Skocz do zawartości
Uklejs

Jakie oświetlenie wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim forumowiczom.

Naszły mnie takie czasy, że lepiej zrobić niż czekać aż ktoś zrobi, dlatego postanowiłem pozbyć się jednej kolumny z pokoju i przerobić ją na grow paczke o wymiarach 37x37x120cm.

Zakiełkowałem randomowe nasiona, z 10 wyszło 6, z 6 zostały 3(ponieważ połowa po prostu nie wyrosła, mniejsza) i tak zostało do dnia dzisiejszego. Użyłem dwóch żarówek grow led (full spectrum) o zbyt małej mocy czego skutkiem było wyciągnięcie się roślin. Mają po 20 centymetrów wysokości i po 2-3 pięterka dlatego postanowiłem porzucić ten projekt i postawić nowe rośliny, któym zapewniłbym zdecydowanie więcej światła. I tutaj pojawia się mój problem. Otóż mam w ofercie przy niezbyt dużym budżecie do wyboru świetlówki ( które raczej nie są w punkcie mojego zainteresowania ze względu na duży pobór prądu) oraz panel led - który właściwie czeka na mnie za rogiem i wystarczy tak naprawdę tylko po niego się przejść. Dużo się naczytałem na temat konkurencji między tymi dwoma formami oświetleń czego skutkiem jest wybór panelu led 120w.

Niestety podejrzewam, że taki panel po prostu jest zbyt słabej jakości, ponieważ widziałem panele led do uprawy w granicach kilku tysięcy złotych a to cacko jest wystawione za 200zł (od osoby prywatnej, jako nieuzywane, nowe 1szt) Podobno w panelach led liczy się przede wszystkim ilość W, dlatego po moich skromnych doświadczeniach przy zastosowaniu lampek o mocy 10w x2 uznałem, że do mojego growboxa najlepiej siądzie panel led 100w+.

Co myślicie? Czy opłąca się przejść i zakupić ten panel https://archiwum.allegro.pl/oferta/lampa-panel-do-uprawy-roslin-led-1365-grow-120w-i7726738315.html (wiem, że to archium, ale identyczny ma gość na sprzedaż, nowy) 

Czy taki panel da sobie rady w moim głośniku? Planuje wstawić tam 4 roślinki w doniczkach kwadratowych 7l. 

Jest to moja pierwsza uprawa, pierwszy growbox oraz ogólnie mam znikome pojęcie na temat uprawy.

 

Z drugiej strony zastanawiałem się nad zakupem trzech może czterech takich żarówek https://www.ceneo.pl/27030362 jednak jak wspomniałem wyżej, bardziej interesuje mnie panel led.

Z trzeciej strony w mojej uwadze mam jeszcze taką żarówke https://allegro.pl/oferta/wielka-zarowka-led-e27-grow-800-led-80w-do-roslin-8641943477?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_ogr%C3%B3d&ev_adgr=Baseny+i+akcesoria,+nawadnianie,+odstraszacze+owad%C3%B3w+i+zwierz%C4%85t,+o%C5%9Bwietlenie+oraz+zabawki+ogrodowe&gclid=EAIaIQobChMI5YC6p-Sc6QIVQ0QYCh3XDAqSEAkYByABEgIylPD_BwE  jednak uważam, że w tym przyadku również lepszy będzie panel led, ktory będzie świecił równomiernie właściwie na całej przestrzeni growboxa.

Pozdrawiam, Uklejs.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wentyl

Czy 35w to nie trochę za mało do tego boxa? ?

Który w takim razie będzie lepszym rozwiązaniem? Ten 35w ma jedną barwę i pytanie czy da on sobie rady w fazie wzrostu jak i kwitnienia? (zwłaszcza przy tak małej mocy)

Ten 25w ma czerwone, niebieskie i białe światło + wyczytałem coś na jego temat, że wystarczy na max 0.1m boxa.

Dlaczego nie warto takiego panelu jak wysłałem ja? ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Wentyl napisał:

@Uklejs

Tu na forum masz uprawy spod jednego i drugiego, obejrzyj sobie

Czytałeś?

16 minut temu, Uklejs napisał:

Dlaczego nie warto takiego panelu jak wysłałem ja?

