Skocz do zawartości
Poluś

Koniec z miarą PH! Soda oczyszczona w czasie wzrostu i kwitnienia

Rekomendowane odpowiedzi

Po zastosowaniu sody oczyszczonej rośliny będą zdrowsze i bujniejsze

Po pierwsze: Soda oczyszczona zwalczy szkodniki i choroby grzybowe roślin.

Sodą zlikwiduje się m.in. uporczywe mszyce, przędziorki i mączliki. Jej właściwości grzybobójcze wykorzystuje się do walki z plamistością liści, mączniakiem i innymi grzybowymi chorobami roślin.

Mimo że soda oczyszczona jest związkiem syntetycznym, to jednak w 100 proc. bezpiecznym i dla ludzi, i dla środowiska. Na jej korzyść przemawia również ten fakt, że jest tania i kupimy ją właściwie w każdym sklepie spożywczym. 

CHCESZ WZMOCNIĆ ROŚLINY – UŻYJ SODY

Kwiaty będą również bardziej odporne na atak grzybów i szkodników.

 

Podlewanie:

Na 10L wody(konewka) jedna duża łyżka rozpuszczonej sody w cieplej wodzie.

Dzięki tej miksturze roślina otwiera wszystkie kanaliki pobierania składników odżywczych co eliminuje ciągłe mierzenie PH wody podczas podlewania. 

Sodą zdezynfekuje się także doniczki. Odkażające właściwości sody warto wykorzystać czyszcząc stare doniczki (znikną również białe ślady po twardej wodzie i nawozach). Do donicy wsypujemy sodę, szorujemy wilgotną szczotką lub ściereczką. Dokładnie płuczemy i zostawiamy, by dobrze wyschły.

Nasze „Zioło” będzie rosło wielkie i zdrowe!!!

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaufaj! a zaskoczysz wszystkich swoimi roślinkami ?. 25 lat doświadczenia pozwoliło mi na stwierdzenie tej teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem reguluje ph? 

Może mi się przyda haha chociaż myślałem nad dolomitem A mam donice 10l i 16 może sprawdzę ten sposób.

Tylko trochę się obawiam hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@glodek18 tutaj raczej nikt się nie wypowie bo po co kombinować skoro są inne produkty np dolomit jest sprawdzony przez wieki na każdych forach.

Chyba Zostaje przy dolomicie.

Sode przetestuje na jednej roślinne (Af'ie)

I sam to zrecenzuje I obale mity haha 

Pozdro! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Poluś podaj dokładną porcję w gramach co do 0,01g tej sody bo ja na ten przykład mam różne łyżki i niektórych do gęby nie wsadzę także pełna łyżka to może być różnica w dziesiątkach gram 😉 
Pozdrawiam.
Zawartość "Na" trzeba będzie regulować bo spalisz roślinę 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie

 

1. Naturalna walka ze szkodnikami dzięki sodzie

Jest wiele produktów do walki ze szkodnikami w ogrodzie, które w większości są środkami chemicznymi. Jeśli nieobce nam pojęcie ekologii, z pewnością będziemy woleli sięgnąć po domowe preparaty ochrony roślin. I tak np. wymieszajmy łyżeczkę sody oczyszczonej z 1/3 szklanki (80 ml) oliwy z oliwek i szklanką wody (250 ml). Oliwę z oliwek można zastąpić tą samą ilością szarego mydła potasowego w płynie (lub ogrodniczego), chodzi tu o bardziej lepką konsystencję, aby preparat utrzymał się na roślinie. Mieszaninę tę wlewamy do butelki zraszacza, zakręcamy i energicznie potrząsamy. Spryskujemy rośliny według potrzeb, tam gdzie zaobserwujemy szkodniki lub jako ochronę i przeciwdziałanie. Po deszczu starajmy się powtórzyć zabieg. Jeśli opryskujemy większe powierzchnie, możemy do tego użyć ręcznych lub plecakowych opryskiwaczy. Środek ten znakomicie nadaje się do walki z takimi popularnymi szkodnikami jak mszyce, mączliki, miseczniki czy przędziorki.

Opryski tym preparatem uszkadzają czasem najmłodsze listki, powodując ich czernienie, ale roślina przeżyje, wypuszczając nowe, a szkodniki zostaną unicestwione, a o to przecież chodzi.

2. Soda oczyszczona - pogromca mrówek i ślimaków

Szkodniki w ogrodzie to nie tylko małe skrzydlate owady oblepiające rośliny. Wielu zalicza do tej grupy również ślimaki i mrówki, które w zmasowanym ataku potrafią poczynić niemałe zniszczenia w ogrodzie. Ślimaki najczęściej zjadają młode listki i rośliny o grubszych liściach jak funkie, sukulenty czy bergenię, choć żurawką też nie pogardzą.

