Skocz do zawartości
Mati1965

Sadzonka po miesiacu wyglada bardzo slabo.Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

zasadzilem roslinke outdoor, mieszkam w Hiszpanii.

Po miesiacu wyglada bardzo slaba, jak chora, do tego jakby miala biale plamki na lisciach a pod spodem malutkie czarne.Kolor lisci w ogole jakby wpadal w zolty a nie zielony.

Podlewam co 2 dni, niecala szklanka, temp na dworze ok 22-24 stopnie, widze ze malutenkie listeczki dochodza ale strasznie, strasznie wolno wiec na pewno cos nie tak.

Roslinka na zdjeciu wychodowana z ziarenka ma ponad miesiac juz.

Moze ktos pomoc, co robie zle,czy roslinka jest do uratowania?

C68CC9F1-B5C6-4C25-A148-EBBF9FEA36A6.jpeg

EFC0CB67-CF82-46B4-879B-B22BBC18C90B.jpeg

6CD1CE85-B366-4584-BE97-945DCEBFC263.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie cos jest mocno nie tak.

Ale po wykielkowaniu i zasadzeniu 3 dni masz 4 listki??

W moim przypadku co najlepsze caly czas pomalutku rosna nastepne liscie wiec nie umarla.

co moze byc przyczyna ze tak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym No wlasnie wydaje mi sie ze nie.Podlewam co 2 dni i to jak czytalem czyli:

podlewam 200 mo i czekam czy przeleci  woda do podstawki..

jezeli po minucie nie przeleci nic do podstawki to dodaje nasteone ok 100 ml i wtedy juz widac ze nadmiar splyna do podstawki.

i tak co 2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kołuj nowe pestki.Szkoda czasu.To moje 17dniowe rośliny:

20220220_192928.jpg

Te małe mają 3dni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lasir wow!Super!

Jakie mozesz polecic pestki zebym zakupil?Jakas konkret nazwa?Odmiana?

Druga sprawa czy moze wiesz gdzie moglem popelnic blad?.

Za duza doniczka na poczatek?

Za szybko wystawilem na dwor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogło być za zimno od stycznia, plus przelewanie woda za każdym razem aż wyleci ? Przy tak małej siewce nie wydaje mi się że miała takie zapotrzebowanie na wodę.

Kiełkuj nowe, to na kompost może pójść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr To wyspy kanaryjskie wieczna wiosna 22-26 ,wiec  za zimno raczej nie 😉Nie ma zadnych szans zeby uratowac?Po jakim czassie wg was od wykielkowania mozna wystawic na dwor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mati1965 skoro takie temperatury to może je światło ugotowało.

Nie ratuj, sadź nowe. Bez sensu opiekować się takim karłem.

Nie robię na oucie ale z nią jest definitywnie coś nie halo, szkoda Twoich nerwów skoro masz dobre warunki na out 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr Rozumiem.No wlasnie jak tu wycyrklowac z tym swiatlem wg Ciebie?Brac ze slonca doniczke jak co w cien?Od 7 :30 do 19 okolo jest slonce u mnie, czasem jak wiatr nakladam na doniczke plastikowa butle przecieta na pol zeby oslonic roslinke.Myslalem ze im wiecej slonca tym lepiej i jak bylo pare  dni ze nie bylo slonca to sie martwilem ze ma za malo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mati1965 poczytaj o sadzeniu outdoor, przejrzyj fotorelacje. Tam znajdziesz najwięcej wiedzy praktycznej i teoretycznej. 

Mając roślinę na zewnątrz nie musisz na siłę kontrolować jej światła. Niech rośnie jak natura jej wybiera.

Może tylko na początku jak jest mała nie dawaj jej na pełne słońce, takie maleństwa na czarnym tle ziemi są jak na patelni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr Dzieki wielkie.

wlasnie bylem zapytac w sklepie z nasionami , pokazalem i szpec twierdzi ze dopadly ja jakies 2 zarazy z powietrza.

niestety nie zapamietalem nazw.

gwneralnie nie do uratowania.

Zakupie nowe i zrobie kolejne podejscie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mati1965 moje planty to od lewej-Critical od Rqs i Ak47(gratis).Sprawdź ph tej ziemii.Wg mnie udusiłeś korzenie za częstym podlewaniem.P.s pełne słońce nie powinno spalić rośliny.Chyba, że ją pryskałeś wodą na słońcu to wtedy jest taka możliwość.

Aha.Normalnie kiełkuj w ziemii odrazu na zewnątrz.Nie stawiaj do cienia do się wyciągnie do słońca.I nie przykrywaj niczym bo się zaparzą.

Szukaj odmian które znoszą lepiej wyższe temperatury.Critical podobno właśnie taki jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...