Bo kosztuje tyle samo a jest gorszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wentyl

1 minutę temu, Wentyl napisał:

Czytałeś?

Bo kosztuje tyle samo a jest gorszy?

Kosztuje nawet lekko więcej no i ma dużo więcej watów. Ma też full spectrum, które podobno jest bardzo ważne i różne baryw kolorów. W przypadku tego 35w, który Ty mi wysałeś jest barwa ciepła, jedna.

Czytałem i nadal czytam ale widzę, że ludzie robią to na wszystkim - na tornadzie 32w, na hpsach, na panelach led 120-200-300w i stąd ciężko mi cokolwiek wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Wentyl

Dlatego stąd moje pytanie - czy taki panel 25w da sobie rady oraz kolejne pytanie - który panel w takim razie wybrać, bo cena nie waha się jakoś strasznie.

Panel 35w wystarczy na wzrost i kwitnienie, czy będzie sprawował się tylko przy flo a potem będzie trzeba zainwestować w kolejny, który będzie na kwitnienie. Dla mnie to czarna magia - stąd moje głupie pytania ?

5 minut temu, Wentyl napisał:

Mnie naprawdę nie zależy pod czym Ty będziesz uprawiał. Kup co chcesz, ważne żebyś Ty był zadowolony. Masz swój pomysł i to jest ok.

Doskonale Cie rozumiem, jednak ja nie chce na ten moment używać mojej pomysłowości tylko zdać się na innych, bardziej kumatych growerów. ?

 

Edytowane przez Uklejs
błąd cyferek w ilości wat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel który Ci wentyl podlinkowal wystarczy na weg i na flo.

Weg to wzrost 

Flo to kwitnienie

pod panelami masz napisane jaką powierzchnię oświetlą box masz nieduży wiec wystarczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten co Ty podałeś nie ma 120w poboru z gniazdka, nie ma szans. Tak jak zarowki ledowe w domu 3W - odpowiednik ileś tam W. Do tego ważna jest jakość użytych diod. Czy ten twoj ma chociaż Epistary? Cree to bardzo dobre diody, specyfikację producenta masz w linku, który podałem oraz na forum.

Ja nie jestem doświadczonym growerem, sam zaczynałem bardzo niedawno. Ale nakupilem gówna po drodze i teraz próbuję przestrzegać innych przed bezsensownymi kosztami. I nie sądzę żebyś przeczytał o tych panelach bo tu na forum są relacje z takich powierzchni o jakiej Ty myślisz a pytasz

Żeby nie było, że jakoś specjalnie do Ledama namawiam to proszę, zajebisty panel 

https://www.mars-hydro.com/mars-tsw-600-led-full-spectrum-hydroponic-led-grow-light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, EneDue napisał:

Panel który Ci wentyl podlinkowal wystarczy na weg i na flo.

Weg to wzrost 

Flo to kwitnienie

pod panelami masz napisane jaką powierzchnię oświetlą box masz nieduży wiec wystarczą

Dokładnie tak trzeba do mnie mówić, ucze się.

Podlinkował mi dwa panele ? 25w i 35w. Jestem za kupnem tego 35w tylko czy jest na weg jak i flo? ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs obydwa panele daja radę i na weg i na flo na takiej powierzchni. Oczywiście że są lepsze panele ale ja lepszego w takich pieniadzach nie znalazłem. Mam teraz dwa te 35W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Wentyl napisał:

Ten co Ty podałeś nie ma 120w poboru z gniazdka, nie ma szans. Tak jak zarowki ledowe w domu 3W - odpowiednik ileś tam W. Do tego ważna jest jakość użytych diod. Czy ten twoj ma chociaż Epistary? Cree to bardzo dobre diody, specyfikację producenta masz w linku, który podałem oraz na forum.

