Jump to content

Recommended Posts

Niedobory marihuany i tabela deficytów 

niedobory-marihuany-konopi.jpg

niedobory-marihuany-pierwiastków-tabela.jpg

c1.jpg

c2.jpg

c3.jpg

c4.jpg

c5.jpg

c6.jpg

Różne mikroelementy są bardzo potrzebne roślinom konopi indyjskiej do prawidłowego wzrostu i plonowania. W tym artykule poznasz najczęściej występujące niedobory pierwiastków, a także nadmiar ich, który również prowadzi do różnych negatywnych objawów. Ważne jest to aby dostarczać roślinom nawozy w umiarkowanych dawkach, za dużo dawki mogą prowadzić do nadmiaru pierwiastków, z kolei za małe dawki do niedoborów, najlepiej jak dawki nawozów będziesz stosował według zaleceń producentów. Oczywiście w niektórych sytuacjach można zmienić dawkowanie, i zastosować nawet potrójną dawkę, najczęściej robią tak doświadczeni rolnicy którzy wiedzą że roślinie brakuje danego składnika np. azotu. 

niedobory-marihuany-konopi.jpg

Przenawożenie marihuany

Przenawożenie konopi nie jest niedoborem jednak jest ważnym tematem, więc dobrze jest abyś to wiedział. Jeśli przenawoziłeś swoją roślinę, co zdarza się często u początkujących rolników, najczęściej leją zbyt duże dawki nawozu zawierającego azot do młodej roślinki. Objawem są ciemne zielone liście którym w kolejnym etapie pojawiają się popalone końcówki, może dojść do spalenia całej roślinki, jeśli dawki azotu były duże.

niedobory-marihuany-konopi.jpg

Gdy już dojdzie do przenawożenia marihuany, to najlepsze co można zrobić, to przelać obficie czystą wodą doniczkę, aż woda będzie się wylewała u spodu. Sytuacja się komplikuje gdy roślina jest na outdoorze, wtedy może być problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody na miejscówkę, a drugi problem to samo przelanie gdy roślina jest bezpośrednio posadzona w glebie, to ciężko będzie przeprowadzić dokładne płukanie gleby, dla tego lepiej nie dopuścić do przenawożenia konopi.

niedobory-konopi-marihuany.jpg

Ważne 

Czasem jest tak, że roślina sygnalizuje że czegoś jej brakuje, można pomylić to z jakimś niedoborem, a wcale tak nie musi być. Pierwiastki mogą być zablokowane np. przez zły poziom pH podłoża, wysokie stężenie EC, wysoki poziom stężenia danego pierwiastka może oznaczać niedobory innych substancji.

niedobory-marihuany-konopi.jpg

Częste niedobory pierwiastków występujące u konopi indyjskiej 

Azot (N) - Niedobór azotu objawia się stopniowym żółknięciem liści, najczęściej od dołu rośliny, po czasie objawy mogą postępować na górną partie rośliny. Brak azotu w roślinie powoduje również słaby wzrost, a także odpadanie liści.

Jak zareagować na niedobór azotu

Niedobór azotu uzupełnia się nawozem, który zawiera w swoim składzie dużą dawkę azotu, najlepiej zastosować nawóz mineralny, jest szybki  w działaniu i skuteczny, nawóz organiczny również jest dobry, ale ma wolniejsze działanie, więc zalecamy w przypadku niedoboru azotu zastosować nawóz mineralny. Należy również kontrolować poziom pH i EC aby był na odpowiednim poziomie.

Fosfor (P) - Liście są ciemnozielone lub purpurowo-czerwone, również na liściach występują plamy o barwie fioletowo-czarnej. Następuje deformacja liści i usychanie. Braki fosforu powodują że liście zawijają się w dół i odpadają. Wzrost konopi, w tym przypadku jest wyraźnie spowolniony.

Jak reagować na niedobór fosforu ?

Należy zaaplikować roślinie nawóz zawierający w swoim składzie fosfor. Oczywiście również zadbać o prawidłowe pH i EC, gleby, roztworu. Kiedy pH gleby będzie zbyt wysokie, to należy je obniżyć do prawidłowej wartości w przedziale 5,5-6,6 pH. Fosfor mineralny jest szybciej przyswajalny, od organicznych produktów zawierających ten właśnie pierwiastek.

Potas (K) - Kiedy roślinom brakuje potasu, to pojawiają się różnego rodzaju brązowe, żółte, lub martwe plamy. Liście często się zawijają, a ich krawędzie obumierają.

Jak reagować na niedobór potasu ?

Oczywiście należy wykorzystać w tym celu odpowiedni preparat zawierający w swoim składzie potas, najlepiej mineralny nawóz. Do tego kontrola pH i EC roztworu. Nie należy stosować dawkowania dolistnego w przypadku niedoboru potasu. 

Magnez (MG) -  W przypadku niedoborów magnezu możesz łatwo rozpoznać jego braki w swojej roślince. Na liściach tworzą się żółte  lub brązowo-rdzawe plamki, a żyłki liści zostają zielone. Końcówki liści są skręcone, a krawędzie uniesione.

Jak reagować na niedobór magnezu ?

