Skocz do zawartości
Mieszko1

Ciemne plamki, usychające liście

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od jakiegoś czasu na roślinie zaczęły pojawiać się ciemne plamki, liście zaczynają żółknąć a później brązowieć i usychać, na początku myślałem że przenawożenie mimo że dałem dopiero 2 raz nawóz i połowę dawki i lałem parę podlań sama woda ale nie pomoglo, później na forum podpowiedzieli mi że może złe ph ziemi więc pod sypałem dolomit a później podlanie dałem nawozy po 1ml na 1l wody z biobizz triopack. Poczekam jeszcze parę dni na efekty bo jak narazie widzę tylko nowe ciemne plamki. Wrzucam tutaj post bo może ktoś wie jak mi pomóc i czy da się uratować jeszcze roślinę, i czy mam przyciąć te uschnięty liście? Najgorzej że usychaja też przytopowe. 

IMG_20201027_144704.jpg

IMG_20201027_144618.jpg

16042219588818997162712052721948.jpg

16042220538212773673656767850261.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to ewidentnie przenawożenie.  Nie wiem jak dodajesz odżywki ? Strzykawka do wody ? Prawidłowe ilości ?? Odstana woda, dodajesz odżywkę i patrzysz pH ? Jaka teraz wilgotność i jaka lampa ile od szczytu ? 

Ja bym teraz wstrzymał się z podlewaniem zupełnie. Poczekał 2-4 dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mieszko1 rozrobiłeś z wodą dolomit? bo albo ph złe albo za bardzo koksujesz, liście zostaw, jednak ja bym się skłaniał że coś z ph miałem tak samo wyglądające rośliny też je paliło przez złe ph,  chociaż może być i nadmiar czegoś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym nawoz dałem tylko 2 razy po pół dawki i wczoraj 3 raz po 1ml na 1l wody z trio pack bio bizz i dałem po 0.5l na roślinę . Tak, dawalem dolomit do wody i do ziemi. Wczoraj przy podlewaniu nawozem ph wynosiło 6.8, dalem znów też trochę dolomitu na wierzch doniczki. Najgorzej jest na górze roślin. 

@zielonyjamajczyk na początku były małe kropki na jednej roślinie, później podlewałem sama woda przez kilka podlań ale robiło się tylko gorzej. Mam miernik do nawozów, nie podawałem nigdy 2 razy po kolei nawozu. Woda zawsze odstana,ph odżywki też zawsze sprawdzam. Przy szczytach temp 28, wilgotność jakieś 48%. 

Edytowane przez Mieszko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mieszko1

 

1)Podlewales codziennie ? 

2) Czy sprawdzasz przed podlaniem palcem w głąb ziemi czy jest już sucha ?

3) Sprawdzałeś pH z podstawki po podlaniu ?

Jeżeli zaczyna się od kropek i zwiększa pole działania to znaczy że to mocno postępuje.

Górne liście to gorszy problem. 

U mnie też pojawiły się plamki na niektórych liściach i boczne przebarwienia, ale wtedy hamowałem z podlewaniem, i rezygnowałem z odżywek . I mam takich tylko kilka liści. 

Coś mi też się wszystko kręci co do pH. 

Jeszcze jedno :

Czy było chociaż raz tak , że podlewając wypłynęła Ci woda dołem ? Czy masz dobry tam drenaż ? Jeśli przelales to mogłyby gnić na dole, bo nie mają dostępu do tlenu.

Powiem Ci tak. 

może inni mnie wyśmieją, ale ja bym wyciągnął roślinę , delikatnie oczyścił z ziemi, wziął nową glebę i doniczkę i przesadził. Oczywiście uważając na korzenie. 

Nie ryzykowałbym teraz walczeniem z niedoborami, bo tam z czymś było przegięte. I obstawiał bym też że z wodą coś jest nie tak. Podlewalbym kilka dni wodą kupną z butelki. 

No ale może ktoś mądrzejszy coś podpowie.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk na początku to z raz na tydzień, później co 2-3 dni, zawsze sprawdzam czy ziemia z góry sucha, najczęściej było widać że odchodziła od doniczek. Ph z podstawki sprawdzałem jakiś tydzień temu to było 6.3 i 6.4 w obu. Jeśli to przenawożenie a wczoraj dałem nawóz to raczej już po hulkberry. Northern jeszcze dobrze się trzyma ale zaczyna się tak jak w hulkberry. Jeśli to jednak ph to pewnie dolomit potrzebuje trochę czasu aż zacznie działać. Co mogę zrobić? Flush? Przesadzić do nowej ziemi albo chociaż trochę z nową wymieszać ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk z dwa trzy razy tak było że woda zbierała się w podstawce. Właśnie myślałem o tym samym co napisałeś, żona by mi pomogła to jakoś delikatnie może udałoby się to zrobić. Poczekam do jutra może ktoś się Jeszce wypowie. Jutro kupię nowa ziemię i chyba spróbuję przesadzić, całej starej ziemi nie usunę ale chociaż trochę przeczyszczę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...