Skocz do zawartości
Maciej

Żółte liście szczytowe u młodej rośliny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tematów dotyczących żółknięcia liści jest tak wiele że nie wiem co jest u mnie przyczyną.

Młoda roślina wysadzony dwa tygodnie temu do gruntu, poskręcane do środka i żółkniejące górne liście od wierzchołka. Na jednym liść po rozprostowaniu na drugim tak jak został zerwany z krzaka skręcony do środka. Doczytałem się że być może brak molibdenu być może złe pH. Nie mam pomysłu proszę o pomoc...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Racja, dorzucam fotki.

Dodam tylko że objaw zauważyłem jakieś 5 dni temu i wydawało mi się że to są jakieś szkodniki typu przędziorki, bo widziałem jakieś robaczki w pajęczynie. Zrobiłem dość intensywny oprysk mospilanem 20. Po pięciu dniach objawy bez zmian, więc pomyślałem że to jakaś choroba albo niedobór...

Screenshot_2022-07-08-22-38-38-953_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2022-07-08-22-38-33-804_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2022-07-08-22-38-26-818_com.miui.gallery.jpg

Edytowane przez Maciej
Dodanie tekstu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

@Maciej Chyba martwe, a dlaczego tak się stało to nie wiem musiałbyś więcej napisać u mnie też mnóstwo liści odpada, połowa jest obgryziona a mimo to topy i tak puchną, więc niema się czym przejmować. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Heavy Lung napisał:

@Maciej Chyba martwe, a dlaczego tak się stało to nie wiem musiałbyś więcej napisać u mnie też mnóstwo liści odpada, połowa jest obgryziona a mimo to topy i tak puchną, więc niema się czym przejmować. 

No tak tylko tutaj jest młoda roślina, liście jeszcze niewykształcone i jest to szczyt rośliny. Jeśli to się utrzyma to wzrost nie pójdzie dalej tylko uschnie. Może wymieszam trochę dolomitu lub kredy z wodą i podleję. Chodź pH gleb powinno być ok. W zeszłym roku rosła mniej więcej na tym samym terenie. A może za wcześnie podlewałem humusem jest to nadmiar jakich składników który w nim się znajduje? Liczyłem że po fotkach liścia ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

@Maciej

Inaczej już ci nie pomogę upewnij się krok po kroku że wszystko jest w porządku i nie zrobiłeś nic z tych rzeczy które wymieniłem ci poniżej:

Kiedy u twojej rośliny pojawiają się żółte liście dziwnie wyglądające z różnymi plamami wtedy należy podjąć odpowiednią interwencje. Przyczyny żółtych liści marihuany które wynikają z jakiejś dolegliwości może być kilka np :

- Roślina ma za sucho lub za mokro, mogą pojawić się żółte liście i oklapnięte, korzenie konopi nie lubią ciągle zbyt mokrego podłoża. 

- Brak jest jakiegoś pierwiastka w podłożu przeważnie dlatego, że grower nie stosuje żadnego nawozu

- Złe pH gleby przez co roślina ma problemy z przyswojeniem odpowiednich pierwiastków. Jest to częsty błąd, początkujący growerzy nie dbają o prawidłowe pH podłoża co prowadzi często do objawów w postaci żółtych liści.

- Uszkodzone korzenie przez szkodniki np. krety, nornice 

- Za mało azotu w roślinie, należy roślinę podlewać nawozem bogatym w azot szczególnie w fazie wzrostu 

- Przenawożenie pierwiastkami również może spowodować żółte liście, należy więc umiarkowanie stosować nawozy najlepiej według etykiety na opakowaniu. 

- Na roślinie mogą żerować jakieś szkodniki których trzeba się pozbyć odpowiednim preparatem w zależności od typu szkodnika.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niedoborów raczej nie ma ph jest raczej ok, o przelaniu nie ma mowy bo to widać po liściach które na początku idą w dół, wykluczyć szkodników pod rośliną w korzeniach nie mogę, na większość szkodników na powierzchni powinien zadziałać mospilan 20, sugeruję mi to jeden z powodów które podałeś, mianowicie przenawożenie. Zastosowałem humus zbyt wcześnie. Jeszcxe wczoraj głupi podałem ponowną dawką z humusem więc to może się pogłębić... Po prostu trzeba zostawić podlawac wodą i na razie wstrzymać się z nawożeniem... Dzięki za pomoc 

Edytowane przez Maciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

@Maciej Są tu tacy eksperci, jak @Zielone krainy @Udyr, oni na prawdę wiedzą wszystko o konopiach, wystarczy na nich poczekać cierpliwie, chwilowo ich niema, ale jak wejdą dzisiaj to wspomnę o tobie i tu zajrzą, albo sami zauważą temat.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Heavy Lung napisał:

@Maciej Są tu tacy eksperci, jak @Zielone krainy @Udyr, oni na prawdę wiedzą wszystko o konopiach, wystarczy na nich poczekać cierpliwie, chwilowo ich niema, ale jak wejdą dzisiaj to wspomnę o tobie i tu zajrzą, albo sami zauważą temat.

Bardzo ci dziękuję za zaangażowanie i pomoc, każda rada mi się przyda 🙂

31 minut temu, Udyr napisał:

@Maciej lepiej gdybyś pokazał całą roślinę a nie pojedynczy liść.

