Skocz do zawartości
Regzaaa

Box DIY dużo pytań, mało odpowiedzi.

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

zawitałem u was szukając fotorelacji do nowo zakupionego hulkberry automatic. Sytuacja wygląda następująco, wujek zlecił mi kupno growboxa po tym jak zainteresował się tematem sadzenia u kolegi(ten sadzi outdoor, oczywiście nie teraz, pogoda nie pozwala haha) i postanowił sam zainwestować trochę kasy i postawić sobie boxa. Oczywiście zlecił wszystko mnie, on płaci i opiekuje się roślinkami, ja mam załatwić tylko "pudło". Po przeglądnięciu paru fotorelacji i ogólnych postów i cen samych boxów i akcesorii, oboje podjeliśmy decyzję że łatwiej będzie całą budę postawić z kątówek i owinąć folią odblaskową Mylar Diamond. Tylko przyszedł temat wymiarów bo nie do końca wiemy jak to dokładnie ma wyglądać, tak samo z oświetleniem itp. same wymiary aż tak nas nie ograniczają, głownie chodzi o budżet, ten nie jest określony, ale po obejrzeniu paru wpisów zauwazyłem że nie ma co bidować na lampach. Więc tutaj zostawiam moje pytania mam nadzieję że nie było już podobnych 200razy. Może ktoś sam próbował coś takiego zrobić. Chętnie poczytam.:

1. Ogólne wymiary boxa wysokość nie jest ograniczona ale też nie chce montować 3 lamp ale jednocześnie coś sensownego może na jedną max. 2 doniczki

2. Żarówka na zdjęciu do jakich rozmiarów będzie się sprawować? Jest sens dokupywać więcej sztuk, a może coś innego za niższą cenę?

3. Ogólna sprawa doniczek, co i jak kupić, wiadomo że zależy to od wymiarów samego boxa ale też zależy mi na optymalnych zbiorach.

4. Wentylacja co i jak, wyciąg zaplanowałem na górze 100mm a wloty pasywne od dołu, dodawać coś więcej? Może wentylator na klipsa?

Potrzebuje poprostu jakiegoś przykładu może 40x40 może coś mniejszego obojętnie. Ważne żeby móc przyciąć po kosztach tam gdzie się da. Zmieścić jedną może dwie doniczki. 

 

 

1.png

2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa Jesli nie masz problemów z temp( nie będzie stać w zimnym miejscu) to ten cfl to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Samo owinięcie mylarem jest jakims pomysłem, ale wentylator tworzy podciśnienie i nieszczelności musiałbyś usunąć w jakiś sposób. Plus dochodzi kwestia zapachu, a raczej czy musisz go ukrywać.

Moze zamiast owijać stelaż to użyj cienkiej MDF czy coś, żeby mieć na czym oprzeć ciężar sprzętów.

Doniczki torfowe ... Położyłbym je obok mierników wbijanych w ziemie i lamp LED z różową barwą światła.

 

40cm x50cmx100-140 cm

Do tego potrzeba ~8500-10k lumenów.

Za cenę 130 zł kupisz o lepszej sprawności LED lampy na zwykłym gwincie. Pewnie około 8-10 szt i rozłożone równo po powierzchni, a sądzę że i na 6 by wyrosło w miarę coś.

Popatrz po forum więcej bo tam mają dużo pomysłów, co majster to inne cuda 🙂

 

 

Doniczki myślę że 2 minimum 9 l żeby miało to sens. AirPot, kwadratowe, materiałowe itd. wybór własny. Musi Tobie pasować a nie wyglądać 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr Wow, dzięki za tak dużo odpowiedzi, co to cfl to czemu akurat tak? Z temperaturą totalnie nie będzie problemu zapachem też, gorzej z wilgotnością tu będzie trzeba coś kombinować, może jest na to jakiś myk czy poprostu najtańszy nawilżacz powietrza? Co do lamp led to mógłbyś podać jakiś przykład bo tych chu... jest bardzo dużo, a te dobre trudno znaleźć. Mdf użyjemy(też już o tym myślałem że to się będzie wszystko wyginać). Co to doniczek torfowych, to poprostu wziąłem coś małego żeby zasadzić sobie wcześniej zanim pójdzie do dużej donicy😁 + jak to wygląda z barwą tych ledów bo to też ciężka dla mnie sprawa.

