Skocz do zawartości
ANGEL

Co jest potrzebne? - Pomoc dla początkujących

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wskoczyłam tu na chwilkę i poczytałam sobie trochę. Parę użytkowników ma problemy z tym co będzie im potrzebne do rozpoczęcia przygody, lub gdy są w jej trakcie i coś im brakuje. Postaram się trochę się rozpisać co jest najbardziej potrzebne przy starcie, nie wiem czy mogę ale postaram się podesłać też parę linków. Moje kompetencje mogą nie być zbyt duże, w razie czego nie mam problemu z tym by ktoś mógł korygować niektóre wypowiedzi.

Przedstawię dwie opcje, tą na budżetowy grow oraz na taki w rozsądnych według mnie pieniądzach. Mam nadzieję że pomogę może komuś lub że będzie można  odsyłać początkujących growerów tutaj w razie potrzeby.

 

Najbardziej potrzebne rzeczy:

GROWBOX

Opcja 1: Gotowy growbox dowolnej firmy

Cena: od 250 zł w zależności od rozmiarów

Plusy:

Bardzo dobre parametry odbijania światła, Szczelność, Ogromna wygoda(gotowe otwory na wentylację, montaż lamp), Łatwość montażu i demontażu boxa.

Minusy:

Cena, Standardowe rozmiary (Gotowe growboxy mają ograniczone rozmiary i kształty)

Opcja 2: Growbox DIY

Cena: od 50 zł w zależności od rozmiarów (Box DIY można złożyć używając płyt np. meblowych lub MDF, te można owinąć folią Mylar Diamond)

Plusy:

Niskie koszty, Elastyczność rozmiarów(zmieścisz go wszędzie), Personalizacja(np. dodanie dodatkowych otworów wentylacyjnych, półek itp.)

Minusy:

Czas i wysiłek(Budowa growboxa DIY wymaga czasu i umiejętności manualnych) Parametry odbijania światła(Trudniejsze do osiągnięcia w porównaniu do gotowców) Szczelność.

 

Oświetlenie

Tutaj większość zależy od powierzchni boxa użyj kalkulatora lumenów który znajduje się na górze forum by określić jaki panel(lub ile żarówek) będzie ci potrzebnych.

Opcja 1: Gotowe panele LED 

Cena: od 400zł wzwyż w zależności od powierzchni boxa i ilości roślin.

Plusy:

Wysoka wydajność świetlna(lepsze parametry dostosowane do wzrostu roślin), Energooszczędność(gotowe panele mają lepszy stosunek lumen/w), Długa żywotność(Gotowe panele lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła)

Minusy:

Cena(panel led to największy wydatek przy kompletowaniu boxa, ceny dobrych paneli to koszt 600-1000zł), Brak możliwości naprawy.

Opcja 2: Żyrandoled/ Led DIY

Cena: od 100zł wzwyż w zależności od powierzchni boxa i ilości roślin.

Tutaj już wszystko zależy od ilości potrzebnych lumenów, kalkulator znajdziesz na górze forum w "zakładkach". Tytułowy żyrandoled to nic innego jak żarówki ledowe, można je wkręcić do Uchwytów elastycznych lub oprawek. Szukaj Żarówek Ledowych które mają 2500lm wzwyż takie żarówki kosztują 15zł, i przy użyciu 4 żarówek możesz oświetlić boxa 40x40 z zapasem. 

Bardzo ważna jest też barwa światła szukaj żarówek które mają barwę 4000k czyli neutralną. 

Plusy:

Cena(potężna oszczędność tutaj do boxa 60x60 nie przekroczysz 100zł), możliwość taniej wymiany żarówek, dostępność(dobre żarówki dostaniesz w każdym sklepie budowlanym)

Minusy:

Energooszędność(zazwyczaj żarówki posiadają wydajność 1w=100lm gdzie gotowy panel może osiągać 1w=180lm<), gorsze odprowadzanie ciepła.

