Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zielone krainy

@Hiro1801  He to raczej my nadajemy taki cel dla jej egzystencji, ona w naturalnym środowisku miałaby inny cel od tego, aby zostać spalona. Lepiej by twoja roślina nie żyła z tobą do końca, bo to oznacza, że umrzesz wtedy kiedy ona, a to pewnie będzie za jakieś 3-4 miechy :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5 .

Roślinka rozwija się dalej bardzo ładnie.

Btw. Co do pytań to :

- Zastanawiam się czy ktoś zna ofertę kupna bardziej adekwatnej doniczki do PC BOXa ? Lub po prostu sposób wykonania dopasowany do danej obudowy ? 

- Kiedy dosypywać więcej gleby, lub czy gdybym jakoś zdobył już tę większą doniczkę warto by przesadzić całość, chociaż podejrzewam że prawidłowa odpowiedź to że warto 😂.

Dzień 5.1.jpg

Dzień 5.2.jpg

Edytowane przez Hiro1801

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801 Wystarczy, że podasz wymiar swojego pcboxa, a do niego nie trudno będzie dobrać doniczkę, jaką możesz kupić przez neta. Jednak , jak chodzi o przesadzanie to nie wiem czy ty, jako osoba bez doświadczenia próbując przesadzać tego planta nie uszkodzisz jej korzeni , a wtedy może być lipa. Jak chodzi o dosypanie ziemi to, jak tylko trochę podniesie łeb do góry to syp tylko delikatnie , abyś jej ziemią nie zasypał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy

Okej, w takim razie wymiary boxa to: 17,5 x 38 i ogólna wysokość to 41,5 a do lampy 38,5 , wiem że niezbyt da się tu osiągnąć jakiś efekt ale jednak obecna doniczka jest średnia jak ktoś już wspominał tutaj.

Co do przesadzania, no nie mam doświadczenia więc sam się boję, ale planowałem to zrobić w taki sposób że nie wyjmował bym samej rośliny a jakimś sposobem całą glebę w której się znajduję .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801  No ok, ale nie wiesz, jak jest rozwinięty system korzeniowy rośliny i jak daleko sięga , więc możesz go uszkodzić. Ja sadziłem w mniejszej doniczce i przesadzałem do większej, ale zgodnie z zasadą, że trzeba poczekać, aby roślina się dobrze ukorzeniła w doniczce ( mówię o sezonach) , a wtedy wychodzi cała bryła ziemi, jaka jest otoczona korzeniami i nie ma ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego, a jak ty będziesz w ciemno grzebał w ziemi to nie wiem, co z tego wyjdzie.  Doniczkę na wymiar masz tutaj : https://allegro.pl/oferta/skrzynka-doniczka-sahara-biala-z-podstawka-9524675961

Nie kupuj z tego linku, znajdź podobny produkt , gdzie indziej. Ten link podałem tylko dla przykładu.

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy

W automatach jest w takim razie taki odpowiedni czas na przesadzenie ? Bardzo możliwe że mogę coś uszkodzić bo to pierwszy raz wszystko robię, ale kiedyś trzeba się nauczyć.

Rozumiem że mam nie kupować z tego linku tylko szukać gdzieś indziej doniczki w takim stylu, czy z takimi wymiarami jak tam są podane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801  Z tego, co mi wiadomo to z automatem jest tak, że jak dasz małą doniczkę na start i za długo automat w niej przetrzymasz to w wyniku tego jej korzenie wypełniającc doniczkę zatrzymają wzrost rośliny i roślina w konsekwencji nawet, jaką ją przesadzisz do większej doniczki to wyjdzie karłowata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801  Ta ona ma dopiero 5 dni :D Nie miała szans , aby w tym czasie zapełnić korzeniami  tej twojej doniczki, co jasno sugeruje jej rozmiar ;)

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy No to co kurde będzie próbowane, nawet może jakoś rozetnę delikatnie tą doniczkę żeby ziemia wyszła jako bryła.

Jeszcze dopytam tylko mam szukać takiego rozmiaru doniczki jak w podanym przez ciebie linku lub zbliżonego ? Bo tak kurde patrzę to trudno coś konkretnego znaleźć, pewnie najprościej ( Nie mówiąc o wykonaniu ) było by zrobić doniczkę samemu .

4 minuty temu, Hiro1801 napisał:

@Zielone krainy No to co kurde będzie próbowane, nawet może jakoś rozetnę delikatnie tą doniczkę żeby ziemia wyszła jako bryła.

Jeszcze dopytam tylko mam szukać takiego rozmiaru doniczki jak w podanym przez ciebie linku lub zbliżonego ? Bo tak kurde patrzę to trudno coś konkretnego znaleźć, pewnie najprościej ( Nie mówiąc o wykonaniu ) było by zrobić doniczkę samemu .