Edytowane przez Regzaaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa Wez zwykły plastik z dziurkami na dole, nie ma sensu tych torfowych brać.

Cfl jest ok, ale są już na rynku rozwiązania mniej prądożerne i bardziej wydajne świetlnie.

W action teraz jakieś promocje są na LED LSC.

Wiem że są różne rodzaje 17w 2500lum ~ 14zl sztuka  Do boxa 40cmx40-50cm wystarczyło by 4-5 takich, że zdjętymi kloszami. Najtańsza i optymalna opcja imo.

Nawilżacz zawsze spoko, ja używam takiego małego smyka i jakoś daje radę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa niby dzieli się 6400k na wzrost a 2700k na kwitnienie. Takim złotym środkiem na początek jest 2700k na całą uprawę albo 3000k jak w tych LSC żeby nie było niepotrzebnego zamieszania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa osobiście posiadam 40x40x140 i to jest idealne na jedną roślinkę, jak światło to może ledam.pl cię zainteresuje?

Posiadam od nich 2 lampy i dobrze się sprawują (jako że jest to moja pierwsza uprawa to i pierwsze lampy więc porównania nie mam ale inny użytkownicy forum też sobie chwalą ledam)

Może jakieś nawozy by cię zainteresowały? 🤔Albo ph- bo u mnie aktualnie problem z wysokim pH i na to się nie przygotowałem na początku 

Sam zasadziłem w biobizz all mix, ktoś pisał gdzieś na forum że ta ziemia nie jest odpowiednia dla młodych roślinek bo może popalić korzenie ale mi tam dobrze wyrosły

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wstawiam mały update dzięki za wszelkie odpowiedzi, szczególnie @Udyr, @MatiMati98 również dzięki, chociaż już dawno po wszelkich zamówieniach. Ostatecznie wybraliśmy box 50x30x120 trochę nisko ale też nie planujemy ogromnych zbiorów. Co do nasionek No to zostaliśmy przy hulkberry auto, podobno wytrzymała roślina, może uda jej się przetrwać nasze podboje 😁. Box doświetlony został czterema żarówkami Led 2.5k lumenów wrzucimy jeszcze jakaś cflke żeby ciepło podbić bo aktualnie 18-19 stopni na spocie. Wilgotność 45% zakupiony nawilżacz spróbujemy dobić do 70% może 80 przy dobrych wiatrach. Dwie doniczki 7l akurat żeby wszytsko pomieścić. Ziemia biobizz all, nawozy tri pack od biobizza,+-pH, mierniki temperatur wilgotności i pH są. Wentylacja na dwa wenty jeden wyciąga drugi miesza powietrze, wloty pasywne. Jutro kiełkowanie i oklejanie boxa folią może postaram się coś wrzucić, jakieś fotorelacje. Sam jestem ciekawy jak to ostatecznie wyjdzie, a chętnie się podzielę przygodą. Pozdrawiam, i wielkie dzięki za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa Przy tym allmixie tylko uważaj z nawożeniem. Mocna potrafi być podobno.

Na dogrzanie możesz też popatrzeć jakieś maty grzewcze. Nie pamiętam u którego z osób na forum było to rozwiązanie.

Jeśli będzie działać cfl to też dobrze.

