Skocz do zawartości
Patrick

Jesteś socjalistą czy kapitalistą ?

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy o czym mowa. Tworzenie enklaw kapitalistycznych to patologia. A wolny rynek uważam za utopię (przykład, dodruk kilku bln dolarów jako pomoc dla firm, które ucierpiały przez koronawirusa. Co da facto jest równe polityce socjalnej dla firm). 

Z kapitalizmu:

Własność i inicjatywa prywatna - tak, ale wsparta odpowiedzialnością.

Tworzenie oligopoli - nie, ale uczciwa konkurencja - tak.

Z socjalizmu:

Na żyznej ziemi wszystko urośnie, czyli polityka równych szans - tak.

Dławienie jednostek wybitnych na rzecz słabszych - nie. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnego systemu, nigdy nie bylo i nigdy nie bedzie. Dorosle zycie to ciagla walka o przetrwanie, i obojetne czy jestes klasa srednia czy mieszkasz pod mostem Twoja egzystencja jest ciagle zagrorzona. Niestety zyjemy w takich czasach, wszystko ma byc zrobione, szybko, tanio przy utrzymaniu wysokiej jakosci. Dzisiaj masz prace, jutro juz jej nie masz i Twoj standard zyciowy jaki sobie zbudowales sie rozpada, zaczynasz od nowa. Chodzisz codziennie do szkoly i pracy i wydaje Ci sie ze masz wszystko pod kontrola, ale tak nie jest. Tak naprawde nie kontolujesz niczego poza swoim oddechem. Wystaczy drobnostka zeby okazalo sie ze tak naprawde jestesmy nic nie znaczacymi trybikami w srodku poterznej machineri ktorej tak naprawde nie ogarniamy. Ja do tej pory stracilem dwa miejsca pracy, gdzie bylem pewien ze w danej firmi zostane juz do konca. Ludzie w porzadku, kasa sie zgadza, jest mozliwosc wspiecia sie po drabince wazej, a firma plajtuje, staje sie niewyplacalna, bo szef zamiast zajac sie rozkrecaniem w miare mlodej ale obiecujacej firmy, zabral sie za dziwki i koks ? Przepierdolil cala kase i rozwalil firme o sciane. Ja w tej firmie mialem stanowisko kierownicze, zarabialem dobre pieniadze, wydawali by sie ze sielanka bedzie trwala wiecznie a tu taki kutas. Trzeba bylo zmienic auto na mniejsze, bralismy tez pod uwage zmiane lokum na mniejsze. Nagle dostajesz strzala w ryj, caly swiat wali Ci sie na glowe i zostajesz sam, masz leb i chuj to kombinuj. Jak jestes ogarniety i masz odrobine szczescia to sie odbijesz, ja ogarnelem sytuacje i jestem   na dzien dzisiejszy na prostej. Ale sa ludzie ktorym maly blad czy niedoskonalosc systemu przekreslily cala przyszlosc. Juz ta cala  sytuacja z corona zniszczyla na dzien dzisiejszy  duzo ludzkich zyc, planow na przyszlosc i pokazala nam jak niedoskonaly i destrukcyjny dla zwyklego zjadacza chleba jest obecny system.

Ja jestem za kapitalizmem z opcja wsparcia slabych jednostek, nie zrozumcie mnie zle, nie jestem za socjalem takim jaki mamy np. w Niemczech, gdzie zdrowi mlodzi ludzie latami pobieraja zasilki bo im sie poprostu nie chce  isc do pracy a panstwo tych ludzi za bardzo nie goni. Osoby bardzo chore nie nadajace sie do zadnej pracy, czy osoby stare z niewielka renta, dla takich osob powinien byc socjal. Dla mlodego zdrowego czlowieka zawsze, ale to zawsze znajdzie sie praca, takie osoby nie musza byc wspierane przez spolecznstwo (panstwo). Mlodzi ludzie powinni pracowac, zarabiac, dorabiac sie, szukac szansy na to zeby w przyszlosci prowadzic godne i dostatnie zycie. Na takie zeczy pracuje sie za mlodu, jak juz skonczysz te 30-35lat mozesz byc pewien ze w zyciu nic swojego juz nie zbudujesz i bedziesz pracowal dla kogos no i przy okazji na kogos.

Ludzie ambitni, utalentowani i tacy co juz za mlodu maja poukladane w glowie, powinni byc przez panstwo bardziej zauwazani i dowartosciowani. Powinni, powino sie, trzeba by, musimy, wszystko o kant dupy rozbic, zycie nie jest uczciwe i potrafi niezle przypierdolic z liscia az zaryjesz nosem o ziemie. Ale tak zawsze bylo, jest i bedzie, zawsze  i wszedzie beda rowni i rowniejsi, a sprawiedliwosc stoi po stronie goscia z pieniedzmi. Bo nawet przed sadem jak masz wygrana wydawalo by sie sprawe, ale nie stac Cie na ogarnietego i doswiadczonego odwokata w przeciwienstwie do strony przeciwnej ktora na tego adwokata stac, mozesz nie zaznac sprawiedliwosci ?


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym  Tak, ale zakladajac ze naprawde tylko osoby potrzebujace by ten socjal dostaly. Osoby nawet w wieku srednim mozna bezproblemowo przekwalifikowac i jednoczesnie zapewnic im nowy start w zyciu zawodowym


Happiness is not good enough for me. I demand euphoria !!!

Moje Porady sa darmowe, ale pamietaj że korzystasz z nich na wlasna odpowiedzialność 🤣 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitalistą. Uważam czysty socjalizm za system utopijny, który nie ma prawa się sprawdzić. Jest idealnie skrojony do mrowiska lub ulu pszczół, ale gdy pojawia się ludzka kreatywność i naturalna, atawistyczna potrzeba oszczędzania energii, socjalizm zaczyna zawodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...