Zbliżonymi rozmiarami znalazłem taką plecionkę 4 litrową https://allegro.pl/oferta/doniczka-pleciona-splofy-case-dspc300-podluzna-8422378911

Lub taką zwykłą 3 litrową https://allegro.pl/oferta/doniczka-na-parapet-sliczna-oslonka-dupp300-polysk-7233325791

Edytowane przez Hiro1801

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801 Zrób to najdelikatniej , jak możesz. Najlepiej, aby cała okolica ziemi rośliny wraz z rośliną była wyjęta z doniczki aż do samego jej spodu, aby nie naruszyć systemu korzeniowego. Nie musi być dokładnie, ale coś w tym rodzaju , tak by ci się mieściło do pcboxa i nie było formą nocnika ;):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hiro1801 spokojnie możesz czekać z tym przesadzeniem jeszcze, ta doniczka co masz tam parę litrów ma, aczkolwiek lepiej przesadzić w coś większego. Ile litrów ma ta co teraz jest ? 

Doniczki masz szukać takiej żeby była najbardziej dopasowana do twojego wymiaru boxa czyli jak masz 17x38 to cokolwiek znajdziesz co będzie miało powierzchnie najbliższą do powierzchni twojego boxa będzie super. 

Tak myślę że jak byś miał doniczkę jak rqs, odpowiednio uciol od góry żeby nie była za wysoka to możesz zrobić doniczkę o idealnej powierzchni jak twój box, bo one są w miarę elastyczne więc można by dopasować.

Link do doniczki 

https://www.royalqueenseeds.com/growing/461-rqs-fabric-pot.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy

Okej, wszystko wiem teraz szukać, zamawiać i działać, dzięki bardzo za pomoc 🤜🤛.

@Piccolo

Powiem ci tak.. za cholerę nie wiem ile to coś może mieć litrów ale było to pierwsze i największe co wpadło mi w ręce haha.

Pomysł z doniczką od RQS dosyć ciekawy, z materiałem łatwiej coś wyrzeźbić niby, tylko tam nie ma odpowiedniej szerokości co do mojego boxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hiro1801 ostatecznie zawsze możesz wziąć większą doniczkę, i w miejscu w którym będzie za duży po prostu skrócić jak spodnie, odciąć kawałek i znowu zszyć. I możesz sobie zrobić idealna doniczkę na wymiar z tego 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piccolo

Moje zdolności co do szycia prawidłowego nie są dosyć " Potwierdzone " , ale no jak mówisz opcja z doniczką materiałową może być dobra i wezmę pod uwagę.

Dzięki bardzo 🤜🤛.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801  Nie ma sprawy.

@Piccolo "przekomplikowane" trochę, on startuje, niech weźmie sobie coś gotowego, bez kombinatoryki, z jakiej pewnie wyjdzie mu wielka kraksa , bo brak doświadczenia zderzy się w jego głowie z brakiem umiejętności i wyjdzie z tego katastrofa. Niech kupi plastik o rozmiarze pasującym do jego pc boxa i przerzuci planta z jedno do drugiego, a wtedy może coś z tego będzie, jak niczego dalej nie spartoli.

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy @Hiro1801 ogolnie doniczka materiałowa ma swoje plusy nad plastikowa że odycha, wydaje mi się że łatwiejsza do lst, bo przebić się przez materiałowa doniczkę czymś a przez plastikowa to jest różnica.

Wiem, że moja opcja to opcja pod pierdolenie się i na około, ale myślałem że bardziej ograniczają fundusze aniżeli inwencja haha .

A jeszcze wiem jak ciężko z doniczkami i raczej są wszystkie w jednym wymiarze i jak sam szukałem to ciężko znaleźć doniczkę taka na wymiar kiedy rozmiar jest nie typowy;/

Edytowane przez Piccolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Piccolo Nie przeczę , ale on musiałby zmieniać jej rozmiary, a to jest zabawa, trzeba umieć szyć , szwy zrobi pewnie byle jak, a to nie będzie dobrze się trzymało, jak będzie szyte ręcznie. Musiałby raczej iść do krawcowej, lub mieć maszynę do szycia w domu i osobę, jaka potrafi ją obsługiwać. To już jest tworzenie na swojej drodze dodatkowych problemów, jakich rozwiązywanie nie jest opłacalne , jak by patrzeć na pc boxa , w jakim plon tego nie wynagrodzi, że ktoś sobie zada tak wiele trudu. Wystarczy mu zwykła doniczka plastikowa, jaka będzie dopasowana do wymiaru jego pcboxa, a która będzie miała do tego dobre odprowadzanie wody ze względu na dostateczne liczne lub duże otwory nawiercone u jej podstawy.

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Hiro1801 Nie mogę otworzyć linku, zabezpieczenia przeglądarki mi na to nie pozwalają, a używam sieci VPN w połączeniu z Torem, aby maskować swoje IP w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...