Skocz do zawartości
adminos1112@protonmail.com

pomocy gorąco 2.4 x 2.4 , 4x led 800 i 40 stopnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.
Obserwuje i czerpię wiedzę z forum od kilku lat, nastał dzień, gdy konfrontuje się z poważnym problemem, a więc przyszedł czas na założenie konta
i otworzenie tematu, gdyż problem mnie przerósł. Liczę na waszą pomoc.

Mam room 2.4 x 2.4 i w nim:
4x Mars Hydro FC-E 8000 800W.
wentylator "silence" ok. 1900-2100m3 - bez regulacji chodzi na full obrotach ciągle, chyba że o czymś nie wiem nie mogę znaleźć jego nazwy, był mega drogi ok. 2000zł.
3x wiatraki 150W
dobry filtr węglowy
i w środku 6x6=36 w 20L airpot

no i przy próbie generalnej gdy nastawie wszystkie 4 lampy na 50% mocy to jest 30 stopni C
przy 75% mocy jest 35 stopni
przy 100% mocy jest 41 stopni
wilgotność w każdym wypadku spada do 21-18%

tragedia :D
czy nie przesadziłem z tymi lampami? nie są zbyt mocne na tak małą powierzchnie?

Czytałem, że istnieją sposoby na obniżenie temperatury.
Ale wolałbym nie chodzić po omacku, bo to jest i kosztowne i czasochłonne.
Stąd wielka prośba byście podzielili się ze mną wskazówkami.

Szkoda, że nie można dawać linków, bo chciałem się podzielić tym jak ja myślałem by to rozwiązać.
Ale opiszę słownie.
No to na nawilżenie powietrza za 65 zł znalazłem taką kule z zbiornikiem 2,6l uwalniającą 0,3l pary na godzinę.
Wrzuciłbym ją w środku, za wlotem pasywnym, który wykorzystałby by wrzucić nowy wentylator wtłaczający - on by rozdmuchał parę.
do Tego wlotu włożyłbym takiego wariata: Wentylator kanałowy osiowy wodoszczelny FKO 200 - Przepływ powietrza (m³/h): 1050
dziwi mnie , że za 220zł można dostać wentylator z takim przepływem powietrza. Czy taki nadaje się też do wyciągania?
Bo zapłaciłem w sumie 2000zł za silence wyciągający a wydaje się, że dwa takie miały by taką samą moc i byłyby za 450zł a nie 2000zł.
Ale nie ma co żałować teraz, i tak nie mam pewności, czy się nadaje do wyciągania.
Ale do wtłaczania raczej by się nadawał? umieściłbym go przy oknie i z góry lub z boku by dmuchał do środka świeżym powietrzem - przy okazji rozdmuchiwałby
stojącą za nim w środku rooma parę z nawilżacza.
Czy to pomogłoby obniżyć temparature?
Czytałem też że można obniżyć klimatyzatorem temperaturę.
Nie mam do końca na to pomysłu i boję się kupować kolejne rzeczy i badać po omacku. Żal czasu nerwów i kasy.
Czy macie na to jakiś patent?
Ostatecznie na 50% mocy mogę mieć 31 stopni chyba by dały rade.
Tylko że w roomie nie ma narazie ani jednej rośliny, pewnie jak będą rośliny to wyniki będzie +5stopni celcjusza...
Załamałem się trochę. Proszę wytknijcie mi błędy :D

Czy klimatyzator musi koniecznie być z zaciąganym powietrzem z zewnątrz?- takie są znacznie droższę.
Znalazłem chińczyka za ok. 800zł dosyć mocnego - i myślałem czy nie powiesić go nad lampami na ścianie - tylko on wciągałby już gorące powietrze z środka growroomu, nie miałby świeżego powietrza z zewnątrz spod okna. Takie z rurą do okna są za ok. 2000zł.

Jak myślicie co powinienem zrobić by zejść do 27 stopni celcjusza przy 100% mocy lamp?

dzięki za pomoc

pozdrawiam Was
Italia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adminos1112@protonmail.com 4x 400w by tam wystarczyło moim zdaniem. Najwyżej nie będziesz korzystać z pełnej mocy i po problemie.

Albo zastanów się nad dozowaniem CO2 z butli. Wtedy większą temperaturę zniosą.

Tylko obieg zamknięty przy butli musiałbyś zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Udyr napisał:

@adminos1112@protonmail.com 4x 400w by tam wystarczyło moim zdaniem. Najwyżej nie będziesz korzystać z pełnej mocy i po problemie.

Albo zastanów się nad dozowaniem CO2 z butli. Wtedy większą temperaturę zniosą.

Tylko obieg zamknięty przy butli musiałbyś zrobić.

Hej obieg zamknięty? Znaczy, że w ogóle powietrze nie byłoby wytłaczane z środka? Nie słyszałem jeszcze o tym, czy to nie zwiększyłoby temperatury? Wydaje się, że żeby taki obieg zrobić musiałbym po prostu włożyć z powrotem rurę która wyszła na dach growboxa , z powrotem do środka growboxa - wtedy by tłoczyło do środka a nie na zewnątrz dobrze myślę? Czytam, że "Jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz zdecydować się na wentylację w zamkniętym obiegu, musisz zastosować dwukrotnie większe dawki CO2 niż te które zostały przedstawione w powyższej części tego artykułu"

 

a dawki opisane w artykule to 900 ppm 7-13 gramów /m^2/godzinę , czyli w przypadku gdy wytłaczam na zewnątrz - 14-26  /m^2/godzinę ?  

