Skocz do zawartości
Tester

Początkujący - zadaj pytanie o kiełkowanie nasion

Rekomendowane odpowiedzi

Tak naprawdę kiełkowanie nasion jest prostą czynnością. Do kiełkowania wystarczą zwykłe chusteczki higieniczne lub waciki kosmetyczne itp. Umieszczamy nasionko między wilgotne chusteczki/waciki i odkładamy do jakiegoś pojemnika, pamiętając aby utrzymywać odpowiednią wilgotność nie za mokro i nie za sucho. Gdy nasiona wykiełkują i pojawi się biały kiełek długości ok. 1cm delikatnie wsadzamy w ziemię tak aby nie uszkodzić kiełka, oczywiście kiełkiem w dół, kiełkowanie średnio trwa 2-3 dni, chociaż zdarzają się przypadki nawet do 2 tyg. 

                                                    nasiona.jpg   

                                                                                                                                            Wykiełkowane nasiona

Gdy już umieścimy nasiono w ziemi należy czekać na efekty, pamiętając o tym aby utrzymywać prawidłową wilgotność gleby, nie przesuszać i nie przelewać gdyż może spowodować to obumarcie dopiero co nowo narodzonej roślinki. Można oczywiście umieścić bezpośrednio nasionko w glebie na ok 1 cm i utrzymywać odpowiednią wilgotność podłoża lecz ta metoda według naszych obserwacji jest dłuższa i mniej popularna od tradycyjnego kiełkowania na wacikach. 

                                                                            seedddddd.jpg

                                                                                                              Początkowa faza rozwoju roślinki zaraz po wykiełkowaniu

Edytowane przez Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co robić z takim nasionkiem i w ogóle dlaczego pojawiła się pleśń? Kiełkowanie w kieliszku 12h, później chusteczka, która była cały czas wilgotna i po 5 dniach klops 

5ECC2072-3F97-495A-9D6D-1811F927ADBE.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do wody 3 nasionka auto po 12h przełożyłem je na wilgotne chusteczki, przykryłem jedną warstwą i przykryłem talerzem, po 24h jedno nasionko dało ładny centymetrowy kiełek a pozostałe 2 tylko sie otworzyły i wystawiły milimetrowy kieł.

1. Czy w takim razie zwilzyc jeszcze chusteczki i pozostawic wszystkie nasionka jeszcze na jakiś czas?

2. Czy mogę przed zaniesieniem na spota wrzucić je w małe doniczki i trzymać np tydzień na parapecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze kiełkuję nasiona?

Jest to mój pierwszy raz, próbuję jak na razie kiełkować siejkę, której nasiona znalazłem w Fordońskich zakamarkach. Położyłem w pudełku jedną warstwę ręcznika papierowego, nieco polałem wodą, na to położyłem sześć nasionek i przykryłem kolejną warstwą, którą również polałem i wszystko przykryłem pokrywką. Myślicie, że będą kiełkować?

Wcześniej próbowałem kiełkować w szklance, ale nic z tego nie wyszło, choć nasionka innych roślin dochodziły tam w dzień czy dwa.

IMG_20200912_122126.jpg

IMG_20200912_122111.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Stanislo napisał:

Czy dobrze kiełkuję nasiona?

Jest to mój pierwszy raz, próbuję jak na razie kiełkować siejkę, której nasiona znalazłem w Fordońskich zakamarkach. Położyłem w pudełku jedną warstwę ręcznika papierowego, nieco polałem wodą, na to położyłem sześć nasionek i przykryłem kolejną warstwą, którą również polałem i wszystko przykryłem pokrywką. Myślicie, że będą kiełkować?

Wcześniej próbowałem kiełkować w szklance, ale nic z tego nie wyszło, choć nasionka innych roślin dochodziły tam w dzień czy dwa.

IMG_20200912_122126.jpg

IMG_20200912_122111.jpg

Najpierw wrzuc do szklanki na 24h w ciemni gdzies pozniej do miseczki tak jak teraz albo na wate i spryskiwuj zeby ręcznik byl mokry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem na mokre waciki (nie wilgotne!) Przykryłem talerzykami i wsadziłem do szafki. Dwa wykiełkowały bez problemu.

Pamiętaj też, że nasiona mogą być felerne. @Stanislo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 2 dni temu zaczalem kielkowac 4 nasiona korzystajac z eazy plug.

Dzisiaj juz 2 wyszly na powierzchnie ktore przesadzilem do doniczek i wsadzilem pod lampe CFL 85w w boxie.

 

20210613_125446.jpg

2 pozostale nie wyszly na powierzhnie, ale od spodu ZACZYNA WYCHODZIC KORZONEK. 

Teraz pytanie czy przesadzac do doniczki i pod lampe? Czy zostawic w ciemnym miejscu jak do tej pory i dac im czas? (Nasionko wsadzalem na okolo 0,5-1cm)

20210613_125526.jpg

20210613_125535.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posadzilem roslinkę jakieś dwa tygodnie temu? Czy wszystko z nią ok? Czemu jeszcze nie zrzuciła skorupki?

IMG_0282.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ofad napisał:

Czemu jeszcze nie zrzuciła skorupki?

Za mała wilgotność. Musisz ją sam obrzezać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega najprawdopodobniej przelał kiełek.. da się coś z tym jeszcze zrobić ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...