Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wciornastki - objawy, zwalczanie

wciornastki-konopia-marihuana.jpg

Szkodniki te są owadami z aparatem gębowym kłująco-ssącym, żywią się głównie sokami i tkankami roślinnymi. Powodują straty przy roślinach uprawnych, również przy uprawie marihuany. Rozpoznanie wciornastków może być dość kłopotliwe. Przeczytaj jakie są skutki żerowania wciornastków, poznaj metodą jak je rozpoznać, oraz upewnij się jakie są najlepsze sposoby na pokonanie tych szkodników w uprawie marihuany.

wciornastki-marihuana-konopia.jpg

Wciornastki - objawy

Szkodniki te mogą powodować różnorodne zniszczenia na roślinach. Najbardziej widoczne objawy są na liściach i kwiatach. Często są widoczne drobne, jasne plamki albo srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia, różne przebarwienia oraz deformacje kwiatów. W okolicach plam na liściach można czasem dostrzec czarne grudki, są to odchody tego pasożyta.

wciornastki-marihuana.jpg

Jak rozpoznać wciornastki?

Prosty sposób to położenie białej kartki pod liście, na których mogą znajdować się pasożyty, a następnie potrząsamy energicznie sprawdzając co spadło na kartkę. Jeśli pokażą się na kartce ok. 1mm długości szybko poruszające się ciemne lub żółte "kreski" i będzie ich sporo to oznaka tego, że są to wciornastki. Aby lepiej dostrzec czy to ten szkodnik to można użyć lupy która powiększa przynajmniej 10-krotnie.

wciornastki-marihuana.jpg

W domu na kwiatach często występuje wciornastek cieplarek. Szkodnik ma długość do 1,5mm i barwę żółto-brązową.

Następny kandydat to wciornastek szklarniowiec. Mają ok. 1,5mm długości, barwę ciemnobrązową, z wyrźnie jaśniejszym odwłokiem, czułki 8- członowe, żółte, skrzydła jasne.

Wciornastek tytoniowiec to szkodnik o długości około 1,2 mm. Jego ciało ma żółty kolor wiosną i latem, a jesienią - brązowy. Czułki są 7-członowe, zabarwione częściowo lub całkowicie na brązowo. 

Najbardziej groźny jest wciornastek zachodni, który występuje powszechnie w uprawach szklarniowych zarówno roślin ozdobnych jak i warzyw. Przenosi groźny wirus TSWV, powodujący degenerację roślin. Szybko się rozmnaża i jest trudny do usunięcia. Długość ich wynosi ok. 1,7mm, mają dwie formy barwne wiosną i latem są żółto-pomarańczowe, z brązowawą głową, a jesienią są ciemniejsze, z brązowym tułowiem.     

wciornastki-konopia-marihuana.jpg

wciornastki-marihuana.jpg

wciornastki-marihuana-konopia.jpg
 

Istnieje dużo preparatów na tego typu  szkodniki w sklepach ogrodniczych. Jednak w warunkach uprawy konopi w mieszkaniu wybór jest ograniczony, ze względu na szkodliwość i toksyczność środków ochrony roślin dla ludzi. Powinniśmy sięgać jedynie po bezpieczne preparaty, przeznaczone do amatorskiego użytku w uprawie kwiatów doniczkowych i balkonowych.                                                                                          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje, ciekawe czy leaf cure też się na to sprawdza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj od rana przeglądałem możliwie każdy jeden listek w poszukiwaniach szkodników, które żerują na moich drzewkach a przy okazji zrobiłem czystki listków w złej kondycji i nie stety natrafiłem na to 😞

Czy tutaj faktycznie wystarczy roztwór z dodatkiem olejku neem czy użyć czegoś innego?

309750460_865031654464966_3107994173694705127_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kris8888 napisał:

Czy tutaj faktycznie wystarczy roztwór z dodatkiem olejku neem czy użyć czegoś innego?

olejek neem kilka osób stosowało z powodzeniem ale nigdy gwarancji niema 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Wiesiu napisał:

olejek neem kilka osób stosowało z powodzeniem ale nigdy gwarancji niema 

szukam na forum ale nie bardzo mogę znaleźć jak go użyć.. Jak bardzo spryskać krzak.. Czy jakieś miejsca mam ominąć a gdzieś indziej spryskać więcej.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...