Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Historyjka mojej Pani:
Pisze z taką sprawą, mianowicie, jakiś czas  temu posadziłem znalezione w topie nasiono. Roślinka po paru dniach elegancko zaczęła rosnąć, kupiłem jej doniczkę, keramzyt i jakaś zwykła ziemie pH 6. 

Nie było żadnego konkretnego planu na większą, profesjonalną uprawę, po prostu stała na parapecie. Potem jak trochę podrosła to wrzuciłem ją do „boxa” w którego włożyłem kilka żarówek ( najpierw ledy Chińczykowe niebieski-czerwony a potem po jakimś czasie zmieniłem żarówki na spirale 23w x3 2500K. 
 

Roślinka jakoś rosła i była prężna, z początku szersza niż wyższa. Niedawno zacząłem dorzucać do wody trochę nawozu uniwersalnego i po tym roślina się powiększyła i generalnie wyglądała na szczęśliwą. Nie stosowałem żadnych treningów lst itp.
 

Zmierzając do problemu - nagle z dnia na dzień jej liście strasznie opadły. Wiem, że to nie więdnące liście, lecz po prostu opadnięte. Myślałem, że to problem ze zbyt duża ilością wody, jednak zawsze podlewałem zaledwie szklankę/2-3 dni, ponieważ gleba była wilgotna. 
 

Zastanawiam się co może być problemem tak dużej zmiany. Zauważyłem też, że ziemia na powierzchni doniczki jest bardzo twarda (nie ubijałem jej). 
Na dzisiaj mam plan jechać kupić większą doniczkę i przesadzić moją Panicę do świeżej ziemii, jednak mam średnie pojęcie co i jak i tutaj zostawiam to Wam moi drodzy forumowicze.

Dorzucam fotki aktualnie nieszczęśliwej Pani, niestety innych z wcześniej nie posiadam.

 

 

CA709AFD-BD16-453B-A96B-8DFA734B1196.jpeg

161399F7-8CC7-49BA-8769-89E51BCFF7A4.jpeg

79BB4B02-D5D2-4DEC-8117-2D01C7E1117C.jpeg

4B8FD4FD-77F0-41E9-93C1-30162489347D.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uklejs albo za sucho albo przelana, a z przesadzeniem to całkiem dobry pomysł. Miejsca na korzenie też mogło już zabraknąć.

Jak bierzesz doniczkę w ręce to wydaje się lekka czy ciężka (na dole najbardziej) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr

2 minuty temu, Udyr napisał:

a z przesadzeniem to całkiem dobry pomysł. Miejsca na korzenie też mogło już zabraknąć.

Dużo większą doniczkę? Nie jestem pewny wielkości tej ale dałbym jej ze 4L.

 

3 minuty temu, Udyr napisał:

Jak bierzesz doniczkę w ręce to wydaje się lekka czy ciężka (na dole najbardziej) ?

Kurde, ciężko stwierdzić ale bardziej ciężka niż lekka. Może faktycznie na dole jest mega mokro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Udyr Dzięki za pomoc, jeszcze dopytam - po przesadzeniu podlewać czy dać jej parę dni na osuszenie korzeni?

No i jeszcze jedno, ostatnie - czy dodawać nawozu przy 1 podlewaniu w nowej doniczce, czy dopiero za jakiś czas? Słyszałem, że nowa ziemia ma w sobie nawozy i łatwo dopuścić przenawożenia 🙂

 

edit: A zdjęcie zrobione poza granicami Polski, dlatego nie martwię się o to 🙂 Ale oczywiście dziękuje piękne za naukę 🙂

 

Edytowane przez Uklejs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...