Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Paczka12 napisał:

By to szlag! Właśnie miałem ten aab brać... No cóż, trzeba się uczyć na błędach. Ten większy co kupilem 600 obr 14cm nada się na wlotowy? Już do mnie idzie. A ten mały co? Do wywalenia? 

Chopie.... Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Ja pisałem o AAB a CheMsKuN o jakimś innym. Otworzyłeś chociaż oba linki żeby specyfikację sprawdzić, czy za dużo roboty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że otworzyłem... ten z niemieckiej strony odpada ze względu na długi czas dostarczenia i koszt. A ten AAB przeglądając wentylatory rzucił mi się w oczy i miałem go nawet wziąć. W czym problem?  Wiem, że oba mają różną liczbę obrotów na minutę - jak rozumiem o to w tym wszystkim chodzi. Sugerowałem się dotychczas wydajnością - jaką objętość na godzinę przerabia i wiedząc, że mam małego boxa szukałem takiego o mniejszych parametrach. Nigdy nie budowałem boxa, z fizyką też słabo więc założyłem, że zbyt duża objętość przerabiana na godzinę będzie miała zły wpływ - stąd moje nietrafione wybory. 
Kupię dodatkowo pewnie ten zaproponowany AAB, a ten 600obr/min zamontuję jako wlotowy. A ten mały albo do środka, albo do czapki z daszkiem sobie przymontuję na lato ?

 

No i problem mam jeszcze jeden - jak wyżej wspomniałem z fizyką kiepsko.... ? podłączenie 12V spoko, ale kupiłem taki zasilacz:

  • Napięcie wejściowe: 200-240V AC 0,6A
  • Napięcie wyjściowe: 12V DC 2A

    I teraz nie wiem do jakich parametrów "A" mogę kupić wiatrak. Ten 600 obr/min ma 0.12A
Edytowane przez Paczka12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ostanie pytanie: 

https://www.aab.com.pl/product-pol-165-AAB-Cooling-Super-Silent-R8.html

https://www.aab.com.pl/product-pol-271-AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-8-Pro.html

https://www.aab.com.pl/product-pol-272-AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-12-Pro.html  <- ten był doradzany wyżej, ale ma mniejszą ilość obr/min 

Któryś z nich się nada jako wylotowy? Już się pogubiłem Poradniki czytałem, ale raczej dotyczą growboxów większych lub nawet grow room... Ma być wydajna i tyle, ale jak rozumieć wydajność?

ilość obr/min czy m3? 
Proszę o wskazanie konkretnego - jednego z tych trzech bo chciałbym zamówić właściwy, .żeby nie kupować kolejnych. 
Powoli paczki się schodzą, ale bez wylotowego to chyba lipa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność to w m3. Na wylot szukaj taki żeby np nie wiem, w 15min wyciągnął całe powietrze. Nie trzymaj się ścisłych reguł tylko myśl trochę. Musisz wymienić powietrze w pomieszczeniu o danej kubaturze w miarę szybko. Jak jest dobry wylot to wlotu nie trzeba montować, wystarczy otwór, tzw wlot pasywny. 

Wiem, że niejasno napisałem ale chodzi o to, że nie da się zastosować czegoś uniwersalnego. 

Raz rośliny będą wielkie i pachnące innym razem małe. Wilgotność też zależna od roślin i ich stadium. Trzeba się dostosowywać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składam boxa 32x32x70. Z moich wyliczeń będzie miał około 0,7 m3. Gdzieś wyczytałem chyba na grube topy, że co 5 min powinien wentylator wymienić całe powietrze.

Skoro co 5 min to 12 razy na godzinę. 12x0,7 to niecałe 10 m3 (bliżej 8,5) więc wentylatory o parametrach 33m3 lub nawet 90 m3 wydają się zbyt "mocne" stąd całe zamieszanie.

Jeżeli mam się sugerować ilością obrotów co jak rozumiem powoduje silnejszy podmuch i lepsze filtrowanie przez maty węglowe, to jestem gotów zamontować mocny, bo zależy mi na dykrecji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na taką powierzchnie przy świetlówkach nie srał bym się o to tak bardzo tylko byle co wmontował aby kręciło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ale czysto dla pewności - im więcej obrotów na minutę tym lepiej dmucha i większa szansa na skuteczne filtrowanie zapachu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paczka12

Według moich obliczeń wychodzi:

a×b×h= 0.32×0.32×0.7= 0.07~

Twoje 0.7m3 nie jest równe 0.07m3

(Czy się mylę...ze ścisłych nie byłem asem ale wzór na objętość sześcianu pamiętam)

Na taką powierzchnie nie wiem gdzie szukasz problemu. Weź duże i mocne od kompa i będzie dobrze. A hałas? Cos musi szumieć, tego nie unikniesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem. Na wyciągający :

https://allegro.pl/oferta/aab-black-jet-fan-12-15-lopatek-65-mocniejszy-9106087822?utm_source=notification&utm_medium=buyerCart&utm_campaign=transaction-notifications-buyercart&snapshot=MjAyMC0wNC0xNVQxMzoxNzoxNy4xODdaO2J1eWVyOzRhOGU2ODM3MzVmZDgwMDQ3MmM4MDNmYjQwMjkzYzdlYmRjODg0ZjNlMjZhMTk3ZDBmZjNkYzQ1ZTdkOTA5YzU%3D

Mam nadzieję że będzie dobry. Co do wymiarów boxa to wydawało mi się, że malutki jest. Co do wysokości to mogę jeszcze zmniejszyć bo na razie mam tylko ściany i podstawę docieta. Jutro pewnie zrobię resztę razem z otworami na wentylatory.  Włożenie dwóch wąskich a długich doniczek i mieszczenie tam 2 krzaków to głupi pomysł nie? Wykielkowalem dwa nasiona i nie wiem co z tym drugim zrobić. Albo zostawiam na oknie i być może gdzieś do gruntu za jakiś czas, albo właśnie do bo a tylko malutki więc pewnie ciężko będzie... W ogóle ma szansę przetrwać automat indoor na out? Quick one. 

