Skocz do zawartości
Tester

Pytania o lampy CFL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacne grono miłośników zieleni 🙂

Pragnę stworzyć własne boxa w piwnicy..

Wymiary jakie chodzą mi po głowie to 120x80 (przekrój palety) a wys. coś ok 170( tyle ma pomieszczenie)

Chcę zarzucić jakiś automat.

Czy mógłbym Was prosić o podpowiedź ile roślinek na taką powierzchnię będzie w sam raz aby nie było straty światła oraz jaka cflka będzie odpowiednia?

Czytam wyżej że przy auto mogę dać 3500k na flo ale czy jedna żarówka powiedzmy 150 watowa poradzi sobie czy lepiej dać większą?

Wiadomo, że jakaś część boxa zajmie wiatrak i ewentualnie nawilżacz, chociaż widzę że w piwnicy jest spora wilgotność ale po uruchomieniu światła może to uledz zmianie stąd miejsce dobrze mieć zarezerwowane.

Korzystając już z tego posta, byłbym wdzięczny za podpowiedź co do ziemi która będzie już miała w sobie potrzebne dla auto wartości:)

Z góry dziękuję i jak tylko odpalę odezwę się w innym dziale bo na pewno pojawią się pytania.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hulk to temat o lampach CFL więc się na ten temat wypowiem, potrzebujesz ok. 50000 lumenów na tą powierzchnię 

150W za mało było by 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi ale to chyba dla początkującego laika najtańsze rozwiązanie, jak również łatwiej upilnować parametrów czy masz inne zdanie?

Oczywiście biorąc pod uwagę temperature w boxie i wilgotność..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi @Andi @Hulk ile taki hps ma lumenów?

Zakładając że zrobię box 80x80 to i tak kalkulator pokazuje mi 32000 lumenów a jedna żarówka cfl 250 w spectrum ma 11000 lum.

Gdzieś w postach wyczytałem że taka żarówka powinna dać radę ale zastanawiam się jak skoro ma t trzykrotnie mniej lum niż trzeba 🤷

No cfl jedna energooszczędna..

Chciałbym puścić automata na flo od razu bo podobno można..

Szkoda że nikt więcej nie ma ochoty dołączyć do dyskusji bo szukam sensownego rozwiązania.

Z netu wyczytałem że hulkberry jest spoko więc zbieram wiedzę 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hulk a czemu nie bierzesz pod uwagę ledów? Dzisiejsza technologia tych lamp daje ogromne korzyści (szczególnie pod względem poboru prądu) no i na dodatek masz w ledzie od razu diody przeznaczone i na wegetację i na kwitnienie, a np taki hps fajnie działa głównie na kwitnieniu, a na wegetacji trochę słabo sobie radzi no i na dodatek dużo prądu żre. Zależy jaki masz budżet, bo nie zapominaj że jeszcze trzeba się zaopatrzyć w filtr węglowy i wentylator, który będzie wydmuchiwał z namiotu powietrze (a filtr będzie usuwał zapach).

Co do ziemi nie znajdziesz takiej, na której roślina od posiania do zbiorów wyrobi. Najłatwiej kupić sobie biobizz lightmix + biobizz biogrow, biobizz topmax, biobizz bloom i biobizz pH minus, wtedy na pewno Ci ktoś pomoże zawsze, bo to jedne z najłatwiejszych nawozów i pełno osób ich używa, koszt samych nawozów to poniżej 100 zł

Nawilżacza nie potrzebujesz jeżeli nie masz nieograniczonego budżetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny Cześć Bob 👋 

Dzięki za odpowiedź 👌

Postaram się w kilku słowach odpowiedzieć.

Oczywiście masz rację co do ledów. Duża wydajność połączona z małym zużyciem prądu.

Jednak z uwagi na to że jest to moja pierwsza przygoda związana z boxem nie chcę inwestować większych środków dopóki nie sprawdzę czy ta zabawa wkręci.

Nie chcę hps przez grzanie i pobór a ledy na taki box 80x80 chyba zaczynają się od 500+ z tego co zauważyłem na necie ( oczywiście jeśli masz jakieś tańsze spełniające wymogi na tą wielkość boxa to będę wdzięczny za link 🙂

nie muszę się bawić w filtr węglowy oraz nawilżacz ponieważ lokalizacja mi na to pozwala 😁

wiatrak już mam, w piwnicy też mam wilgotno bo wskazuję mi teraz 79%

a temat cflka najbardziej mi podpasował z uwagi na cenę.

mam na dachu panele to również pozytywnie wpłynie na pobór mocy.

o ziemi gdzieś czytałem że są na full uprawę. Czytałem na tym forum ale jeśli trzeba to nawozy będą 🙂

pozdrawiam 👋@Andi @Hulk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hulk załóż sobie temat swój najlepiej....

Za leda na 80x80 to musisz dać od 800-2000pln.

Ja używam zawsze jednej ziemi od początku do końca.... BioBizz AllMix ale niektórzy piszą, że to trochę za mocna ziemia.

Te 80% wilgotności później będziesz musiał zbić do 40-50%.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vego1989 mam nadzieję że z wilgotnością sobię poradzę. Na razie szukam niedrogiego rozwiązania z oświetleniem bo na pierwszy raz nie ma sensu wywalać 800 zł jak niewiadomo czy zabawa podejdzie..

Szkoda że te cfl mają tak mało lumenów 

@vego1989 co do ziemi to również chcę kupić taką samą 👌🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...