 

tak więc, sądzisz , że przy 50% mocy i temperaturze 31 stopni i wtłaczaniu co2 butlą dadzą rade? Żal , że nie wykorzystam lamp w pełni. Jest też problem taki, że mam wentylatory pod lampami i nie mogę zbyt ich obniżyć przez to. Czy wentylatory mogą być nad lampami? chyba nie na wiele się zdadzą bo lampy zasłaniać będą rośliny. A wentylatory te 3x 150 mi przeszkadzają w obniżeniu lamp. chyba że je mocno obniże. też zasłaniają lekko rośliny - te w rogach. dlatego dałem je wyżej by nie przeszkadzały roślinom , ale za to lampy są wysoko dosyć... czy lampy jak będą 100cm od rośliny to chyba nie dobrze ? Na kiełkowanie OK, ale gdy urośnie 15 cm to pewnie powinienem zjechać na 15+40=55 cm i tutaj pojawi się problem gdyż najniżej mogę zjechać na 70 cm te wentylatory przeszkadzają nie wiem co z nimi zrobić a gdzieś muszą być 😜 może wentylatory dać nisko przy ziemi tóż nad donicami i wtedy będę mógł obniżyć lampy? 😛 chyba ze zostawiłbym lampy na 110 cm od donicy - czy to jest duży błąd? czy rośliny rzeczywiście muszą mieć lampy 40cm nad sobą cały czas? mam 2fast4bads seedy - one bodajże rosną dosyć wysokie więc w zasadzie jak osiągną 40 cm to już będzie tylko 60 cm do rośliny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja mam taki patent, masz dużego boxa, dokładaj wentylatory i sprawdzaj temperaturę przy włączonych lampach na 100% narazie bez roślin w środku. Daj kilka mieszaków które będą dmuchać bezpośrednio na każdą z lamp, powietrze rozprowadzi się po całej powierzchni. Dołóż wytłaczające. W końcu zejdziesz do < 30 nie ma bata. 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za feedback. hmmm w sumie nad lampami mam sporo miejsca mogę dorzucić parę wiatraków jeśli mają potencjał zbicia temperatury ;)) spoko dorzuce pare i zobacze czy coś zbije się ;) z dołozeniem wytłaczających - hmm w zasadzie na to też by miejsce się jeszcze znalazło. Nie chciałem dać za mało W, a okazało się , że dałem za dużo... Lampki to Mars Hydro FC-E 8000 800W. Co sądzicie o tym, że lampki wiszą 3x 110 cm nad donicą i 1x 90cm nad donicą - tą 90cm nad donicą mogę regulować dowolnie. te 110cm stoją statycznie - bo wiatraki są tóż pod nimi. Myślę, by zrobić tak by rośliny nie doszły pod wiatraki- wiatraki zajmują sporo miejsca - ok.50% powierzchni nad donicą. I te 3 donice co są pod wiatrakami to właśnie z względu na nie trzymam lampy wysoko, by jak się rozrosną to żeby im nie przeszkadzały wiatraki w nadzieji, że do wiatraków nie zdołają dorosnąc - płaszczyłbym je ;p tylko że zaleca się 40cm do roślin i to wszystko jest dla tych 3 slotów. widziałem, ze inni growerzy rezygnują z kilku slotów i na nich stawiają wiatraki. Czy nie lepiej jest zrezygnować z tych 3 slotów i obniżyć lampy i wiatraki do poziomu 40cm nad roślinami? co prawda te 90-110cm to jak wyrosną po 30cm to zmniejszy się już do 60-80cm - jednak to dalej więcej niż 40cm. co sądzcie? czy te 3 sloty są warte tego by lampke trzymać wyżej niż zalecenia?:bongrip: no i tak racja włożone już sporo w ten namiot to i klima za 1k+ już nie zaboli, po prostu budżet się skończył, ale zamierzam spieniężyć parę gadżetów, by awaryjnie móc wejść w tą klimę na przykład. Skończyła mi się kasa po prostu i niezdrowo szukam oszczędności, ale jak już poleciałem to do końca muszę przycisnąć - a nie szukać chińczyka - racja👊. dobranoc mordki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra uzyskałem nowe rady jutro spróbuje wyciągnąć do innego pokoju powietrze bo krążyło w tym samym ( nie wpadłem na to xD ) - rura na dachu boxa. teraz ją wywale do drugiego pokoju. Mam nadzieje, że to pomoże a jak nie to plan jest taki: najpierw wtłaczający wrzucę Wentylator kanałowy osiowy wodoszczelny FKO 200 w otwór boxa bez zadnych rur by swieze powietrze spod okna zasysał. do tego dolozylbym dwa takie FKO 200 w rurze jako kolejny - drugi system wyciągający i również poza pokój dał. Nadaję się ten wentylator jako rozwiazanie wyciagające? W sensie dwa takie bym dał by było ok. 2000m3/h. Na wtłaczający raczej chyba git bo pasuje w otwór. Alternatywnie mogę dać klimę - takiego klocka prostokątnego, wyciąłbym w namiocie na wymiar dziurę, włożył go i podwiesił na suficie. połowa wystawała by na zewnątrz zasyała powietrze i wtłaczała już zimne do środka. Co sądzicie? polecacie jakiś nawilżacz powietrza zanim nie porosną ? bo po 30% jest teraz a lepiej chyba 50-60 utrzymywac? czy litrowy jakiś random z allegro bedzie git czy coś fajnego moze polecacie?  dzieki za feedback pozdrooo ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adminos1112@protonmail.com Jeśli chodzi o nawilżacz, to aby miał membranę sporą. Bo na allegro czy to nawilżacz na 300ml czy na 700ml to membrana takiej samej wielkości i finalnie mała, więc chuja daje a nie nawilża. Jakiś 25-30W powinien się sprawdzić. Najwyżej dwa, koszt 130zł, więc tragedii nie ma jak na wielkość twojej uprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...