Skocz do zawartości
Proy_18

Potrzebuje pomocy w wyborze oświetlenia i wentylacj

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, mam problem z dobraniem oświetlenia i wentylacji.

 

Co do oświetlenia, to problem jest taki, że zastanawiam się nad wyborem (MH Phytolite 250W) w asyście (CFL SPECTROMASTER 250W BLOOM) a samą lampą (HPS HORDI SUN POWDER PRO DUAL 600W)

Nie wiem, czy te lampy są wgl dobre. Też zastanawiałem się nad (Mars Hydro TS 600 100W) tylko, że ten led jest dosyć drogi i nie wiem, czy da sobie radę samemu, przez cały okres życia roślinki.

No chyba, że poradzicie mi zupełnie coś innego 😅

 

Wymiary boxa to 40x40x120

 

Teraz czas na wentylację i filtry. Nie wiem, czy wentylatory, które ja wybrałem będą wystarczające do odpowiedniej cyrkulacji. Box jest stosunkowo mały, więc myślę, że nie trzeba dawać tam jakiegoś mocnego wentylatora. Moja propozycja to (Zestaw Axial flo 125mm 243m3/h + filtr Croco 160-240m3) lub (Zestaw Croco Filters 230-350 m3/h + Extractor TT 125mm Dual 220-280m3/h) 

Mile widziana propozycja jakiegoś lepszego zestawu 🙂

Zależy mi na dobrym filtrze, który by to pochłaniał wszelkie zapachy. Wydaje mi się że filtry podane wyżej nie są jakieś bardzo wydajne.

 

Planuje nie wykraczać poza 1000zł na wszystko do growboxa

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź 😉

 

 

Edytowane przez Proy_18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600W HPS na taką powierzchnię trochę dużo mi się wydaje. I nie zbijesz temperatury przy takim "słońcu"...

 

Ja mam 400W przy 80x80x160 a to i tak ciut mniej można by było...

Edytowane przez WBB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WBB Okej, czyli myślisz że 1 lampa np 300/350W by starczyła ?

I czy 1 taka lampa starczy na cały rozwój roślinki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dałem sygnał żebyś przemyślał albo zaczekał na chłopaków co lubią dobierać oświetlenie pod powierzchnie.... bo ja nie ogarniam wszystkiego żeby dawać takie rady 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proy_18  Zastanów się może nad Lampą LED LEDam CIA60 2x Citizen CLU048 60W, dostaniesz ją na ledam pl. Osobiście korzystam z ledam w 60x60cm.  mam 2x60W od ledam i jestem zadowolony. Jedna lampa mi chodzi na wzroście, a drugą dorzucam na kwitnienie. Ty masz 0.16 do oświetlenia, a ja 0.36 m2. 
Ledy są oszczędniejsze i nie grzeją w namiocie. 2 lampy odpalone podnoszą mi może z 1-2 stopnie.

Edytowane przez MiraiiNikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiraiiNikki Czyli kupiłeś takie dwie i kiedy ci wystarczająco urośnie, to dorzucasz tam drugą, taką samą lampę na kwitnienie.

Myślałem, że na kwitnienie się kupuje osobną, innego koloru.

A ten (Mars Hydro TS 600 100W) ? On samemu sobie nie poradzi z roślinką ?     ------->              image.png.96172ecb1e2e97a234f16cf4c10f07d8.png 

Bo jeżeli kupiłbym te 2 lampy o których piszesz, to cenowo by wyszło wsm podobnie                       

Edytowane przez Proy_18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mocny Hps spali Ci roślinkę przy tak małym boxie. Mam 160 W ledy przy 0.28 M2 i w upały wentylator chodzi na pełnych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się na jednej dobrej lampie lecieć od początku do końca uprawy. No chyba, że jesteś growe bardzo wysokich lotów to wtedy możesz kombinować z różnymi lampami.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proy_18 Na Twoją powierzchnię 0.16 wystarczy ta jedna lampa, nie musisz kupować dwóch. Jedna lampa 60W w przypadku ledam generuje ok 9k lumenów, a Twoja powierzchnia wymaga ich 8k. Więc lampa ta będzie wystarczająca na weg jak i kwitnięcie. W moim przypadku przy powierzchni 0.36 potrzeba 18k lumenów, dlatego też zakupiłem 2 panele 60W. 
Ten Mars też się jak najbardziej sprawdzi. 
W HPSy bym się nie bawił, uważam że są trudniejsze do okiełznania. Łatwo przypalić rośliny bez odpowiedniej umięjętności regulacji wysokości +  bardzo podnoszą temperaturę w boxie. Z panelem ledowym ciężko poparzyć roślinę. No i wiadomo, oszczędność prądu!.

Edytowane przez MiraiiNikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiraiiNikki Okej, dziękuję ci bardzo.