Najlepiej dodać dolomit, na litr wody dodaj nie dużą garść dolomitu i podlej roślinę, dodatkowo pod krzaczka podsyp trochę tego nawozu, świetnie sprawdza się to na outdoorze, kiedy zaczyna padać dolomit rozpuszcza się wchłaniając w glebę. Gdy występuje nadmiar chloru, wapnia, czy azotu amonowego, to pobór magnezu może być zaburzony. Dodawaj więc Magnez z wyczuciem, nadmiar tego pierwiastka może również spowodować szkody.

Siarka (S) - Gdy roślinom brakuje siarki, to pokazuje się zażółcenie nowo wyrastających liści.

Jak reagować na niedobór siarki ?

Należy zastosować odpowiedni preparat zawierający siarkę, należy przy tym uważać aby dawki były odpowiednie.

Cynk (ZN) - Kiedy roślinie brakuje cynku, to można zauważyć na końcach liści białawe plamy, a także między żyłkami. Pobieranie cynku przez roślinę może być zablokowane zbyt wysokim poziomem pH. Należy sprawdzić jakie mamy pH, i ewentualnie obniżyć jeśli jest za wysokie.

Jak reagować na niedobór cynku ?

Można zastosować odpowiedni nawóz, lub metodę alternatywną, włożenie do gleby jakichś gwoździ czy ocynkowany kawałek metalu.

Mangan (MN) - Na liściach pokazują się martwe i żółte plamy pomiędzy żyłkami, krawędzie pozostają zielone. Liście nie skręcają się. Niedobór manganu występuje wtedy kiedy, w glebie znajdują się duże ilości magnezu. Również przyswajanie manganu zaburzone jest gdy mamy za wysokie pH, czy też nadmiar żelaza.

Jak reagować na niedobór manganu ?

Trzeba sprawdzić poziom pH, oraz czy nie występuje nadmiar żelaza lub magnezu, pierwiastki te zaburzają przyswajanie manganu. Zbyt wysoki poziom pH powoduje, że konopia ma gorszy dostęp do manganu, i może wystąpić jego niedobór.

Żelazo (FE) - Gdy występuje niedobór żelaza to najmłodsze i najmniejsze liście żółkną, a po czasie również dotyka to starszych liści. Kolor liści jest blady, czasem białe, lecz żyłki pozostają ciemnozielone. Nieodpowiednie pH powoduje, że żelazo staje się nierozpuszczalne.

Jak reagować na niedobór żelaza ?

Żelazo bardzo często blokowane jest przez zbyt wysokie pH, dlatego jeśli będziesz chciał uzupełnić żelazo, najpierw sprawdź czy z twoim pH jest wszystko w porządku. Problemy z żelazem mogą występować także przy nadmiarze cynku lub manganu. Problemy mogą również występować gdy panuje zbyt niska temperatura przy bryle korzeniowej. 

Kiedy trzeba szybko uzupełnić w dany pierwiastek roślinę, to można zastosować w większości przypadków dolistne opryskiwanie rośliny. Należy jednak pamiętać aby nie robić tego na słońcu, czy przy włączonej mocnej lampie HPS. Krople roztworu którym jest pryskana roślina mogą zadziałać jak soczewka, wypalając w liściach dziurki. Można też podlewać bezpośrednio rośliny podlewając podłoże odpowiednim roztworem, należy zrobić to po wyłączeniu lamp, lub na outdoorze pod wieczór kiedy słońce się chowa, ewentualnie z samego rana. 

niedobory-marihuany-konopi.jpg

niedobory-konopi-marihuany.jpg

Wszystkie niedobory niekorzystnie wypływają na wzrost marihuany, a co za tym idzie odbija się to na mniejszych plonach. Dlatego ważne jest aby kontrolować to co dzieje się z roślinami i zapobiegać niedoborom, gdy będziesz odpowiednio dbał i nawoził swoje rośliny, to nie powinieneś mieć problemów z nadmiarem czy niedoborem pierwiastków.

PDF do pobrania przedstawiający niedobory

Pierwsza_pomoc_w_razie_niedoborow.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

poświęciłem jednego krzaka i dałem mu mega dawkę azotu

efekt : najpierw bardzo ciemne zielone liście i potem przechodziły w stan popalenia aż roślinka zdechła

Edited by Gumiś

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gumiś  dobry eksperyment jednak mi by było szkoda roślinki

Z kolei u mnie pojawił się chyba niedobór Azotu bo nie podlewałem jej żadnym nawozem, muszę to sprawdzić

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, dzisiaj robilem mojej roslince lekkiego fryzjera i na niektorych lisciach zauwazylem zolte koncowki, a na jednym z lisci nawet plamke, czy to niedobor potasu? Prosze o pomoc madrzejszych kolegow, to moja druga roslinka i pierwszy raz taki problem. W linku zdjecie, pozdrawiam.

https://ibb.co/zf5Pjtx

Share this post


Link to post
Share on other sites

To moze oznaczac przenawozenie, przelewanie/za czeste podlewanie, a moze niedobory. Latwiej by bylo cos "wywróżyć"  gdybys dal fote. Sory mega spizgany jestem i dopiero teraz ogarnelem link z fociszem. Na moje oko to sa dolne liscie ktore poprostu obumieraja a potem same odpadaja. Czy sie myle ?

Edited by CheMsKuN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...