Aby trzymać je z dala od roślin, warto wokół nich rozsypać trochę sody oczyszczonej. Starajmy się nie sypać jej jednak na części rośliny jak łodygi czy liście ani zbyt blisko wyrastających z ziemi pędów rośliny, żeby jej nie zniszczyć. Soda po dostaniu się do organizmu ślimaka wysusza go.

Na mrówki jest inny sposób. Żeby zachęcić je do spożycia sody oczyszczonej, mieszamy ją pół na pół z cukrem pudrem i wysypujemy w pobliżu intensywnej działalności mrówek. Można do tego dodać trochę wody i zrobić papkę. Choć są tacy, którzy powiedzieliby, że jest to sposób niehumanitarny, to czasem uciekamy się do tego typu sposobów, jeśli inne nie przynoszą efektów.

3. Domowy środek grzybobójczy ze sody oczyszczonej

Sody oczyszczonej możemy również użyć jako domowej roboty fungicyd. Mieszamy 1 łyżeczkę sody z ok. 2 litrami wody, najlepiej destylowanej. Do tego można, opcjonalnie, dodać ok. 5 ml szarego mydła. Niektórzy używają zwykłego mydła do rąk w płynie, ale z uwagi na to, że jest tam wiele substancji dodatkowych, które mogą być szkodliwe dla roślin. Warto stosować mydło szare lub ogrodnicze. Mieszaninę wlewamy do spryskiwacza do roślin i intensywnie mieszamy, potrząsając nią. Warto podpisać butelkę, aby wiedzieć, co zawiera. Taka mieszanina daje świetne efekty w walce ze wszelkimi chorobami grzybowymi takimi jak plamistość liści oraz mączniak prawdziwy czy rzekomy (dość częsty na różach, pomidorach czy winogronach).

Opryski należy powtarzać co kilka dni. Środkiem tym można wykonywać opryski również w celu zabezpieczenia rośliny przed infekcją grzybową, jako środek zapobiegawczy. Podobnym preparatem można potraktować rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

4. Soda oczyszczona na chwasty

Sodę oczyszczona możemy również wykorzystać do zwalczania chwastów w nawierzchni, pod warunkiem że będzie oddalona od pozostałych roślin, np. na podjeździe czy parkingu lub tam, gdzie jest luźna nawierzchnia nieutwardzona.

Podobnie radzimy sobie z uciążliwymi chwastami wyrastającymi z pęknięć nawierzchni tarasowej lub z rogów schodów, gdzie zebrała się martwa materia organiczna, ziemia, kurz i liście. Niektóre chwasty wyrastają w najmniej oczekiwanych miejscach, a wystarczy małe nasionko i problem będzie się powtarzał, bo często korzeń wrasta głęboko pod materiał nawierzchni. Taki widok szpeci, a wyrywanie ręczne często nic nie daje, bo roślina szybko odrasta.

Można to naprawić w prosty sposób. Najpierw zwilżamy nawierzchnię wodą, a następnie posypujemy miejsca porośnięte chwastami sodą. W miejscach trudno dostępnych możemy dodatkowo polać je wrzątkiem, a potem posypać sodą.

5. Soda oczyszczona - naturalny nawóz

O ile soda oczyszczona w nadmiarze może uszkadzać rośliny i prowadzić do ich zamierania, o tyle w niewielkich dawkach może służyć jako nawóz. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę soli Epsom (siarczan magnezu) z 1/2 łyżeczki amoniaku spożywczego (wodorowęglan amonu) w 4–5 litrach wody. Całość roztworu dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy do konewki. Możemy bezpiecznie podlewać rośliny (nie częściej niż raz w tygodniu) przygotowanym w ten sposób nawozem, który jest szczególnie skuteczny przy pobudzaniu roślin do rozrastania się, korzenienia i tworzenia świeżych pędów i liści. Poza tym naturalnie chroni rośliny przed infekcjami grzybowymi. Można również podsypać nieco krzaczki pomidorów, aby ich owoce były słodsze. Ma to związek ze zmniejszeniem kwasowości podłoża. Następnie należy rośliny dokładnie podlać.

6. Badanie odczynu gleby za pomocą sody oczyszczonej

Za pomocą sody oczyszczonej możemy w łatwy sposób ocenić, czy gleba jest kwaśna. Wprawdzie nie jesteśmy w stanie w ten sposób oszacować dokładnego współczynnika kwasowości pH, niemniej jednak stwierdzimy, czy jest bardziej kwaśna, czy zasadowa. Wystarczy wykopać trochę ziemi (najlepiej z głębokości około długość ostrza szpadla), dokładnie wybierając z niej wszelkie nieczystości, a więc patyki, kamienie i martwe części roślin czy korzenie, a następnie wsypać ją do szklanej miseczki i dodać nieco wody, aby powstało średniej gęstości błoto. Następnie dodajemy 1 łyżeczkę sody i obserwujemy, czy ziemia wchodzi w reakcję z sodą. Jeśli powierzchnia błotnistej ziemi się pieni lub na powierzchni pojawiają się bąbelki, to znak, że gleba jest kwaśna (< 5 pH).