Teraz będę musiał podjąć ostateczną decyzje. Mars Hydro czy Ledam 60 🤔

 

Aa, no i co z wentylacją ? Jak to u ciebie wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proy_18 Decyzja należy do Ciebie. Z tego co widzę, to marsik nie ma tej regulacji mocy, gdzie przy takiej wysokości boxa osobiście bym nie ryzykował. Różnica ceny to ok. 150-200 zł między Ledam a Marsem. Na marsa masz 5 lat gwarancji, a na ledam 3 lata. Gdzie Ledam będzie jak najbardziej wystarczający, a marsik jedank będzie świecił mocniej. Gdyby namiot miał już np. 160 cm wys. to Zdecydowałbym się na marsa. Wszystko zależy jak stoisz z hajsiwem.

Jeżeli chodzi o filtr, to nie mam jakiejś widzy na ten temat.  Do tej pory używam pierwszego filtra Prima Klima Economy Primo 125MM 150-200 M3/H, a jeżeli chodzi o wentylator to ciągnie on 125mm 158 m3/h. Jak box jest zamknięty to nic nie czuć, ale wystarczy go otworzyć i pachnie wszędzie ^^. Także te Twoje są mocniejsze niż mój, a boxa masz mniejszego jak ja(mój60x60x160) 
Osobiście borykam się z dużą wilgotnością w swoim pomieszczeniu i z niską temperaturą i jedyne co bym zmienił to wentylator na mocniejszy, ale z tym też daję radę ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiraiiNikki Okej, dziękuję ci jeszcze raz i chyba już wiem wszystko 😉

 

Do następnego :bongrip:

Edytowane przez Proy_18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proy_18  mars hydro ts 600 bez problemu ogarnie Ci taką powierzchnię i ogólnie takie panele LED mają kilka barw jednocześnie, bo zauważ że tam jest chyba 200 ileś diod i w ich składzie jest jedna czerwona, druga żółta,  trzecia niebieska itd. Jedyny minus tej lampy jest taki, że nie ma regulatora mocy, przez co od samego początku świecisz 100W i jedyne co możesz zrobić, to podnieść lampę do góry, zamiast obniżyć jej moc. Panel ledam nie wiem czy ma regulator mocy, musiałby się wypowiedzieć @MiraiiNikki

Bo wbrew pozorom LED też wydziela ciepło, a ostatnio są takie upały że głowa mała :classic_biggrin: Wentylator potrzebujesz o wiele mniejszy niż wysyłasz, 100m³/h bez problemu wystarczy na taki namiot i obowiązkowo regulator mocy tego wentylatora, bo na początku będziesz potrzebował mniej niż na koniec. Filtr weź trochę większy, więc jak np wentylator by miał 120m³/h to filtr niech ma te 150m³/h. Nie ma co przepłacać na zbyt mocną wentylację, jak i tak jej nigdy nie dasz na pełne obroty

Zaoszczędzona kasę możesz wydać na nawilżacz, bo się przyda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proy_18 @Bob drzewny  Ledam też nie ma regulatora, ale uważam że bardziej wybaczy błędy  przy takich wymiarach boxa, a spełni swoje założenie i tak. A co do temperatury, to nie zauważyłem większego skoku jak 3 stopnie przy odpalonych dwóch 60W.

A co do regulatora, to nie mam pojęcia. Ale pracując w reklamacjach, to śmiem twierdzić, że producent to może potraktować jako ingerencja, a wtedy bajubaju z gwarancją 😛

Edytowane przez MiraiiNikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Proy_18 jeżeli umiesz się bawić w takie rzeczy, to czemu by nie, bardzo dużo by Ci to pomogło nie ma co ukrywać. Też tańszym rozwiązaniem są zwyczajne żarówki LED na gwintach, tylko trzeba wtedy zrobić jakąś prowizoryczną podstawę i jazda, masz baaardzo podobne światło jak z tego mars hydro, tyle że za 3 razy mniejszą cenę.

Jedynym problemem wtedy jest trochę rozkład światła (ciężko go dostosować, żeby po środku namiotu nie było lato a na krawędziach zima) i zużycie prądu też jest większe, ale jak 3 razy taniej to nie ma co narzekać na takie kosmetyczne różnice

Tylko że w ledach o ile kojarzę, to przyciemnianie można rozwiązać tylko obniżając napięcie, a to już chyba ingerencja w zasilacz i może trochę roboty być

Edytowane przez Bob drzewny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym brał Ledam, do tego uciął jeszcze koszta w filtrze i wencie,  wytestował pierwsze grow żeby nabrać doświadczenia i zobaczyć z czym to się je, następnie sprzedał bym z 3 pakiety palenia, czy 4 po 2 stówki i zainwestował w Upgrade'y xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...