Skocz do zawartości
sopel

Zapotrzebowanie PPFD

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano🫵 zwracam się z pytaniem jak to jest z tym zapotrzebowaniem na światło fotosyntetyczne strumieniem którym dociera do roślin. Chodzi o współczynnik PPFD. Znalazłem coś takiego:

W środku lata w południe słońce dociera do Ziemi na szerokościach około 45° z mocą fotosyntezy 1200–2000 PPFD. Jednak siewki, sadzonki i rośliny macierzyste marihuany są szczęśliwe, gdy otrzymują PPFD na poziomie zaledwie 200–400 μmol/m²/s. Rośliny cannabis w fazie wzrostu wymagają 400–600 μmol/m²/s, a rośliny kwitnące zwykle potrzebują 600–1500 μmol/m²/s PPFD z atmosferycznym poziomem CO₂. Badanie wykazało, że najbardziej produktywny PPFD dla konopi indyjskich to 1500–2000 μmol/m²/s w temperaturze 25–30°C z naturalnym CO₂ zwiększonym do 750 ppm.

Czy doświadczeni growerzy mierzycie światło luxomierzem????

Zastanawiam się czy podnosić światło bo teraz mam na poziomie 1200 PPFD i wiedzę że roślina bardzo dobrze chce się rozwijać i zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Wypowie się ktoś z Was na ten temat? Pozdro 👋

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr u mnie już się rozpoczyna wege. Czyli polecasz trzymać się tych zakresów? To teraz zgodnie z tym nie powinienem przekraczać 600 PPFD a zwiększyć na flo. A tu chodzi bardziej o to że to nic nie da jak będzie więcej światła i szkoda po prostu prądu czy zbyt duża ilość może zaszkodzić? Nie mówię o popaleniu liści bo to nie wchodzi w grę - nie te temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sopel no to tak średnio ona mierzy albo nie wiem bo jak ja miałem 450 -600 PPFD  to mi się wyciągała jak dałem gdzieś z 800 to przestała. Na kwitnieniu to tam było z 1000+ no to się zgadza z tym co piszę Udyr ale na wegu jakbym zostawił na 200- 300 PPFD według tej aplikacji to by dłuższa była niż murzyńskie pały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Growerseed ja dopiero zacząłem badać ten temat jak w ogóle uprawę. Zależy jaką aplikacja. Ja mam taki sposób że na chwilę daje blisko pod lampę żeby czujnik "złapał" wysokie wartości światła i później oddałam od lampy do poziomu rośliny. Myślę że wtedy osiągam w miarę wiarygodny wynik sądząc po wysokości mojej lampy. A teraz mam ją na razie na 70% wysokości boxa więc całkiem dobrze się składa że później zapotrzebowanie na gęstsze światło 😄 zaraz idę zobaczyć co tam słychać. 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sopel też pewnie zależy od lampy ile ma mocy w danym widmie. Jak gościowi się wyciągały i obniżył i mierzył to potem to miał 1000 coś na samych żarówkach. Ja też nie mam jakiejś super lampy i potrzebowały może więcej a ty masz może lepszego coba i będzie akurat stykać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...