Timer Cena: od 30zł

Timer to rzecz którą musisz posiadać przy każdej uprawie, służy do automatycznego załączania lamp. Można użyć klasycznych timerów gniazdkowych i ustawiać je według godziny która nam odpowiada. Lub użyć smart gniazdek które nie są wcale droższe a można dzięki nim sprawdzać zużytą energię podczas grow.

Wentylacja Cena: od 50zł

To kolejna rzecz która jest zależna od powierzchni boxa, wentylatory mają wydajność liczoną w  m3/h

Wentylator wylotowy

Małe boxy np. 40x40x100 lub mniejsze, tutaj można użyć wentylatorów 12v używanych do komputera 

Średnie i duże boxy np. 50x50x140 wzywyż wentylator łazienkowy to twój przyjaciel, dla boxa 60x60 użyj wentylatora 100m3/h dla 70x70 użyj 150m3/h itd.

Wentylator mieszający

Dla małych boxów(40x40) wystaczy wentylator wylotowy, dla większych polecam użyć wentylatorów 15w z klipsem możesz go przyczepić gdzie chcesz i nie są zbyt mocne(wentylator nie może wiać zbyt mocno bezpośrednio na rośline). Ew. możesz uzyć taniego wentylatora kolumnowego też dobrze się sprawdza bo posiada oscylacje. Znajdź model który ma jak najmniej watt. np. 30.

 

Podłoże i doniczki Cena: od 20zł na roślinę

Ziemia to kwestia kluczowa, nie warto oszczędzać szczególnie że zbyt dużo nie oszczędzisz, cena za 50l worek dobrej ziemi przystosowanej do sadzenia marichuany to 60-70zł, za 20l worek zapłacisz 40zł max. Dobrą ziemią(bio) dla początkujących jest bio-bizz light mix, lub canna terra pro, znane i polecane od wielu lat posiadają nawozy na pierwsze 2-3tygodnie odpowiednie pH i mikroorganizmy pomagające młodym roślinkom. 

Doniczki to już według rośliny i miejsca którego masz w boxie. Zalecane doniczki do automatów to 9-11L. Dla Fotoperiodycznych to już w zależności od długości fazy wegetacyjnej ale mniejszą roślinę zmieścisz w 11-15L doniczce, dużą warto przesadzić do 20-30L doniczki

Automatów nie powinno się przesadzać więc startuj je już w docelowej doniczce. Dla strainów nieautomatycznie kwitnących możesz przesadzać dowoli co ułatwi karmienie, warto zacząć w 1-2L doniczce a potem przesadzić do większej.

Termometr/mierniki/Nawilżacz

Termometr jest kwestią która nie powinna ci zawracać głowy nie wybieraj takiego za 10zł bo może przekłamywać pomiary szczególnie przy wysokiej wilgotności, kup combo Termometru z higrometrem za dobre combo zapłacisz 30-40zł. 

Phmetr to kwestia już stówki w górę za dobry sprzęt który nie podaje losowych liczb. Bardzo dobrym pomysłem szczególnie dla budżetowców będą kropelki do sprawdzania pH wody, oraz płyn heliga do sprawdzania pH ziemi. Warto kupić coś z jak najszczególniejszą tabelką pomiarów np od 6pH do 7pH co 0.1pH(np. 6,1pH 6,2pH 6,3pH itd.) ale taki który posiada tabelkę co 0,5pH się sprawdzi. Tani miernik wbijany do ziemi to naprawdę baaaardzo sugerująca pomiary rzecz, osobiście nie polecam.

Nawilżacz powietrza lub osuszacz powietrza Nawilżacz to koszt 50-60zł polecam sugerować się pojemnością zbiornika i możliwością ustawienia % wilgotności powietrza. Sprzęt który będzie miał 4L zbiornik będzie też miał dużą moc. I nie będzie trzeba dolewać wody aż tak często. Osuszacz to rzecz która będzie potrzebna jeżeli box stoi w bardzo wilgotnym pomieszczeniu (rzędu 70%) tutaj to już koszt paru stówek za warty uwagi sprzęt, ale spokojnie w większości przypadków nie potrzebny.

