://botaniczny.com/product-pol-2700-Zestaw-Milwaukee-PH600-miernik-pH-plyn-KCL-300ml-saszetki-do-kalibracji.html,  narazie tylko raz używałem więc wiele powiedzieć nie mogę ale wygląda na w miarę solidny, miałem kupić inny ale mnie koleś na ebay w chuja zrobił. Do tego możesz podkupić dolomit na tej samej stronie, szybka wysyłka. 

Edytowane przez Mieszko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doominik Czytając wnikliwie, uważam że dałem za dużo wody. Obawę miałem że liście się w pazur robią bo mają za sucho. Dolałem każdej po 120-150 ml,

Następnego dnia efekt tych pazurów pozostał, a dodatkowo na innej roślinie pojawiły się te brązowe plamki. 

Podsumowując, muszę mniej podlewać i bardziej skupić się na innych problemach. Myślę że z wilgotnością dałem dupy. Nie mogłem jej podbić, oraz  patrzeć inaczej na odległość lampy od sadzonek. Dziękuje wszystkim za pomoc. Będę się starał informować na bieżąco jak wygląda sytuacja.

Pierwsza hodowla, ale z wami mam nadzieje nabiorę doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...