Ja nie jestem doświadczonym growerem, sam zaczynałem bardzo niedawno. Ale nakupilem gówna po drodze i teraz próbuję przestrzegać innych przed bezsensownymi kosztami. I nie sądzę żebyś przeczytał o tych panelach bo tu na forum są relacje z takich powierzchni o jakiej Ty myślisz a pytasz

Żeby nie było, że jakoś specjalnie do Ledama namawiam to proszę, zajebisty panel 

https://www.mars-hydro.com/mars-tsw-600-led-full-spectrum-hydroponic-led-grow-light

Oczytałem się sporo i wnioskuje, że panel led 200-300w odpowiada hps 600w. Nie wiem jak z tym jest, jestem kompletnie zielony ale zależy mi na niezbyt wysokim poborze prądu ?

Ten led, który mi teraz podlinkowałeś na ten moment przekracza mój budżet. Nie mam nic do tych dwóch wyżej, tylko pytanie któy teraz wybrać ?

 

Pytałeś czy czytałem coś na forum, tak np Twoją fotorelację, przy której używasz takich panelów do jednej rośliny. Czy cztery roślinki to dla mnie za dużo? Pamiętaj, że to mój pierwszy grow. ?

2 minuty temu, Wentyl napisał:

@Uklejs obydwa panele daja radę i na weg i na flo na takiej powierzchni. Oczywiście że są lepsze panele ale ja lepszego w takich pieniadzach nie znalazłem. Mam teraz dwa te 35W

Dwa na jedną rośline? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs ja uważam, że na taką powierzchnię to za dużo, kto inny może mieć inne zdanie. Znalazł bym dwie największe doniczki które tam wejdą i dwie rośliny posadził. 

7 minut temu, Uklejs napisał:

Dwa na jedną rośline?

Dwa na większą powierzchnię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba zakupię jeden panelik ten który Ty mi poleciłeś 35w, do boxa kupie pozostały osprzęt i zrobie fotorelację nowego plonu, tak chyba będzie najłatwiej. 

Dla mnie w tym momencie najważniesze jest światło, bo myślałem nad ratowaniem tamtych trzech dziewczyn ale to chyba niemożliwe ?

Dzięki za informacje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wentyl napisał:

@Uklejs @Uklejs pokaż te 3 co masz

Czy to są auto i ile mają już?

Te trzy to randomowe nasiona, które wrzuciłem dla fanu (co zapoczątkowało moją chęć do podjęcia się kolejnych, większych kroków) do doniczek żeby zobaczyć co to jest przed jakimkolwiek wcześniejszym instruktażem w internecie. Bardzo się powyciągały przez zbyt mało światła i mają po dwa pięterka. Nie znam się ale myślę, że są już do kosza. Oświetlam je tylko jedną żarówką grow led 10w no i dzisiaj chciałem iść kupić za rogiem lampe led 120w wspomnianą na początku, żeby je jakoś jeszcze przyratować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs jak zdrowe to nie wywalaj, po co. Utnij szczyt i zawiń je dookoła doniczki, coś z tego będzie a na pewno doświadczenie jakieś. A jak nie przetrwają to i tak masz zamiar nowe posadzić

2mm7f9u.jpg

Jeśli to nie auto to się może rozrosnąć, ma czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

499B54B1-209C-4169-A2E6-9088475D27FB.jpeg

46528733-67A6-427D-ABC0-AE8CE364700C.jpeg

2B2DB02D-EFC6-48A0-A1E6-25DC7565FD57.jpeg

Ta druga była lekko nadłamana podczas przesadzania pare dni temu, stąd ten patyk i sznurek ?

Jak widać są wyższe niż szersze i chciałem im dać 120w nad głowy. Teraz musze poczekać aż przyjdzie tamten panel, który zamawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs co Ty chcesz wyrzucać? Super roślinki. Przesadź je do wyższego czegoś, chocby po butelce plastikowej, oklej butelkę czarną folią lub taśmą, zakop je prawie po same liście i masz rośliny. Tylko światła im daj szybko bo się znów powyciagają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wentyl Nigdy wcześniej nie miałem roślinek w doniczkach. Jak zobaczyłem posty innych gdzie rośłinki wyglądają całkiem inaczej to cóż ?

Tylko jeszcze dodatek do tego - roślinki maja w ziemi już pare cm łodygę, bo przesadzałem je z mniejszych na sadzonki, czy to nie będzie żaden problem?

+z ciekawości, dlaczego oklejać butelki taśmą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...