Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam po raz pierwszy podjac sie uprawy. Bedzie to uprawa indoor, w boxie, na automatach. Wiekszosc sprzetu i akcesorii mam juz wybrane, badz bede jeszcze doszukiwal informacji co najlepiej sie sprawdzi. Jak narazie moj problem a raczej prosba odnosi sie do samego oswietlenia, które uwazam ze jest bardzo wazne jak i rowniez najciezej jest je dobrac sugerujac sie poradnikami. Dlatego tez postanowilem zapytac na waszym forum 🙂 Sprawa wyglada tak:

Box na jaki sie zdecydowalem z racji funduszu jak i miejsca (bedzie on stał w szafie), ma wymiary 40x40x120cm. Jesli to wazne to planuje wpakowac tam 2 roslinki, po jednej w kazdej donicy, tak zebym mogl sie pozwolic na wystarczajaco duze doniczki (9-11L). Ewentualnie jezeli juz w trakcie pakowania wszystkiego do boxa uda mi sie zmiescic mniejsza doniczke to wpakuje tam trzecia roslinke (aczkolwiek z tego co doczytalem nie bedzie to zbyt dobre posuniecie przy takich wymiarach). 

Teraz co do oswietlnie. Poczatkowo bylem juz zdecydowany na swietlowke CFL DUAL (125-200W) + odblysnik

https://www.mrgrow.pl/produkt/swietlowka-energooszczedna-wzrost-kwitnienie

, aczkolwiek czytajac dalej okazuje sie ze przy cfl moje zbiory moga nie byc zadawalajace, tymbardziej wnioskujac po tym ze decdyuje sie na DUAL a nie na zmiane barwy w kolejnym etapie. Z waszego forum, ostatnio kilka porad/sugestii padało w strone tych paneli LEDam co to jeden uzytkownik poleca, wybór by padł na ten model: 

https://ledam.pl/product/panel-cree-cxa2520-grow-led-60w

Czy w porownianiu z wyzej wymienionym pomyslem ze swietłowka, to oswietlenie powinno wypasc lepiej? 

Jezeli chodzi o lampy HPS/MH to domyslam sie ze sa to najlepsze rozwiazania w tych granicach cenowych, aczkolwiek dodajac do tego ze musze dokupic balast + cena prądu wyniesie w tym zestawieniu najwiecej (chciałbym ten aspekt zachowac jak najmniej razący w oczy) + na takich wymiarach boxa mogę sobie nie poradzic ze wzrostem temperatury, wydaje mi sie ze nie było by to super rozwiazanie biorąc wszystkie czynniki razem wziete. Jest tez szansa ze troche wyolbrzymiam badz jestem niedoinformawany, dlatego tez prosiłbym o sprostowanie/pomoc w tym miejscu, ewentualne polecenia co do konkretnego sprzetu beda mile widziane, jesli miało by to dac serio nieporywnywalnie lepsze efekty koncowe. 

Czy moze jeszcze jest cos innego wartego uwagi??

Prosiłbym o mozliwe jak najbardziej trafna pomoc i sugestie, wezcie pod uwage ze jest to moja pierwsza przygoda z uprawa, lecz rowniez nie chciałbym sie zawiesc zbiorami i zdemotywywac do kolejnych. 

Z dodatkowych informacji które moga sie wam przydac to: do boxa wrzucam takze filtr weglowy + wentylator kanałowy, wiatrak do namiotu, na ziemi nie zamierzam oszczedzac i wybrac jakis dobry produkt (mozliwe ze Canna terra professional), nawozy/odzywki mam w planie kupic ale dodawac je roztropnie (po wczesniejszym doszkoleniu) bądz jedynie z pomocą ekspertów (mozliwe ze zrobie fotorelacje która umozliwi komus z chetnych pomoc na poszczegolnych etapach), prawdopodbnie zdecyduje sie na trening LST jak juz bedzie na to pora i bede pewny co robie, bede rowniez kontrolowal pogode mojej farmy (tutaj jestem pozniej w stanie dokupowac sprzet pozwalajacy regulowac ewentualnie niechciane rezultaty). Wiec pomimo zaczynania przygody nastawiam sie bardzo optymistycznie (nie wygórowanie, zdaje sobie sprawe ze nie od razu Rzym zbudowano) i staram sie do tego podejsc profesjonalnie. 

Dzieki z góry za pomoc. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zmojkiziomek ja na ten box polecił bym ten panel od ledam i tylko jedną roslinke. Z doświadczenia wiem ze upychanie roślinek to zły pomysł. Jedna roślina powinna miec tak 30x30 wolnego miejsca. 11 litrow donczki mają około 20cm. Jak dla mnie za maly box jak na 2 rośliny. Ale niech tez sie wypowiedza inni

I jak jest to twoja pierwsza uprawa proponuję zamiast automatu jakis sezon zrobic. Wtedy ladnie jedna roslinka zajmiesz caly box 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dobry_Człowiek! Dzieki! Kurde troche teraz z ta zamiana na sezonowke mnie zaciekawiles, byc moze jest to lepszy pomysl na pierwszy raz. Szkoda tylko ze juz automaty mam w posiadaniu, jakos nie myslalem od poczatku o zwyklych nasionkach... 

Co do ilosci roslinek to tak przypuszczalem ze otrzymam odpowiedz ze lepiej tylko jedna, no jeszcze pomysle nad tym i poczekam moze ktos sie jeszcze wypowie na temat swiatelka badz calosci 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CFL 200W na taki box to tez jest rozwiązanie, ciężko stwierdzić co by dało lepsze efekty, myślę że podobnie mogło by być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dobry_Człowiek! @Szym

Dzieki za pomoc, przekonuje sie coraz bardziej do tego LEDama i chyba na niego padnie, aczkolwiek

Co w przypadku gdybym jednak chcial zamienic boxa na 60x60 zeby wpakowac te 3 roslinki to którys z paneli LEDam bylby okej? 

Powiedzmy:

1) https://ledam.pl/product/panel-cree-cxb3590-db-grow-led-85w

albo ten

2) https://ledam.pl/product/panel-ledam-cia90-4x-citizen-clu048-90w

czy jednak juz na taki rozmiar cos innego powinno byc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...