Jump to content
Tester

Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ?

Recommended Posts

Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ?

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Kiełkowanie nasion konopi to pierwszy etap który każdy kto che cieszyć się swoimi roślinami musi wykonać. Kiełkować nasiona marihuany można różnymi metodami, opiszemy cztery najpopularniejsze i sprawdzone  sposoby.

1. Kiełkowanie nasion marihuany w wodzie.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

W tej metodzie wrzucasz nasiona do np. szklanki z wodą na 24-48 godzin. Nie jest zalecane trzymać nasion w wodzie dłużej niż 48 godzin dlatego, że nasiona mogą zgnić z powodu dużej wilgoci, w końcu cały czas mają znajdują się w wodzie. Kiedy posiadasz lepszą jakość wody to lepiej dla nasion, kranowa też się nadaje tylko dobrze było by aby odstała 24 godziny aż wyparuje z niej chlor. Ważne jest też aby pH wody nie przekraczało 7.0.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Z początku procesu kiełkowania nasiona powinny utrzymywać się na powierzchni wody, po jakimś czasie mogą opaść na dno co jest normalnym zjawiskiem bo nasiona nasiąkają wodą. Kiełkowane nasiona schowaj w ciemnym miejscu najlepiej o temperaturze 22-25 stopni. W tej metodzie kiełek ma kontakt jedynie z wodą więc odpada ryzyko uszkodzenia go jak w przypadku innej metody kiełkowania o której napiszemy w tym artykule. Kiełkowanie nasion konopi w wodzie jest często wykonywane, jednak nie jest to najpopularniejsza metoda w śród growerów.

2. Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Przy tym sposobie kiełkowania nasion marihuany potrzebne będą chusteczki albo jakieś waciki kosmetyczne oraz pojemnik np. plastikowy, można wykorzystać również talerze, jednak muszą być takiej samej wielkości dlatego, że na jednym będą znajdować się nasiona a drugim talerzem trzeba będzie przykryć je aby zasłonić dostęp światła i utrzymywać odpowiednią wilgoć.

Ważne jest też aby chusteczki które będziesz używał albo inny papier były wolne od różnego rodzaju chemii, czyli od jakichś dodatków zapachowych czy kolorowych barwników które mogą niekorzystnie wpłynąć na nasiona konopi, normalne chusteczki higieniczne sprawdzą się bardzo dobrze lub waciki kosmetyczne.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Przejdźmy do kiełkowania nasion marihuany. W pojemniku rozłóż chusteczki najlepiej dwie lub trzy warstwy, kiedy to zrobisz to nalej trochę wody możesz skorzystać też z jakiegoś spryskiwacza, jeśli wody będzie zbyt dużo to wylej ją przechylając pojemnik. Kiedy już to zrobisz to porozkładaj swoje nasiona marihuany na chusteczkach i przykryj je kolejną warstwą wystarczy jedną, rozłóż je tak aby nie dotykały się między sobą tylko miały trochę miejsca ( nasiona kiełkowane blisko siebie mogły by się poplątać co potem narażało by ich na uszkodzenie w przypadku oddzielania). Na koniec przykryj pojemnik pokrywką ale nie całkowicie zostaw szczelinę do dostępu powietrza. Zamiast pojemnika możesz użyć zwykłych talerzyków, bez znaczenia co zastosujesz.

Kiełki pojawić się powinny po ok. 2 dniach jednak nie jest to regułą. Wszystko zależy od warunków jakie zapewnisz kiełkowanym nasionom oraz od samych nasion, niektóre mogą kiełkować nawet do 2 tygodni. Nasiona automatów często mają twardą skorupkę i może być czasem potrzebny dodatkowy zabieg nazywany precrushing o którym przeczytasz tutaj.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Kiedy pojawią się białe kiełki, to należy być ostrożnym przy ich przenoszeniu. Kiełek taki ma tysiące małych włosków niewidocznych gołym okiem. Najlepiej kiedy wykiełkowane nasiono posiada kiełek o długości 1 cm wtedy można umieścić je w odpowiednim podłożu i oczywiście podlać aby była zachowana wilgotność.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Można co 12 godzin zaglądać do kiełkowanych nasion i obserwować kiedy wypuszczą kiełki, dodatkowo kontrolować poziom wilgotności również dzięki temu dostarczamy świeżego powietrza nasionom, nie ma co zaglądać zbyt często co godzinę bo można uszkodzić kiełki kiedy wyjdą z nasion, daj im spokojnie urosnąć. Kiełkowanie metodą z chusteczkami nie jest zbytnio trudne jednak początkującym growerom może sprawić nieco problemów, jednak każdy kiedyś jakoś zaczynał, z czasem ta metoda okaże się bardzo łatwa, jest ona jedną z najczęściej wykonywanych.

