Jump to content

Recommended Posts

Siema , na moim spocie obok roślinek mrówki stworzyły sobie mrowisko .Czy są one zagrożeniem dla roślin i jeżeli tak to czym je wybić lub odstraszyć aby nie uszkodzić roślin

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PigeonHunter69

Źródło: Weedweek.pl

Mrówki to jedne z najczęściej spotykanych stworzeń w ogrodach, obok ślimaków i mszyc. Często występują na dworze, ale czasami mogą też dostać się do pomieszczeń. Jednak czy zawsze warto się martwić ich obecnością?

Nie ma potrzeby przedstawiać mrówek, ponieważ są one powszechnie znane. Występują na całym świecie, a w Polsce żyje aż 103 gatunki. Ze względu na zorganizowane życie w społecznościach o wyraźnej hierarchicznej strukturze, mrówki żyją w dużych grupach i budują gniazda.

Rola mrówek i zagrożenie, które stwarzają
Mrówki, choć zazwyczaj nie są przez nas lubiane, okazują się być korzystnymi stworzeniami w ogrodzie. Są one przydatne w zwalczaniu szkodników i czyszczeniu ściółki z materii organicznej. Dodatkowo, poprawiają właściwości gleby, poprzez wzbogacanie jej o azot, fosfor i potas. Mrówki także rozsiewają nasiona roślin, ale w przypadku hodowli konopi nie ma to dużej wartości. Ważnym plusem jest fakt, że zjadają larwy szkodników, takich jak gąsienice, muchy, ślimaki i przędziorki. A te mogą stanowić poważne zagrożenie dla uprawy konopi.

Innymi słowy, choć mrówki mają swoje pozytywne strony, warto pamiętać, że mogą one w dużej populacji i braku naturalnych wrogów przyciągać szkodliwe owady i przenosić je na inne rośliny, powodując poważne problemy. Mrówki zjadają również soczyste części roślin w okresie suszy i sprzyjają rozwojowi grzybów. Kopce, jakie tworzą, mogą utrudniać ukorzenienie młodych roślin. Właśnie dlatego ważne jest monitorowanie populacji mrówek i kontrolowanie ich liczby, zwłaszcza w pobliżu plantacji konopi.

Skąd się biorą mrówki w hodowli marihuany?
Nawet na zewnątrz nie ma potrzeby spełniania żadnych wymagań, aby mrówki pojawiły się w ogrodzie. Są one naturalnym elementem środowiska, gdzie przyczyniają się do rozluźnienia gleby, poprawiają jej żyzność i dostęp powietrza. Dodatkowo uczestniczą w procesie rozkładu martwych owadów.

W przypadku ich występowania pod dachem, gdzie nie mają takiego zadania do wykonania, ich obecność może świadczyć o innych problemach, takich jak pojawienie się szkodników wydzielających spadź. Mrówki są przyciągane przez cukier obecny w rosy miodowej, produkowanej przez insekty symbiotyczne dla nich. Mogą również wskazywać na niedotrzymywanie standardów higienicznych w pomieszczeniu, takie jak spożywanie tam posiłków lub pozostawianie resztek.

Jak objawia się obecność mrówek?
Mrówki zazwyczaj nie atakują roślin bezpośrednio, ale ich obecność może przyczynić się do uszkodzenia korzeni poprzez kopanie tuneli w ziemi i budowanie gniazd. To może utrudniać roślinie pobór wody i składników mineralnych, co skutkuje żółknięciem liści, usychaniem i objawami niedoboru niektórych pierwiastków. Poprzez zauważenie samej obecności osobników można stwierdzić, że znajdują się w naszej uprawie.

Sposoby pozbycia się mrówek z hodowli
Olej Neem
Olej neem, który jest wyciskany na zimno z nasion miodli indyjskiej, zawiera substancję znaną jako azadyrachtyna, która jest odpowiedzialna za jego działanie jako środek owadobójczy. Preparaty oparte na oleju neem są szeroko stosowane w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, do zwalczania szkodników. Jest to legalne i łatwo dostępne. Olejek roślinny oraz inne preparaty oparte na neemie są skuteczne w zwalczaniu wielu szkodników, w tym mrówek, a jednocześnie są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i roślin. Niestety, ze względu na wyrazisty smak, który może oddziaływać na pąki roślin, należy stosować go w taki sposób, aby nie miał bezpośredniego kontaktu z nimi. Smarowanie lub spryskiwanie rośliny olejem neem może być również skuteczne w zwalczaniu organizmów symbiotycznych z mrówkami.

Diatomit
Diatomit, czyli ziemia okrzemkowa, to naturalna skała osadowa składająca się z pancerzyków jednokomórkowych glonów. Jest to skuteczny środek zwalczający wiele rodzajów owadów, ponieważ jest bardzo drobny i dociera do każdego zakamarka ciała insektów. Diatomit jest ostry i uszkadza pancerzyk insektów, co prowadzi do ich odwodnienia i śmierci. Jest to całkowicie naturalny środek, który pozostaje bezpieczny dla środowiska i roślin.

Domowe sposoby na mrówki
Można również stosować cynamon, kawę mieloną lub pieprz cayenne do odstraszania lub zabijania mrówek. Jeśli samo posypywanie nie wystarcza, niektórzy hodowcy stosują cynamon w postaci wody destylowanej do podlewania miejsc bytowania mrówek. Zapach cynamonu w ziemi skutecznie odstrasza mrówki od roślin. Ważne jest również, aby pozbyć się szkodników symbiotycznych. Zwłaszcza tych, które produkują spadź, ponieważ mrówki bez dodatkowych zachęt nie będą pokazywały zainteresowania roślinami konopi.

Czy mrówki przynoszą nam korzyści ?
Mrówki, mimo że nie są zawsze szkodliwe, nie przynoszą nam takiej korzyści przy uprawie konopi pod dachem, aby była wartość zachować ich obecność. W przypadku hodowli na otwartym terenie prawdopodobnie będziemy zawsze mieć z nimi do czynienia. Przy małych populacjach, które nie powodują szkód. Nie ma potrzeby podejmowania kroków w celu ich zwalczania, ponieważ mają one pozytywny wpływ na glebę. Jednakże, jeśli roślina nie rozwija się w najlepszy sposób, wówczas warto podjąć działania zmierzające do eliminacji tych owadów.

W przypadku walki z mszycami lub innymi szkodnikami produkującymi rosę miodową, walka z mrówkami staje się równie ważna. Mrówki utrudniają bowiem pozbycie się tych groźniejszych dla konopi insektów.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...