Skocz do zawartości
zielonyjamajczyk

pH w odstanej wodzie, co myślicie koledzy ?

Rekomendowane odpowiedzi

@Edi800 Studnia głębionowa studni nie równa. Powiem Ci tak, w moim rodzinnym domu jest woda nie z przyłącza, tylko własna z odwiertu. Próbki robiliśmy i wyobraź sobie że pomimo bardzo głębokiego zejścia w dół, nie spełnia norm zdatnych do spożywania. Zawiera sporo amoniaku w sobie - z racji na sąsiadów którzy przydomowe szamba zrobili starym sposobem typowego Janusza z pęknięciem na dole, by rzadziej trzeba było wzywać Pana z gównowozem. 

Ale np woda z studni u mojej babci, jak wspominam była jedną z lepszych które piłem (ale nie wiem jakie miałaby laboratoryjne wyniki), ale że to tereny sadownicze, z czasem przez opryski i chemię stosowaną do uprawy się popsuła.

Wniosek : Taką wodę musisz przebadać, nie kosztuje to dużo w sanepidzie. Wtedy możesz mieć ewentualne odniesienie.  A tutaj nasze : Polecam albo nie - zupełnie się nie sprawdzi. 

Wszystko zależy od miejsca, otoczenia, głębokości.

Pozdrawiam Cie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wodę pije na codzień generalnie nawet prosto z kranu i nie świece pod ultrafioletem  xD z tą wodą i tak lipa bo wcześniej sprawdzałem i było 6, dzisiaj pomiar pokazał 7 ? mogę zbić dolomitem  ? Garść na litr wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym mierzeniem pH czystej wody to ja bym się za bardzo nie podniecał, bo jak jest miękka, to wpływu na pH gleby mieć nie będzie-misi być wyjątkowo twarda, jak u mnie EC 0,7 i jak mam za niskie pH w zbiorniku, to dolewam 10l kranówki i na 30-40l zupy podnosi pH o około 0,5. 

Woda RO czy nawet destylowana też da odczyt pH, ale jest jałowa w sole i nie zmieni odczynu gleby w ogóle. 

mierzenie pH roztwory wody z nawozami to już bardziej przydatne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, doominik said:

Woda RO czy nawet destylowana też da odczyt pH, ale jest jałowa w sole i nie zmieni odczynu gleby w ogóle. 

Czyli mówisz, że regulowanie ph samej wody ma dużo mniejsze znaczenie dla ph gleby niż regulowanie roztworu z nawozami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Login tak dokładnie. Bo sama wartość pH to nie wszystko. Na tej samej zasadzie jak do roztworu dodajemy np pH down-przykładowo jak do roztworu o pH 7.0 dodam 10ml pH down i zbije mi to pH do 6.0, to nie znaczy, że kolejne 10ml zbije je do 5.0 (raczej sporo poniżej). Chodzi o to, jak poszczególne sole mineralne wzajemnie się neutralizują.

nie jestem ekspertem od uprawy w glebie, ale zdrowa gleba przeważnie alkalizuje, czyli pH powoli rośnie (domyślam się, że dla tego w większości przeypadków dolomit tak pozytywnie wpływa na uprawę, lekko zbijając pH poniżej 7), chyba, że coś zaczyna w nij gnić, wtedy będzie się zakwaszać. Tak samo jest w moich zbiornikach z wodą-po zalaniu woda i bazy canna mam pH 6.0 przez dwa dni, a potem powoli rośnie. Dodaje trochę pH down tak do 5.7 i po kolejnych dwóch dniach mam lekko powyżej 6 i zaraz zmieniam wodę. 
Sytuacja się odwraca pod koniec flo, kiedy stosuje produkty bogate w potas jak overdrove-na korzeniach zachodzi jakaś reakcja, której rezultatem jest zakwaszanie środowiska i pH powoli spada-ja dodaje kranówki i jest idealnie. Zakładam, że w glebie jest podobnie-doswiadczeni z błotem prosze poprawcie mnie jak bredzę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 26/10/2020 o 08:50, zielonyjamajczyk napisał:

Dlaczego dochodzi do takiej zmiany ?

Bo woda się nagrzewa, zawsze jak robisz roztwor do podlania, to robi się trochę niższy odczyn, bo po nagrzaniu wody do 20-22 s podwyższa się odczyn ph. Nawet na stronie RQS o tym piszą.

W dniu 03/11/2020 o 23:13, doominik napisał:

domyślam się, że dla tego w większości przeypadków dolomit tak pozytywnie wpływa na uprawę, lekko zbijając pH poniżej 7

Jakim cudem dolomit zbije Ci ph? Te wasze mierniczki po kilka stowek do śmieci się nadają jedynie. Weź płyn heliga nasyp dolomitu na podstawke i zobacz co się stanie. 

Plyn zabarwi się na mocno zielony więc zbija ph czy podwyższa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@doominik No spoko ale dolomit służy TYLKO i wyłącznie do odkwaszenia gleby. Kiedyś też się naczytalem znawcow, co mówili że jest odwrotnie i popalilo rosliny, nawet nie chciało mi się ich ratować, wyrzucilem... wywarem fusów z kawy lekko zbijam ph i jest git z tego co obserwuje.

Robię też test i do baniaka 25 L wrzuciłem z 50 szyszek sosnowych, też powinno zbić ph. Narazie nie widzę różnicy, może trzeba dłużej poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...