Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ziemiórki, rozpoznawanie i zwalczanie

muszki-ziemiórki-marihuana-konopia.jpg

Ziemiórki są owadami, których larwy są szkodliwe dla roślin w tym też konopi indyjskich. W tym artykule podpowiemy jak rozpoznać te szkodniki oraz ja je zwalczać.

Ziemiórka pleniówka (łac. Sciara militaris) to nieduża, ciemna muchówka, posiada długie nogi i czułki oraz smukłe ciało. Przypominać może trochę muszkę owocówkę. Dorosła postać nie stanowi dla roślin zagrożenia, jednak szkodliwe są larwy ziemiórek. Ich długość to ok. 7mm, są cienki, posiadają po części przezroczyste ciało oprócz głowy. Samica ziemiórki w wilgotnej ziemi składaj jaja, a larwy wylegają się po kilku dniach.

ziemiórki-muszki-marihuana.jpg

Ziemiórki - warunki sprzyjające rozwojowi ziemiórek

Ziemiórki najlepiej czują się w ciepłych pomieszczeniach i gdy jest wilgotne podłoże. Są to idealne warunki do rozwoju ziemiórek oraz składania przez nie jaj. Cykl życiowy tego szkodnika przy temperaturze w okolicach 24 stopni trwa tylko 3 tygodnie. Ziemiórki szybko się więc namnażają i mogą całkowicie zniszczyć cenne rośliny, w tym rośliny marihuany.

W wilgotnym podłoży larwy szybko się rozwijają, takie warunki nie skutkują jeszcze zamierania rośli. Larwy pożywiają się korzystając z materii organicznej zawartej w glebie. Problemy mogą się pojawić, wtedy kiedy dojdzie do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy jest sucho ziemiórki poszukują pożywienia, które będzie zawierać wodę , często natrafiają na młode korzenie, szyjki korzeniowe i niezdrewniałe pędy. W ekstremalnych przypadkach może dojść do całkowitego zniszczenia korzeni.Najbardziej zagrożone są młode roślinki, które dopiero wytwarzają korzenie. Uszkodzone części roślin są podatne na różne patogeny grzybowe, bakterie i wirusy. 

muszki-marihuana-konopie.jpg

Ziemiórki, występowanie

Obecność ziemiórek najłatwiej poznać sprawdzając dokładnie rośliny i donice w poszukiwaniu dorosłych owadów - ich występowanie jest oznaką że raczej na pewno w glebie są larwy. Poszukiwanie larw jest bezcelowe, trudno je zobaczyć gołym okiem, a potem pousuwać. Skutki żerowania na roślinkach nie się charakterystyczne, można je pomylić z chorobami grzybowymi na korzeniach. Najczęściej dochodzi do zżółknienia, brązowienia i zamierania całej rośliny lub fragmentów dlatego, że roślina nie może pobierać normalnie wody i składników odżywczych.

muszki-ziemiórki-marihuana-konopie.jpg

 Usuwanie ziemiórek

Dorosłe osobniki ziemiórek oraz larwy można zwalczać domowymi sposobami. Można ustawić pułapki blisko roślin. Stosujemy w tym celu 1 łyżkę octu winnego na pół szklanki wody, dodać łyżkę płynu do naczyń, a także żółty barwnik może być kurkuma. Żółta barwa i ocet przyciągają szkodniki, a płyn przyśpiesza utonięcie ich. Dobre mogą być również w wyłapywaniu dorosłych osobników żółte tablice lepowe, umieszczane przy roślinkach.       

ziemiórki-szkodniki-marihuana.jpg

Ale samo usunięcie dorosłych owadów nie wystarczy. Trzeba też zniszczyć larwy. Dobrym rozwiązaniem jest podlewanie roślin roztworem z czosnku, albo roztworem z wodą utlenioną (proporcja 1:4 z odstałą wodą z kranu). Można ekologicznie zwalczać ziemiórki, wykorzystując do tego celu preparaty które zawierają nicienie. Istnieją też preparaty chemiczne np. DIMILIN 480 SC.                                                                         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapobiegawczo wszystkie rośliny podlewać? Np woda z wodą utleniona.A jak np jednej lub 2 -um, nic nie jest nie mają larw w glebię, to ta mieszanka wody z wodą nic nie zrobi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić ozon. Zamknąć namiot szczelnie na 10 min i ozonować. Roślinom nie zaszkodzi, a owady padną. Generalnie chyba na wiele szkodników pomoże. Niestety, z ziemi ich nie wykurzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja chyba kupie te nicienie jednak,bo też o tym czytałem.

Jakimiś roztworami NIE chce podlewać,ponieważ stosowalem mikroryze i mogły by wypalić grzybnie takie roztwory z wody utlenionej a z czosnku to raczej na pewno,czosnek jest bardzo zracy z resztą kiedyś próbowałem czosnek na kwiatach i nie było pożądanego efektu.

Stosował ktoś te nicienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Szym Przelalem wodą wczoraj obficie,żeby potopic te larwy i dzisiaj rano patrzę a ta woda co reszta wyciekla w namiocie...masakra,tam było mnóstwo tych larw na podłodze,jak bym powiedział,że ok 1000 z 3 doniczek,to bym nie przesadził raczej. 

Więc myślę,że to dobry sposób żeby pozbyć się tych larw. Za jakiś tydzień,przeplukam jeszcze raz i powinno być czysto. 

Jedna uschla przez te patafiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do ziemiórek stosuje sie rumianek w dużym stężeniu a nie wode utlenioną.  zaparzasz 4 torebki rumianku w litrze wody. jak ostygnie podlewasz. stosujesz 2 razy w tygodniu przez 2 tygodnie. albo stosujesz to https://allegro.pl/oferta/plant-lover-naturalny-nawoz-pokonaj-ziemiorki-11917201701

jedna saszetka na 1 doniczkę.

Edytowane przez LiitlebigWeed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szwagrom

@Tester Przeklęte jest te robactwo. Świetny poradnik na pewno się przyda wielu ludziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na szczęście koniec z outdoorem ale dobry artykuł przydatny na pewno warto o tym wiedzieć. 🙂

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dziś trening rośliny i na ten czas wyłączam mieszak, zauważyłem małą muszkę, która dość wolno latała i miała okrągłe skrzydła, kolorem była bardziej szara. Kiedyś miałem ziemiórki we wcześniejszej próbie hodowania, muszysko było szybkie, czorne jak węgiel i skrzydła miała wydłużone.

Jest opcja że to start ziemiórek? Roślinę doglądam z 10 razy dziennie, w ziemi nie widzę żadnych larw, choć cholera wie czy nie siedzą głębiej. Warto podjąć jakieś działania? Jak na razie mam tylko 2 żółte lepy od 3 tygodni i nie widać na nim żadnego muszyska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zaciekawiłes mnie ta ziemia okrzemkowa ...

Pamiętam swoje przeboje od nienawiści poprzez jakieś szalone plany typu substral który wchodzi w soki rośliny az do a niech sobie żyją to już prawie koniec XD

 

Teraz stosuje i polecam soil clean cena (125za75ml) nie zachęca ale już po pierwszym użyciu widać efekty . Ziemiórki są 2-3 razy mniejsze . Zwykle 2-3 użycia i po problemie . Specyfik dość wydajny 0.7/1l

,,Babcine" sposoby są spoko ale trzeba pamiętać o filtracji uzyskanych roztworów zwykle jak się zapłacze gdzieś kawałek jakieś czosnku czy czegoś innego to pleśnieje a to największy wróg 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...