No to do zobaczyska na fotorelce 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr już właśnie czytałem u was o tych ziemiach, dlatego robimy testing na pierwszy raz pakujemy kiełki od razu do dużych donic, jeśli ziemia nie spali młodej, to już tak zostanie. Jak coś będzie świrować, to nowe ziarna do małych donic, ze słabszą ziemią, a potem dopiero do all mixa. Strasznie spodobała mi się ta opcja z tym all mixem dlatego takie kombinacje. Nawozy i tak dopiero na kwitniecie zostawiam, co najwyżej jakiegoś root boostera wstrzelę. Zobaczymy wszytsko w swoim czasie, a tego narazie nam nie brakuje. Ogólnie to kupiłem jakiegoś taniego miernika do Ph a teraz tak czytam że to syfy i pomidory ciężko na tym wychodowac. Poleciłby ktoś coś dobrego do 100zl? Aaa, zapomnialem wspomnieć że ze wszytskim zamknęliśmy się w kwocie 350zl(bez nasion). Ogólnie to sam box kosztował ok. Stówki za mdfki i kątowniki w cascie i folii na allegro. Mega polecam jak ktoś ma chociaż trochę umiejętności mega tania opcja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa Allmix ma ten problem,że może być słabo rozmieszana przy "produkcji" i jak trafisz na taką partię to jest mocno nawożona.

350 to torba palenia na weekend, a można wyciągnąć przy niewielkim nakładzie o wiele więcej (chociaż sam dopiero raczkuje) 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Regzaaa jak już wcześniej wspomniałem moja roślina od początku była w biobizz allmix i daje rade, zależne od genetyki/jakości nasiona 🤔

Zastanawia mnie czy 7l będzie wystarczająco duże 🤔 ale raczej tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr wyszło tanio, zobaczymy czy opłacalnie hahah. 

@MatiMati98 Widzisz tak jak Udyr mówi, zależne od partii, co do 7l to właśnie sam tak myślałem ale ten hulkberry podobno wielki nie rośnie, Udyr sam mi wcześniej polecał 9l ale zdecydowaliśmy się na 50x30, a trochę miejsca na dole chciałem miec na nawilżacz i żeby sobie poodychały. Zobaczymy 9l też na spokojnie się tam zmieści. Ale automat z ruderalis może przetrwa w takich warunkach hahah. A jak u ciebie wygląda sprawa z miernikiem pH? Masz coś dobrego w dobrej cenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem zainwestować w adwa ad11

Też na początku chciałem uniknąć kupowania mierników bo trochę boli mnie cena (?) Ale doszedłem do wniosku że miernik będzie na następne uprawy i w dłuższej perspektywie się zwróci, a zbyt wysokie pH mnie nie ominęło :(

Chociaż może jakbyś kupił tani miernik pH i bufory do kalibracji  i kalibrowałbyś przed każdym użyciem to zdało by to egzamin 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MatiMati98 używam tego badziewnego. Dopóki nie wyschnie ten biały wacik to nie rozjeżdża się mocno, ale fakt czasem trzeba skalibrować. Po jakimś czasie jak używasz tych samych nawozów to da się stwierdzić kiedy miernik coś odwala.

Sam może kiedyś kupię lepszy, ostatnia próba skończyła się pomrukiem lubej 😄 " na chu Ci to" 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MatiMati98 180zl😯 wierzę że dobra opcja, ale nie w moim pricerangeu. Może coś pokombinuje jak mówisz bo są tam jakieś woreczki z płynami. Ew. Kupię listki do porównywania ale mają zbyt wysokie pole mierzenia(co 1ph). Potestuje ew. Rzeczywiście kupię ten miernik. 

@Udyrno nie wiem czy bardziej badziewnego niż ja mam dostaniesz, 30 polskich cebulionow najtaniej jak było. Dobra dzięki chłopaki, trzeba się wyspać żeby jutro kuriera odebrać, jutro wrzucę fotkę jak to wyszło jak będzie oklejony folią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymał ktoś pod chmurką może Auto Speed Bud od Female Seeds? Ewentualnie jakieś super odmiany na out 😃

Ogólnie rady, podpowiedzi bardzo mile widziane i moja wdzięczność za nie 😄

Edytowane przez Kodein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...