Skocz do zawartości
kogucik1337

Jaki rodzaj do boxa?

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda pocżątkujący już nie jestem, bo mam juz jeden sezon za sobą, jednak napotkało mnie na drodze pare komplikacji takich jak włam na spota, zatrucie pleśnią dwóch roślin, co koniec końców zostawiło mnie z niesatysfakcjonującą ilością plonów. Dlatego też zamierzam sobie teraz na zimę do growboxa wsadzić jedną roślinkę, która mi trochę poprawi humor, lubię się miec czym opiekować. Pytanie tylko jaki gatunek polecacie? Do growboxa to raczej automata czy pełnosezonową? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany i panie powiadają ze pełnosezonówka  jest łatwiejsza . Ale ja się nie wypowiem bo nie robiłem nigdy. Yo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi tu o łatwość. Chodzi mi tu o różnice w plonach i czas, w jakim taka roślina jest gotowa, no i jaki typ jest bardziej polecany do boxów, chyba że to wszystko jedno.

Edytowane przez kogucik1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kogucik1337 Nad sezonami masz większą kontrolę, sam decydujesz ile będzie trwał weg, a jak coś zepsujesz to możesz go wydłużyć i roślina powinna dojść do siebie. Automaty są prostsze, nie masz wpływu na to w jakim czasie dojdzie (są odmiany które zazwyczaj dochodzą szybciej i takie które dochodzą wolniej). Na automacie nie wykonasz też niektórych treningów, np. fim, bo nie zdąży roślina przed kwitnieniem się zregenerować. Ja bym brał sezonówkę, więcej się nauczysz i lepszy stosunek plon/koszt prądu (automata oświetlasz cały czas 18-20 godzin na dobę, sezonówkę podczas kwitnienia 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mikosz Dużo w tym prawdy co mówisz. A jak jest z plonami? Czy naprawdę sezonówki dają większe niż automaty? I mam pytanie, czy podczas kwitnienia mogę świecić lampą na wzrost (CFL 85W), czy jednak bardzo istotne jest żeby było to światło na kwitnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kogucik1337 napisał:

czy podczas kwitnienia mogę świecić lampą na wzrost (CFL 85W)

przeszło by tylko to na małego boksa taka lampa

 

16 minut temu, kogucik1337 napisał:

A jak jest z plonami? Czy naprawdę sezonówki dają większe niż automaty?

zależy jak długiego wega zastosujesz 

Edytowane przez Szym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@mikosz @kogucik1337 automaty od pestki do zbiorów 80dni średnio , przy optymalnych warunkach 100g+ z krzaka . Policz sobie ile kwitnie sama sezonówka + weg , nie wyjdzie ci taniej z światło bo średnio 4 tygodnie dłużej sezon dochodzi od pestki do zbioru. Automaty są trudniejsze w uprawie , zepsujesz cos na początku , odbije się na plonie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym Tfu, 125W, pomylilo mi się z "realnym" poborem mocy. 85W to faktycznie mało byłoby, a box ma około 0,25m2. Bardziej mi tu chodzi o spektrum światła, czy to bardzo szkodzi jak jest spektrum na wzrost używane do kwitnienia?

@Vampidrut Kwestia kosztu za światło to nie jakaś tragedia, jak liczylem to około 35zł miesięcznie, odbije się z paru gram. Ale co można zepsuć z automatami, chyba jakbym nie świecił przez pierwszy tydzień wzrostu to móglbym zepsuc xdd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kogucik1337 napisał:

Bardziej mi tu chodzi o spektrum światła, czy to bardzo szkodzi jak jest spektrum na wzrost używane do kwitnienia?

jakoś bardzo nie 

12 minut temu, kogucik1337 napisał:

Ale co można zepsuć z automatami, chyba jakbym nie świecił przez pierwszy tydzień wzrostu to móglbym zepsuc xdd

żebyś się nie zdziwił....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Szym napisał:
18 minut temu, kogucik1337 napisał:

 

@Vampidrut Kwestia kosztu za światło to nie jakaś tragedia, jak liczylem to około 35zł miesięcznie, odbije się z paru gram. Ale co można zepsuć z automatami, chyba jakbym nie świecił przez pierwszy tydzień wzrostu to móglbym zepsuc xdd

Skoro myślisz że automaty to znaczy wszystko idzie z „automatu” to się grubo mylisz. Jedynie kwitną z „automatu” czyli nie trzeba zmieniać swiatła , a reszty trzeba pilnować bardziej jak przy sezonach, ale może rozmawiamy o automatach nowej jeszcze nieznanej dla mnie odmianie. Ja sadze automaty od 2000r. i sporo wody upłynęło bym się ich nauczył. Ale skoro ty twierdzisz że auto to bułka z masłem , to obyś zebrał 30g to już będzie sukces z twoim podejściem do auto i wiedzą na ich temat.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@kogucik1337  Automat kwitnie wtedy kiedy on chce, a nie kiedy ty tego chcesz, więc jak np. coś zepsujesz czy w treningach, czy jak chodzi o ph gleby i go zahamujesz, lub przenawozisz to nie masz czasu na korektę ewentualnych błędów. Związku z tym w przypadku automatu nie masz miejsca na margines błędu, a każdy błąd wpływa negatywnie na końcowy efekt, czyli na plon. Sezon to roślina , jakiej ty dyktujesz kiedy ma zakwitnąć, więc nawet, jak na wegu pewne rzeczy zawalisz to za nim przełączysz na kwitnienie to masz szanse skorygować ewentualne błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, nie musicie mi tłumaczyc jak działają automaty, miałem 7 w tym sezonie i wszystkie, koniec końców doprowadziłem do końca. Utraciłem 4 krzaki tydzień przed zerwaniem. 

Postanowiłem że zaryzykuję sezonowke, również w celach zdobycia doświadczenia na przyszły sezon ?

@doominik Calkiem zabawne że mi akurat ta odmianę poleciłes, bo dokładnie to nasionko zamówiłem parę h temu hahaha 

 pozdrawiam i dzięki za dane rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Vampidrut Nie zgodzę się z tobą. Wykonajmy kilka podstawowych obliczeń.

Załóżmy, że mamy sezonówkę i zdecydowaliśmy się na 30 dni wega. 30 dni razy 18h daje 540h zapalonego światła na wegu. Indukcja + flo liczmy 70 dni, czyli 70 razy 12 = 840h. Po dodaniu wychodzi nam, że przez całe życie rośliny świecimy 1380 godzin. 

Teraz policzymy automata. Przyjmijmy to 80 dni o których mówiłeś. 80 razy 18 = 1440. 

Wychodzi praktycznie to samo. Jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniane już zalety sezonów, wybór według mnie jest oczywisty. Chyba, że ktoś jest niecierpliwy ale przecież wystarczy dać krótszy weg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@mikosz Tak , zgadza się , ale podałeś tak krótki weg dla sezonu , że nie opłaca się go sadzić , bo wyjdzie ci tyle ile z auto , a może i mniej , bo nie jest to naturalny czas wegu dla sezonówki 30dni . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...