Nawozy 

To już kwestia indywidualna, dla uprawy bio dobrym zestawem dla początkujących będzie biobizz Tri-pack lub Biotabs starter pack Od siebie polecam zestaw biobizza:

Biobizz TRY-PACK INDOOR zawierający Bio-grow Bio-bloom i Top-max

Biobizz Root-juice, Biobizz calmag, Biobizz ph+ lub ph-(w zależności jaką wodę masz w kranie)

To wystarczy ci do przeprowadzenia całego grow bez braków.

 

Pierdoły, nie aż tak potrzebne 😉

Tutaj wrzucę wam parę rzeczy które mi się przydały ale nie są wymagane dla budżetowych growerów.

Filtr Węglowy Można żyć bez ja np. nie stosuje, przydatne gdy nie możesz sobie pozwolić na podejrzane zapachy w domu.

Miarki/Strzykawki Bardzo przydadzą się przy dodawaniu nawozów.

Drut w miękkiej otulinie Przydatny przy treningu LST

Smart gniazdka i Smart Termometr Fajne rzeczy do zabawy dzięki smart termometrowi można np. ustawiać moc wentylatorów gdy jest za zimno lub włączać/wyłączać nawilżacze gdy jest za mokro

Nożyce do roślin Przydatne do ucinania liści lub topów przy HST, trymowaniu zbiorów.

Mikroskop przydatny do sprawdzania czy trichomy są już gotowe

Doniczki materiałowe podobno coś pomagają czy wentylacji korzeni, ja osobiście nie zauważyłam różnicy tylko częściej przesusza się roślina. Ja używam.

Siateczka i słoiki przydatne do suszenia i przechowywania zbiorów.

Zeszycik lub notatnik w telefonie naprawdę pomaga jeżeli chodzi o częstotliwości podlewania, czasami zapomnisz kiedy podlewałeś/aś.

Polecam też moją tabelkę jeśli jesteś nowy bardzo ci pomoże z karmieniem i ustawianiem lamp/temperatury. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus że ci się chciało coś takiego zebrać i napisać dla początkujących. Aby tylko ludzie z tego korzystali a poziom forum się podniesie 😅 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boczelli @Mooshrom Dzięki staram się wrzucać coś czego brakuje na tym forum a wiem z własnych doświadczeń czego można szukać będąc początkującym. 🤝 Prawda sprzęt to temat rzeka dlatego ostatecznie stwierdziłam że nie będę nic linkować tylko bardziej naprowadzać co można wybrać i czym się sugerować przy wyborze.😄 

@Lady Green Laik to może trochę za dużo powiedziane 🤣, nie uważam siebie za kompendium wiedzy ale parę  przemyśleń mam bo też kiedyś zaczynałam jak my wszyscy i wiem czego szukałam, i w sumie dlaczego nie spisać tego w jednym miejscu, żeby każdy mógł sobie zerknąć tutaj na forum. Szczególnie że jest dużo nowych growerów którzy zaczynają swoje historie dzięki nowym prawie w DE. 

Odpowiadając na pytanie taaak już trochę projektów przeszło przez moje ręce, ale nie dzieliłam się tym tutaj na forum, szczególnie że jeszcze niedawno o nim nie wiedziałam🤓 no i raczej na tym etapie nie potrzebuję aż tyle pomocy co kiedyś, więc najpewniej wrzucałabym tylko fotki 😁.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ANGEL prawdziwy anioł w ludzkiej skórze. 🙂 Mnie na chwilę obecną by się nawet przeczytać tego nie chciało a co dopiero napisać. 🙈😅 Ale pewnie  początkujący skorzystają i będą wdzięczni. 👍🏻

Z tego co teraz tak na szybko rzuciłam okiem to można by było to opracowanie uzupełnić/rozbudować, z niektorymi info sie nie zgadzam (no ale jak ze wszystkim, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia), niektore informacje są tak jakby nie aktualne (np ceny 😅).

No i teraz mi niezręcznie bo to brzmi jakbym skrytykowała szlachetny gest... 🙈 ...no ale wiem że w piekle tak czy inaczej czeka na mnie specjalna miejscówka... 👀 ...a Ty sama prosiłaś o uwagi więc poniekąd czuje się rozgrzeszona. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...