Skocz do zawartości
moonka

Mini grow box do sadzinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy jest sens budowy mini brow boxa do sadzonek? Zastanawialem sie jak przyspieszyc/ulepszyc proces wzrostu sadzonek gdyz z pogoda roznie bywa i nie zawsze jest slonecznie. Dodam, ze "uprawiam" jedynie outdoor i sadzonki trzymalem dotychczas poprostu na parapecie jednak srednio sie to sprawdza gdyz maja malo swiatka i wyciagaja sie okropnie w gore. Czy taki nimi box ulatwio by mi zycie. Myslalem nad uzyciem zarowki led do wzrostu roslin oraz jakiejs malej szafeczki jako boxa

FX40-FSP_600x.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

 @moonkagliwicee Witaj, sens jest zzbudować małego boxa na wega , da lepszy start rośliną, na wega brałbym panel Ledam 35 W, jak box ma być do 40x40 , na wega spokojnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem nad boxem okolo 25x25 i 40 wysokosci gdyz mam taka szafeczke. Do tego led LUMERI ABS40 40W i jakies mini wentylatorki na wlocie i wylocie powietrza. Nie wiem czy dobrze kombinuje🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy jesli 25x25x40 bedzie maly to wyskrobie cos troche wiekszego😉 co do ledow to z ledam moze byc problem. Mieszkam w nl i tutaj raczej ich nie dostane. Czytalem za to sporo pozytywnych opini na temat ledow lumeri przeznaczonych wlasnie do upraw i mam je dostepne "na jutro" za przyzwoite jak dla mnie pieniadze gdyz 40W kosztuje 10€. Bawie sie w to czysto amatorsko wiec nie wymagam codow a chce jedynie troche wspomoc proces wzrostu🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zielone krainy

@moonkagliwicee Jak tam chcesz, jak chodzi o rozmiar, po prostu mniej ci się tam zmieści, ale jak chcesz 25x25 to twoja sprawa. Ja tego Lumeri nie znam, ale jak masz pozytywne opinie o nim to ok. Jednak jak chodzi o jego koszt to mi to śmierdzi, że to sensowne rozwiązanie, bo za 50 zł nie ma szans na dobry panel, bo komponenty kosztują, robocizna też. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@moonkagliwicee Do tej wielkości boksa nie potrzebujesz dużego oświetlenia. Na fazę kwitnienia wystarczy 3125lm  (0.25m x 0.25m x 50000lm = 3125lm). A jako że potrzebujesz boksa tylko do fazy wzrostu wystarczy ci 70% tego czyli około 2350lm.

Sprawę możesz załatwić żarówkami ale nie tymi które wskazałeś w pierwszym poście, te mają bardzo małą sprawność.

Poszukaj tej żarówki LED V-TAC 15W E27 A65 EVOLUTION 160lm/W VT-2315 6400K 2500lm w Polsce na aledrogo da się ją dostać za około 25zł. W NL też powinny być dostępne.
Jedna sztuka 15W 2500lm ci w zupełności wystarczy na wzrost w tak małym boksie. Zdjęcie plastikowej osłonki z żarówki da ci około 10% więcej lumenów czyli około 2750lm.

Jeszcze lepszym rozwiązanie będzie zastosowanie dwóch żarówek LED V-TAC 6.5W E27 A60 EVOLUTION 160lm/W VT-2307 6400K 1055lm. Bez oprawek dadzą ci 2321lm i zużycie prądu na poziomie 13W. Plus tego rozwiązania jest taki że przez pierwszy tydzień życia roślinki dajesz tylko jedną żarówkę żeby nie spalić małej siewki zbyt dużym światłem a po 7-10 dniach dokładasz drugą żarówkę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bziągwa Zarowke, o ktorej pisalem na poczatku odpuscilem po zweryfikowanou info jakie o niej wczesniej znalazlem. Znalazlem z necie te zarowki, o ktorych pisales i chyba pojde w tym kierunku. Ale na ten sezon juz chyba sobie daruje bo pogoda jest jaka jest a bedzie juz rylko chlodniej. Z 3 roslinkami jeszcze zdazylem, czwarta jest kilka dni po wykielkowaniu ale chyba moglem ja sobie odpuscic. Nazbieram nasionek na nastepny sezon zeby pojechac hurtem i bede wtedy dzialal z mini boxem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...