Zasadowość gleby mierzymy w podobny sposób przy użyciu octu winnego (>7,5 pH). Jeśli na powierzchni badanej próbki nie pojawią się bąbelki ani przy sodzie, ani przy occie, oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z glebą obojętną, bardzo lekko kwaśną lub bardzo lekko zasadową (6,5–7,5 pH).

7. Czyszczenie kostki betonowej za pomocą sody oczyszczonej

Jeśli kostka betonowa na podjeździe lub tarasie jest bardzo zabrudzona, nie zawsze musimy sięgać po ciężki sprzęt w postaci myjki ciśnieniowej. Czasem wystarczy kilka domowych trików, m.in. mieszanka octu i sody oczyszczonej. Najlepiej zabrać się do tego zadania w bezwietrzny, bezdeszczowy, lecz najlepiej zachmurzony dzień, aby mieszanka pod wpływem słońca za szybko nie wyparowała.

Po pierwsze musimy dokładnie uprzątnąć z mebli, zabawek i innych sprzętów ogrodowych powierzchnię, którą chcemy wyczyścić. Następnie trzeba oczyścić ją z kurzu, piasku i martwych części roślin. Kolejnym etapem jest delikatne zwilżenie powierzchni kostki betonowej. Możemy do tego użyć węża ogrodowego z dyszą zraszającą. Pamiętajmy, że nawierzchnia ma być wilgotna, a nie mokra.

Następnie przystępujemy do przygotowania mieszanki czyszczącej. Do plastikowego pojemnika wsypujemy 1 szklankę sody oczyszczonej, a następnie powoli wlewamy do niej dwie szklanki octu. Mieszanka natychmiast wchodzi w reakcję i zaczyna się pienić. Wymieszajmy ją powoli, aż przestanie się pienić. Mieszanina powinna mieć konsystencję gęstej zupy. Zanurzmy końcówkę mopa w mieszance i rozprowadźmy substancję po nawierzchni, skupiając się na tych miejscach, gdzie jest najbardziej zabrudzona. W zależności od wielkości powierzchni, którą chcemy wyczyścić, możliwe że trzeba będzie przygotować więcej mieszanki czyszczącej. Pozostawmy mieszaninę na ok. 30 minut, a następnie wetrzyjmy ją w głąb nawierzchni szczotką ryżową. Na końcu bardzo dokładnie spłuczmy kostkę wodą, aby nie pozostały na niej resztki mieszanki. Upewnijmy się, że mieszanina nie dostanie się do gleby w pobliżu roślin ani nie zostanie rozpryskana na rośliny, bo może je uszkodzić. Na końcu pozostawiamy kostkę betonową do wyschnięcia, zanim wstawimy meble ogrodowe, aby nie pojawiły się na niej kolejne plamy.

8. Czyszczenie doniczek i sprzętu ogrodniczego za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to doskonały środek nie tylko czyszczący, ale także odkażający. Można więc go wykorzystywać do wszelkiego rodzaju czyszczenia sprzętów ogrodniczych i pojemników na rośliny. W tym celu wykorzystujemy sodę bezpośrednio do czyszczenia, używając ostrej gąbki lub szczotki, a następnie dokładnie spłukujemy je wodą. Później można doniczki wyparzyć wrzątkiem. Podobnie czyścimy narzędzia ogrodnicze, takie jak łopatki, szpadle, a w szczególności sekatory, nożyce i piły, które mają częstszy kontakt z roślinami. Nadaje się jako dodatek do kompostu, aby ograniczyć nieprzyjemne zapachy.

Soda oczyszczona to nieoceniony środek, który powinien być w każdym domu. Ten cudowny biały proszek przyda nam się już dziś, w czasie wszechobecnych chorób, wirusów i bakterii, bo dzięki niemu będziemy w stanie nie tylko umyć ręce, ale także je odkazić.


PODOBNO 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy Mi teraz osobiście by się dupa trzęsła bo nie mam zapasów także jak coś zjebie to znowu trzeba będzie wydawać $$$ dziennie na co najmniej 2-3g toteż sodę pozostawię koneserom szybkiego zarobku 😉 A soda to główny składnik w robieniu crack'u tak nawiasem mówiąc.
Zdrówko

PS. Pora na przerwę od baki chyba bo już lolki wciągam na sniadanie i dalej funkcjonuje także tydzień przerwy i będzie git.
JUTRO............ pomyślę kiedy zrobię przerwę... hahahaha
 

20220214_111200-01.jpeg

Edytowane przez Lemon Gelato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...