3. Kiełkowanie nasion marihuany w ziemi.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Kiełkowanie nasion marihuany w ziemi jest najprostszą metodą i najmniej inwazyjną. Wystarczy zrobić małą dziurkę w ziemi i umieścić nasiono na głębokości ok. 1 cm przykrywając ziemią, oczywiście należy podlać wodą tak żeby ziemia była wilgotna lecz aby nie było błota. Nasiona dzięki temu będą mogły wykiełkować bezpośrednio w swoim naturalnym środowisku, odchodzi wtedy ryzyko uszkodzenia kiełka, należy jednak pamiętać aby nie przesuszyć gleby musi być cały czas zapewniona wilgotność.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Jednak ta metoda może być najdłuższa jeśli chodzi o szybkość kiełkowania. Przed włożeniem do ziemi cennych nasion można je namoczyć w wodzie na 24 godziny co powinno ułatwić ich wykiełkowanie. Ważne jest aby ziemia nie była zbyt zbita, roślinka mogła by mieć trudność z przebiciem się na powierzchnie, dlatego warto zadbać o dobrej jakości glebę. 

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Kiełkowanie nasion konopi bezpośrednio w glebie ma swoje plusy i minusy. Jak zostało już wspomniane ciężej o uszkodzenie kiełka kiedy nasiono jest w ziemi, chociaż z drugiej strony często rolnicy się niecierpliwią kiedy przez dłuższy czas nie pojawia się roślinka na powierzchni i rozgrzebują ziemię chcąc sprawdzić co się dzieje z nasionem, przez takie rozgrzebywanie można łatwo uszkodzić kiełek. Też nie wiadomo czy nasiona które nie wykiełkowały w ziemi mogły by np. wykiełkować na chusteczkach. Wadą kiełkowania w glebie jest też czas, przeważnie proces ten trwa nieco dłużej niż kiełkowanie na chusteczkach. Jeśli jednak roślina po czasie wyjdzie z ziemi to raczej można być pewnym, że roślina będzie rosła zdrowa i silna oczywiście jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki i składniki odżywcze.

4. Kiełkowanie nasion marihuany w kostkach.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Do kiełkowania nasion marihuany można użyć specjalnych kostek i krążków do tego przeznaczonych i kostek z wełny mineralnej ( do uprawy w hydroponice). Kostki czy też krążki zostały stworzone aby kiełkowane nasiona miał jak najlepsze warunki do rozwoju, są dobrze napowietrzone i posiadają substancje które wspomagają kiełkowanie i wzrost konopi. Dobrze jest umieścić kostki w mini szklarni w której będzie utrzymywana odpowiednia wilgotność, ułatwi to szybszy rozwój roślin. Na rynku jest dostępnych kilku producentów którzy posiadają w swojej ofercie specjalne kostki do kiełkowania nasion oraz preparaty które wspomagają proces kiełkowania, dostępne są również różnego rodzaju propagatory dzięki którym kiełkowanie staje się wygodne.

Kiełkowanie nasion marihuany przy pomocy specjalnych kostek do kiełkowania to świetne rozwiązanie, dla niektórych growerów jest to najlepszy sposób. Można szybko i sprawnie bez ryzyka uszkodzenia wykiełkować swoje nasiona.

Kiełkowanie automatów

Nasiona automatów kiełkuje się tak samo jak odmiany nie automatyczne. Jednak czasem zdarza się, że nasiona automatów mają twardą skorupkę dlatego można wykonać precrushing aby pomóc wyjść kiełkom. Jednak w większości przypadków nasiona automatów powinny dać się normalnie wykiełkować.

kiełkowanie-nasion-marihuany.jpg

Jak widać metody kiełkowania mogą być różne. Od Ciebie zależy jaką z nich wybierzesz. Te sposoby na kiełkowanie nasion marihuany są najpopularniejsze i powinieneś spokojne wykiełkować swoje nasiona pod warunkiem, że nie są wadliwe. Zdarzają się nasiona które nie chcą wcale kiełkować, jednak takie przypadki są rzadkością jeśli kupujesz nasiona ze sprawdzonego źródła i poprawnie przeprowadzasz proces kiełkowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...