Skocz do zawartości
Uklejs

Jakie oświetlenie wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinno być problemu, wypuści nowe korzenie z łodygi. Okleja się dlatego, że korzenie nie lubią światła

Wiele osób twierdzi, że przy uprawie nie tyle ma znaczenie ilość ziemi ile głębokość pojemników. Przesadź do butelek 2L, zakop po pierwsze listki i gitara

@Uklejs tak wygląda to u mnie w tej chwili, jedna w dużej donicy a druga w czymś takim. Miejsce zostawione żeby dosypać jak się uleży ziemia, czyli już

IMG_20200505_171614410.jpg

Domowej roboty airpot ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do ziemi? Mam zwykłą uniwersalną ziemie 20l za 5ziko. Coś czytałem na forum, że są jakieś specjały. Ta moja do kosza i szukać jakiejś konkretnej?

Te białe elementy w Twojej ziemii to perlit?

Co jeszcze dodać? Widziałem jak ludzie dają na dno brązowe, większe kamyki - co to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dnie to keramzyt, można ale nie trzeba. Kiepska ziemia to często problemy, choć nie zawsze. Dla mnie największy problem z tanią ziemią to pasożyty. W tym roku kupiłem jakieś gówno dla roślin parapetowych i mi już ziemiórki latają, do boxa też weszły. Z dedykowanych możesz wziąć biobizz lightmix czy plagron lightmix. A jak nie to marketowke jakaś dobrą. Jak będzie bez perlitu to kup osobno i zmieszaj, okolo 1/3 perlitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

7 minut temu, Uklejs napisał:

Co jeszcze dodać? Widziałem jak ludzie dają na dno brązowe, większe kamyki - co to?

keramzyt, drenaż lepszy

@Uklejs

Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już przełożyłem do butelek, wystają kawałek ponad ziemie. Teraz trzeba pewnie podlać? Jak to z tym podlewaniem jest? Coś widziałem, że ludzie dodają trochę cytryny aby zwiększyć pH wody. Ja nigdy tego jeszcze nie robiłem, nie podlewam ich kranówką, wlewam w nie wody kupione w sklepie ? czy tak może być? 

DFC1773A-BD98-4D16-864D-3E2A5332AAC8.jpeg

CBF38DCB-D90A-4F0A-BEC8-954D9916D0F0.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs można wodą kupowaną ale nie każda się nadaje, mają bardzo różne ph. Ja lałem na poczatku kupowaną a teraz kranówkę odstaną przez dobę co najmniej. Z tymi butelkami super ? tylko je oklej czy zawiń w worki od śmieci, cokolwiek. I podlej je teraz. Dziury od spodu zakładam że masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wentyl napisał:

Dziury od spodu zakładam że masz?

Mam ?

 

3 minuty temu, Wentyl napisał:

 I podlej je teraz. 

Dużo tej wody wlać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlałem około 120ml/ 1 planta ? Powoli wylewa się woda dziurkami na dole, to teraz ze dwa dni nie podlewać, czy dłużej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wentyl fajnie Ci wyszły te donice.

Czytałem gdzieś (o outdoor), że korzenie naszych bab rosną płasko/płytko i lepiej kopać nie bardzo głęboko, a szeroko. W donicach nie mają wyboru i rosną gdzie mogą. Stawiał bym jednak na niskie i szerokie ze względu na wys namiotu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik jasna sprawa, jak miałem pierwszego boxa to pojemnik chyba z 12 cm wysokości ale na całą powierzchnię. Do wszystkiego trzeba z głową, mały box to chociaż ziemi w poziomie, byle sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik i dlatego właśnie nie należy kierować się ślepo tym co kto mówi, tylko do siebie dopasowywać. Mój ma 100, 25 doniczka, panel 5cm i mogę na samym suficie powiesić, na roślinę zostaje 65cm bo od biedy może wisieć tuż nad szczytami, sprawdziłem. Każdy ma inny setup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

Minęło 38 dni od momentu przesadzenia oraz zwyczajnej "uprawy". Nie stosowałem żadnych odżywek, nawozów, po prostu lampy był odpalone 20h/dzień razem z dwoma wentylatorami.

Ogólnie to zostały dwie dziewczynki, jedną oddałem znajomemu pod adopcję z racji takiej, że brakło mi dla nich miejsca, przeniosły się z szafy w pokoju do PCboxa. Co do naświetlenia to dużo nie zmieniałem, właściwie to dołożyłem tylko jedną lampke tornado 25w, jak widać coś wyrosło.

Jakieś 2 tygodnie temu zrobiłem im trening, zawinąłem rośliny w koło doniczki i od trzech dni zmieniłem im barwę światła na 3x tornado 25w 2500k, oraz czas naświetlenia z 20 na 12/dobę. Teraz tak na nie patrze i wydaje mi się, że przydałoby się ( myśle, że nawet już z deka wcześniej ) poprzycinać moje pociechy z racji takiej, że zajmują coraz więcej miejsca no a większość dużych liści jest na dole i wydaje mi się, że zabierają przez to światło oraz ogólnie lekko hamują cały proces uprawy.

 

Szczerze mówiąc, wole napierw zagadać do Was co do tego przycinania, bo to najgorsza z moich "operacji", bo boje się, że przytnę któreś coś źle i cała roślina skończy w koszu.

Zaraz wrzucę poniżej zdjęcia dwóch roślinek, jeśli jakaś dobra dusza zechce mnie dalej pokierować to z góry będę bardzo wdzięczny.

+jak wspominałem wczeniej, nie stosowałem do nich żadnych nawozów, może ktoś polecić jakiś godny + podać instrukcje jak go używać?

Pozdrawiam, Uklejs

3FBB26A7-CE91-4FC5-B1AF-CDED91648EF2.jpeg

CC49FEFB-45DE-415A-80E4-8E7C5B15C658.jpeg

568F17F5-0C70-4BB1-9743-9B7680898AAB.jpeg

E3BF81F2-5F92-4A18-9065-3F1C8C3A7E3F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs tu nie ma co przycinać, dużo z ich nie wyciągniesz o ile wyciągniesz coś, wyciągnięte są światła za mało miały, narazie wodą lej liście masz mocno ciemne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester czyli nie przyciać tych większych na dole?

Teraz dostają więcej światła i myśle, że jak na powierzchnie PCboxa to jest dobrze.

Co znaczy, że liście są mocno ciemne?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Uklejs napisał:

czyli nie przyciać tych większych na dole?

jak już to bym wygiął@Uklejs

7 minut temu, Uklejs napisał:

Co znaczy, że liście są mocno ciemne?

że dużo im nie brakuje aby doszło do przenawożenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13/06/2020 o 13:55, Tester napisał:

jak już to bym wygiął@Uklejs

że dużo im nie brakuje aby doszło do przenawożenia 

Ale ja nie stosowałem żadnych nawozów ? jedynie co czasami dodawałem do wody to trochę cytryny żeby podwyższyć pH wody, której nie byłem pewien. 
 

Co do wygięcia to już je trochę ponaginałem ale nie wiem czy to coś da, bo te liście są bardzo duże konkurując z resztą całej rośliny. Może poodcinać te największe przy samym dole? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...