Skocz do zawartości
Katastrofedens

Sezony 0.25m2 HPS 150w start ale jary

Rekomendowane odpowiedzi

LED ma 30% niebieskiego światła i mocno wpływa na "puchnięcie" komórek rośliny, z kolei hps ma niebieskiego światła ledwo parę procent, ale za to ma w cholerę czerwonej barwy, która odpowiada głównie za fotosyntezę, ale niestety nie ma na tyle "mocy", żeby penetrować dużo pięter liści które się przysłaniają. Fajne wykłady na yt ma dr Bruce Bugbee o świetle właśnie w odniesieniu do marihuany.

W skrócie hps lepszy, jeżeli jesteś w stanie w pełni kontrolować temperaturę, nie boisz się o niedobory i masz możliwość zrobić z rośliny placka. W przeciwnym wypadku ledy wygrywają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny nile używałem nigdy HPS-a.. tylko leda. Jak dla mnie LED wygrywa pod każdym względem.

Pobór mocy co do wydajności 

Łatwość w użyciu

Żywotność. Np. 100tys. Godzin i po tym okresie tylko 10% ubytku mocy

Rośliny pod ledem rosną lepiej niż od HPS-a. Niby hps lepszy na kwit.. jednak nowe ledy nowszej generacji mają światło czerwone którego nie "widać" bo stare świeciły na czerwono lub fioletowo.. a u nowych już tego nie widać.

Jak dla mnie nie widzę żadnych zalet w hps-ie których by dobrych LED nie miał a LED ma zalety o których hps może pomarzyć. 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green to niewidzialne to głęboka barwa czerwieni, ale jego akurat jest całkiem malutko bo to 700 nm w górę, a ono nie jest już aż tak fotosyntetyczne. Nasze oczy są tak zbudowane, że jak widzi pełne spektrum od ultra fioletu po gleboką czerwień, to po prostu zlewa to się w jedną białą barwę. Ale ogólnie np taki hps 300W w porównaniu do 150W LED daje w cholerę więcej % czerwonego światła, przez to że drogi LED daje calutkie spektrum, to nie mógłby mieć np 30% niebieskiego, 30% zielonego i 60% czerwonego, bo sumujemy do 100% wiadomo. Ten profesorek jest wydaje mi się wiarygodny, bo chłop nawet w NASA teraz pracuje i ma dużą firmę sprzedająca czujniki świetlne :classic_biggrin:

Ale suma sumarum na późne kwitnienie lepszy jest hps i wiadomo tańszy, temperatura nie ma znaczenia, bo po prostu wtedy podnosi się stężenie CO2. No ale kluczowe jest to "późne kwitnienie", to jest 10% czasu w której przewagę robi HPS, a 90% czasu króluje LED i nie tylko w wydajności, ale w wygodzie. Jak pokazywał też wykres na jednym z wykładów, to hps za +/- 5 lat zostaną prawie w pełni wyparte

Edytowane przez Bob drzewny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do lamp led niektórzy daja światło uv  🙂 albo mieszają led i hps sam się zastanawiam czy nie dać im potem hps do dużego boxa kwestia tego jak będą rosły i jakie duże będą czy się zmieszczą objętościowo  😅 nie mam zamiaru wpychać na sile by miały mało miejsca 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny 30%z 1000 to więcej niż 100% z 100..

Czego dotyczą te procenty o których napisałeś.. ? 

@Katastrofedens @Bob drzewny  nasz kochany użytkownik @Zielone krainy nie używa hps a ma pały jak kosmos.. gdzie u niego np. zauważysz braki barwy czerwonej którą to rządzi hps.. 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green @Bob drzewny  teraz jest wywiad na weedweeknna yt o łamach horti ze zmienna częstotliwością naświetlania swieci Np 150w potem 20 przez 10 sekund pozwala to zaoszedizc na prądzie a co do plonu to będzie wiadomo w czerwcu jak podadzą dane konkretnie 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green z procentami miałem na myśli to, że załóżmy sytuację, w której mamy lampę LED która pobiera 1000W. Załóżmy też od razu, że lampa traci 10% z 1000W na ciepło, bo LEDY nie mają 100% efektywności i nigdy mieć nie będą, jest to niemożliwe. Ma pełne spektrum światła widzialnego + światło UV + głębokie światło czerwone. Tylko że diody LED działają w taki sposób, że jedna dioda nie może jednocześnie wypluwać z siebie i czerwonej barwy i niebieskiej i np zielonej, technologicznie jest to nieopłacalne. Dlatego najczęściej te diody LED na panelu są podzielone po prostu na załóżmy 5% UV,  30% niebieskie, 20% zielone, 30% czerwone, 15% głęboka czerwień. W takim przypadku na barwę czerwoną przypada 30% z 900W, a to jest 270W czerwonej barwy światła, a to przekłada się bezpośrednio na ppfd, czyli "moc" z jaką dane źródło światła oddziałowuje na powierzchnię.

