Skocz do zawartości
Skonsternowany

Prawidlowa wentylacja w growboxie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ! Zupelnie nie dawno , rozpoczalem swoja przygode z roslinkami. Przymierzalem sie juz do tego od dluzszego czasu , wiele czytalem i wynajdowalem informacji.  Jako , ze ze jestem dopiero na poczatku „drogi” zdecydowalem , iz rozpoczne od roslin automatycznych , gdyz „podobno” sa prostsze w prawidlowym utrzymaniu oraz o wiele szybciej daja plony (co w moim przypadku jest niezwykle wazne 😬) w zwiazku z tym na wiele pytan znalazlem odpowiedz , ale wiele z nich jeszcze mnie nurtuje 😁 zakupilem Grow boxa o rozmiarach 60x60x160 na dobry poczatek , wydaje mi sie dostatecznie wiele miejsca na 4 roslinki w 11l doniczkach. Oswietlenie led , filter z aktywnym weglem podlaczony 24h , dolny wlot powoetrza pasywny , i tutaj rodzi sie wlasnie kolejne pytanie , czy pasywny wlot powietrza w growbocie o takim wymiarze jest wystarczajacy ? Posiadam jeszcze wentylator mieszajacy , ale nie jestem pewien czy dla moich sadzonek nie jest jeszcze za wczesnie( 1 tydzien wzrostu) ? Wolalbym oszczedzic im niepotrzebnego stresu i dopoki sa takie male , wentylator wisi nie wlaczony.  Czy dobrym pomyslem bylo by w takim wypadku postawic go zewnatrz growboxa i uruchomic przy pasywnym wlocie powietrza aby dostarczal je lepiej do srodka ? Licze na kazda pomoc oraz podpowiedz , nie chcialbym niczego zepsuc a wiadomo ze kto pyta nie bladzi 😉 Pozdrawiam !!  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Skonsternowany napisał:

„drogi” zdecydowalem , iz rozpoczne od roslin automatycznych , gdyz „podobno” sa prostsze w prawidlowym utrzymaniu oraz o wiele szybciej daja plony (co w moim przypadku jest niezwykle wazne 😬)

automaty wcale nie są łatwiejsze dla początkującego, zepsujesz coś na starcie to odbije się na wzroście bo to automaty i zaczną kwitnąć po ok. miesiącu, co do szybkości plonów to też bywa różnie, przy krótkim wegu rośliny fotoperiodyczne mogą dać szybciej plon

Wlot pasywny powinien wystarczyć jak masz w środku mieszaka i oświetlenie led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przy troszke w symie mniejszym boxie jade na pasywnym, nie ma problemu z wilgotnoscia powietrza. Jak zacznie kwitnac to najwyzej zalacze na wylocie wiatraczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skonsternowany któryś raz już spotykam się z opinią że automaty są dla początkujących, kurde kto pisze takie głupoty to nie wiem i nie mówię tego do ciebie tylko o ludziach którzy dają takie rady bo łatwo coś zepsuć na początku swojej przygody co potem negatywnie odbije się na ilości plonu a roślina kwitnie czy chcesz czy nie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skonsternowany
Siema ja w swoim nieco większym growie dałem wentylator z kompa i zainstalowałem go w pasywnym także zawsze coś świeżego powietrza wejdzie ale najpierw musisz poustawiać wszystko wykiełkować i zobaczyć jaką będziesz miał temperaturę w boxie bo może będzie trzeba dogrzać bądź chłodzić. Życzę powodzenia i zapraszam też do mojej pierwszej fotorelacji Gorilla Glue x4 Auto. Powodzenia

@onyx Dla początkujących to była fasola w słoiku w szkole hehe nie?? 😄

Edytowane przez Lemon Gelato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lemon Gelato Bardziej chodzi o to że auto nie wybacza. Na fotoperiodzie jak coś sie zepsuje to trzymasz dłużej na wegu dopóki się nie ogarnie. 

Auto zakwitnie nawet jak będzie mieć 2 liście na krzyż. I będzie mieć gdzieś czy Cię to cieszy czy nie 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr
Ze światłem tak samo ale no trzeba na początku popieścić badyle i będzie miodzio. Mam nadzieje, że ja niczego nie zje*** . Dobrze, że jest opcja fotorelki gdzie pomoc wasza jest niezbędna 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lemon Gelato Jeśli ogarniasz angielski to jest wiele kanałów na yt które też są dobrym źródłem wiedzy. 

Z ciekawości nawet warto poprzeglądać.

@Skonsternowany co do wentylacji to tak jak Ci napisali, lepiej jest wytworzyć negatywne ciśnienie samym mocnym wyciągającym , niż zaburzać wymianę powietrza wlotowym.

Żeby to dobrze ogarnąć musiałbyś policzyć kubaturę z ilością wymiany powietrza, potem ilość wtlaczajacego i dużo zmiennych. 

Na małą uprawę to odrobinę przerost formy nad treścią 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr
No zważywszy na to gdzie mieszkam znam ang b.dobrze także oglądałem już wiele filmów no ale co farmer to inny styl upraw 😉
Damy radę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie odpowiedzi , zostawie w takim razie narazie tak jak jest 😉 martwi mnie jeszcze troszke lampa led ktora otrzymalem w zestawie Samsung Quantum board 288 o mocy 3500 K Z diodami LM301H , w opisie jest niby podane ze obejmuje pelen wzrost , aczkolwiek wyposazona jest tylko i wylacznie w biale swiatlo (brakuje swiatla czerwonego) . W przyszlosci zapewne wymienie ja na lepszy model , ale czy teraz przy samym bialym swietle , efekty beda zadowalajace w fazie kwitnienia 🤔?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skonsternowany 3500k to raczej o barwie mówisz 🙂 Jeśli czujesz że za mało światła jest to dołóż sobie na teraz jakieś LED bez osłonek 4x9w 2700k po rogach.

Albo na upartego jakieś cob bez zasilaczy 660nm+ UV. Tylko to trochę kosztuje, a czy coś da ? Ciężko stwierdzić.

Lm301h to to samo co właściwie lm301b używana w większości paneli teraz. Z Ali ten qb zamawiałes ? Masz jakieś spec tego ?

Edytowane przez Udyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly set zakupilem na ebayu w jakims sklepie ogrodniczym . 
 

Samsung LED Quantum Board:

LED type: SAMSUNG LM301H

Color temperature: 3500K

Luminous flux: 18000 - 19000 lumens (LM)

LM/W: 150 - 160 LM/W

PPFD (umol/s): 258 umol/

PPF efficiency: 2.15 gumol/s/w

PRF Watt: 53510mW (400-700nm)

Dimensions: 350 x 185 x 80 mm

1 x matching Meanwell HLG-120H-54A driver to w kwestii oswietlenia 🤔 

Pierwszy rzut sprobuje w taki sposob , mam nadzieje ze efekty beda zadowalajace , natomiast jezeli nie to bedziemy wtedy  kombinowali 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skonsternowany Nie powinno być źle ~3500k barwowa jest bliżej pasująca do kwitnięcia niż myślisz. 

Na dobrym zasilaczu jest puszczone. Próbować możesz, napewno coś wyrośnie.

Ta lampa może być nawet no brandem z dobrej półki, często tak się zdarza że firmy produkują coś w setkach bez logo i puszczają w świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...