Pozdro, jak zmontuje boxa to zacznę pewnie fotorelacje bo bez Waszej pomocy się nie obędzie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Paczka12 napisał:

Co do wysokości to mogę jeszcze zmniejszyć bo na razie mam tylko ściany i podstawę docieta.

Nie zmniejszaj 

20 minut temu, Paczka12 napisał:

Co do wymiarów boxa to wydawało mi się, że malutki jest.

No bo jest ?

 

22 minuty temu, Paczka12 napisał:

Wykielkowalem dwa nasiona i nie wiem co z tym drugim zrobić.

Szkoda wyrzucać. Możesz spróbować wrzucić 2 doniczki https://allegro.pl/oferta/doniczka-lotos-300x120x103mm-terakota-formplastic-7954768708   albo coś takiego https://www.ikea.com/pl/pl/p/honungsmelon-oslonka-doniczki-bialy-zewnetrzne-00432594/  i ostre lst, albo właśnie posadzić na zewnątrz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paczka12 @Morennna upartego można takie coś https://www.castorama.pl/pojemnik-fitty-14-l-czarny-id-1095358.html

I dwie pestki do środka. Tak zrobiłem poprzednią uprawę. Średni to pomysł ale chociaż się pestka nie zmarnuje. Pojemnik jest spoko, jak nie wejdzie to obcinasz rant i masz duży, ok 10L pojemnik a płaski. Trzeba tylko ponawiercać dziury w dnie.

Pisałeś o doniczce, że ma 5L. A czemu taką małą chcesz? Mam takiego samego boxa i wsadzam teraz normalną 10L donicę. Albo wiadro budowlane 12L z OBI za 4 plny. Na wysokość dasz radę, zrobi się lst, w najgorszym przypadku super cropping. Nie ma co dawać malutkiej doniczki jak masz miejsce.  Chyba, że chcesz wsadzić do tej skrzynki kilka malych doniczek i SOG robić.

Edytowane przez Wentyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie włożę 2 doniczki. Mam 27 cm długie, szerokie na jakieś 8 cm i wysokie na 8 cm. O treningu LST muszę poczytać bo za proste wydaje mi się na tę chwilę myślenie, że wystarczy gałązki rozchylać i przywiązywać do dołu - a na tę chwilę taka jest moja wiedza ;)

Powoli zjeżdża się do mnie sprzęt więc mam nadzieję najdalej w sobotę wrzucić już zamieszkany domek. Póki co maleństwa siedzą na oknie (patrząc na fotorelacje to chyba wyglądają zdrowo) i rosną, na razie mają jakieś 4-5 cm. NIe wiem czy kombinować ze światłem. Żarówki już mam i mogę prowizorycznie zamontować je, żeby już doświetlały maleństwa.
Później boję się, że mogą przeżyć jakiś "szok" w związku ze zmianą natężenia światła i długości. Co myślicie?

@Bimbrownik  powierzchnia była wyliczona jako pierwsza żeby wiedzieć ile lm potrzebuję ;) mam dwa LEDy 2452 lm 2700k 20W

Kurde jesteście mega pomocni, dzięki! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paczka12 napisał:

Żarówki już mam i mogę prowizorycznie zamontować je, żeby już doświetlały maleństwa.
Później boję się, że mogą przeżyć jakiś "szok" w związku ze zmianą natężenia światła i długości. Co myślicie?

ja bym bardziej się obawiał że teraz na oknie za mało światła będą miały więc jak bym miał możliwość to bym żarówki odpalał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to się martwiłem. Dzisiaj jeszcze niech postoją na oknie bo ładna pogoda, noc spędzą już w miejscu docelowym i świt nastanie dla nich już LEDowy ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Box sklejony, oklejony i pierwsza próba świateł. Cholernie w nim jasno i robi się gorąco - pod 30 stopni. Na razie nie ma wentylatorów bo nie doszły poczta, ale mam nadzieję że ogarną temat. Kilka dni sprawdzałem temp i wilgotność w pomieszczeniu w którym stoi box. Okolo 25 stopni i 30 %wilgotności. Mam nadzieję, że wentylatory podolaja. Niestety jak to z samorobkamki bywa box nie jest idealnie prosty i miewa nieduże szparki (przy daszku - skleję jak mocowanie lamp dotrze i powinno być ok, ale przy drzwiczkach moze być trudniej). Musze silikonem te szparki zapchać czy wentylator wyciągnie zapach? Widzialem, że ludzie robią boxy ze zwykłych szafek więc pewnie też nie są do końca hermetyczne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...