Teraz weźmy przykład lampy HPS 1500W. Straty cieplne na takiej lampie będą już znaczące, pobierze 1500W z gniazdka, ale na światło zamieni zaledwie 1/3 z tego, więc zostaje nam 500W a reszta zostanie utracona jako ciepło. Takowa lampa nie generuje już pełnego spektrum świetlnego, ona wypluwa z siebie już głównie barwę czerwoną i głęboką czerwień załóżmy w stosunku 80% czerwieni i 10% głębokiej czerwieni, reszta to niebieski i zielony. Wtedy na barwę czerwoną przypada 80%×500W = 400W czerwonej barwy światła.

W ledach fullspec o mocy 1000W dostaliśmy 270W bezwzględnej mocy światła barwy czerwonej, w przypadku HPS 1500W na barwę czerwoną przypadło 400W, a jak wiadomo 400 to więcej niż 270.

Czerwona barwa światła ma największy wpływ na samą fotosyntezę i zwyczajnie w fazie późnego kwitnienia lampa hps jest najlepsza, to nie z mojego doświadczenia, tylko od chłopa który zajmuje się marihuaną od 30 lat, a od 15 prowadzi nad nią badania laboratoryjne, gdzie jest w stanie manipulować wszystkimi warunkami tak, jak my tylko możemy sobie zamarzyć.

Nie deprecjonuje wiedzy i umiejętności Zielone Krainy, chłop jest jednym z najbardziej doświadczonych growerów na tym forum i widać to po fotorelacjach i podpowiedziach, ale niestety jest to inna skala w której Zielone Krainy może mieć 100 wyhodowanych roślin za sobą w domowych warunkach, kiedy dr Bruce Beebug ma ich wyhodowanych 10000 wraz ze swoim zespołem badawczym w warunkach w pełni laboratoryjnych, gdzie nie ma miejsca na pomyłki. Kiedy bada przykładowo wpływ światła UV na rozwój rośliny, to 20 roślin rośnie bez światła UV, kolejne 20 ma 5% światła UV,  jeszcze kolejne 10% UV i tak dalej, resztę warunków rośliny mają dokładnie te ssam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czujny87 w sensie że roślinę:classic_biggrin:? Taaak teraz hoduje noName i staram się ćwiczyć na niej jak najwięcej, ale przez to że za dużo czasu wolnego, to męczę różne poradniki z polskich forum i zagranicznych, a szczególnie ostatnio właśnie wkręcił mi się ten profesor. Mało jest uczelni, które studiują konopie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny dziękuję za obszerną odpowiedz. Doceniam.

Nie twierdzę że doktor nie wie co robi bo szanuję takich wariatów.

Fajnie to policzyłes i zobrazowales słownie. Jak sam wspomniałeś doktor leci na potęgę i bada różne szczegóły w ściśle określonych warunkach. Uważam że ciężko to przełożyć na zauważalne efekty w małym boxie. 

Badania, wyniki, wnioski. Wszystko się zgadza na papierze. Cała teoria jest potwierdzona praktyką. Tu nie ma co kombinować. HPS ma tą swoją magiczną czerwonosc nie mniej w mojej opinii.. dzisiejsze ledy zjadają żarówki w każdym aspekcie i jak widać w relacjach to super czerwone światło w przeważającej liczbie procentów nie jest niezbędne do uzyskania pożądanego celu.. w teorii ogródka w boxie wolę leda 245w który zastępuje hps-a 400w.  😉

HPS to przeżytek i już umiera. Jego odejście do lamusa jest nieuniknione. Czas już minął. Tak wygląda postęp. Przy obecnych cenach prądu HPS to już całkiem upośledzenie. 

Na koniec chciałbym dodać ważny szczegół iż sam napisałeś że HPS najlepiej działa na finiszu czyli "rozkurwia" na około 10% czasu uprawy.. Załóżmy że to w ogóle prawda.. a twoje obliczenia nie wyglądają już tak fascynująco.. mianowicie..

Jak wiadomo 400 to więcej niż 270.. to weź te 400 podziel prze 10% czasu co daje 40 gdzie LED niszczy 100% czasu.

:passitleft:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...