Niewiele mi to mówi po Twoim opisie problemu.

Też racja, z racji organizacji działań w terenie postaram się dziś wieczorem lub jutro podrzucić fotkę całości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Maciej napisał:

Bardzo ci dziękuję za zaangażowanie i pomoc, każda rada mi się przyda 🙂

Też racja, z racji organizacji działań w terenie postaram się dziś wieczorem lub jutro podrzucić fotkę całości

Ok, dodaję foty

signal-2022-07-09-23-35-28-911-5.jpg

signal-2022-07-09-23-35-28-911-4.jpg

signal-2022-07-09-23-35-28-911-2.jpg

signal-2022-07-09-23-35-28-911-3.jpg

signal-2022-07-09-23-35-28-911-1.jpg

signal-2022-07-09-23-35-28-911.jpg

Po głębszej analizie to te objawy wskazują jednak że przelałem wodą z humusem.

Trochę to też wygląda jak nadmiar fosforu ale to też efekt może być z przenawożenia.

To młoda roślina więc nie wydaje mi się żeby pukanko gleby wchodziło w grę... Wydaje mi się że może muszę zaczekać i nic nie robić i może wyjdzie z tego albo nie ale jeśli jest jakaś szansa albo mogę coś więcej zrobić to jestem otwarty na wszelkie sugestie...

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Maciej Nie wiele z tego będzie, bo nie ma warunków, musiałbyś poprawić warunki, by to miało sens, chyba, że chodzi o naukę i zabawę to ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Maciej Czyli jednak miałem rację pierwszy raz od bardzo dawna, przenawożenie 😉 stąd te popalone liście, nic innego nie przychodziło mi do głowy, ale wolałem poczekać na zdanie ekspertów, nie załamuj się, tylko idź dalej twardo przed siebie, zamów sobie konkretną nową pestunie i teraz będziesz wiedział co robić, a jak nie to przecież zawsze możesz tu wbić i spytać. Pozdro z fartem mordzia. ✌️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@Heavy Lung  Nie , nie chodzi o przenawożenie, roślina nie ma warunków, nie może prawidłowo pobierać i przetwarzać pierwiastków, tam nie gra nic, jak powinno, a pierwszym problem jest światło, a w zasadzie brak światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

@Zielone krainy Spoko, dobrze wiedzieć już myślałem że może popalił tym nawozem, bo sam wspomniał że przelał tym humusem, więc w pierwszej chwili pomyślałem że może za duże stężenie nawozów dał, a to chyba mineralny nawóz jak się nie mylę, więc tak mi się wydawało, no ale nic najważniejsze że się wyjaśniło. Pozdro 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy
Napisano (edytowane)

@Heavy Lung Energia świetlna sprawia, że roślina jest się prawidłowo karmić, bez niej nie może, koleś ma wielki niedobór światła w tym boxie, niestety zjawisko fotosyntezy wymaga odpowiednio dużej ilości światła.

Edytowane przez Zielone krainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Zielone krainy napisał:

@Heavy Lung Energia świetlna sprawia, że roślina jest się prawidłowo karmić, bez niej nie może, koleś nie ma wielki niedobór światła w tym boxie, niestety zjawisko fotosyntezy wymaga odpowiednio dużej ilości światła.

Gitara, na przyszłość będę wiedział. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Zielone krainy napisał:

@Heavy Lung Energia świetlna sprawia, że roślina jest się prawidłowo karmić, bez niej nie może, koleś ma wielki niedobór światła w tym boxie, niestety zjawisko fotosyntezy wymaga odpowiednio dużej ilości światła.

No to jeśli to problem światła to postaram się doświetlić, przy czym jedno musicie wiedzieć. To nie box tylko outdoor gdzie wyciąłem sporą część pobocznych roślin mających możliwość zasłaniania mojej roślinki. Wyciąłem od wschodu południa i zachodu czyli po trajektorii łuku słońca. Zdjęcie może wygląda na ciemne bo robiłem je około 21:00 a ustawienia aparatu też byłeś skąpe bo nie chciałem za dużego ziarna w zdjęciu. Powiem szczerze że w zeszłym roku w podobnym miejscu rosło i o wiele mniej pobocznych roślin wyrąbałem celem doświetlenia, a roślina dała radę. Tylko oczywiście wybiegła w górę i miałem o wiele mniejszy plon ponieważ solidnie plonował tylko head i z dwa trzy piętra poniżej. W tym roku postanowiłem zwiększyć masę i wywaliłem więcej zasłaniających roślin. Z tym że przypuszczam, że każda odmiana ma swoje wymagania świetlne. W zeszłym roku była silnie rosnąca XXL LSD a w tym roku to AMS... Może ona wymaga więcej światła. Więc doświetlanie powinno rozwiązać problem? Bo szczerze mówiąc obawiałem się że naprawdę za dużo tego nawozu nawaliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

@Maciej Światło na pewno pomoże, ale swoją drogą też ostrożnie dawkuj te nawozy, bo łatwo o przenawożenie zwłaszcza mineralnymi nawozami, ja bym ci proponował organiczne nawozy na początku. Ja osobiście korzystam z ziemi, od BioBizz - light mix i nawozy również od nich bo mają świetne BioBizz - Try Pack, i to polecił bym ci na początek niedrogo cię to wyjdzie, a starczy ci na całą uprawę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...