Skocz do zawartości
Juras80

Wysokość Lampy

Rekomendowane odpowiedzi

W boksie 90x90 mam 9 donic powiesiłem hps600w 40 cm od donicy . Temperatura 27  wilgotność 65. 
martwi mnie czy nie jest za wysoko by za bardzo nie wyrosły 

58F9B592-B0D5-441E-87F5-B3E73846B7A7.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stanowoczo za nisko, 80 cm minimalnie, ale niech ktoś kumatrzy się wypowie co do tego światełka, jedynie na szybko mogę powiedzieć abyś podniósł jak najszybciej bo je zjarasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Juras80 napisał:

A jeśli ustawie balast na 250w i wysokość podwyższę ? 

Nie musisz żarówki zmienić? 

Uprawiałem pod HPS 250 i 40cm jest bezpieczną odległością, kolega miał 600 i na pewno nie trzymał ich 80 cm od roślin. 

Im niżej, tym lepiej, bo  kąt padania światła jest mniejszy i światło lepiej wnika w dolniejsze partie rośliny. i tak jak masz 90x90 to szczyty przy ścianie boxa spokojnie mogą byś do wysokości lampy. 

 Musisz tak trenować rośliny żeby najwyższe szczyty rosły w rogach i przy ścianach a na środku musisz zrobić dołek z niskimi szczytami, tak zwiększa ci się powierzchnia uprawna w stosunku do płaskiej w dodatku przy płaskiej rogi tracą dużo na świetle. 

Jest skuteczny sposób na sprawdzenie prawidłowej odległości, musisz potrzymać tam rękę przez minutę, i będziesz czuł czy jest za gorąco, albo jej nie utrzymasz przez minutę.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ważniak

dzieki za info. 
Mam regulowany balast 250/400/600 i super600w 

pestki leżą przy brzegach donic by jak najbardziej wykorzystać powierzchnie donic ,boksa. Zrobię LST i Scrog

Zrobię jednak na 250w lampę. Dopiero kiełkują. Temp się nie martwię mam cooltube i wydajną wentylacje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 03/12/2021 o 02:41, Juras80 napisał:

@Ważniak

dzieki za info. 
Mam regulowany balast 250/400/600 i super600w 

pestki leżą przy brzegach donic by jak najbardziej wykorzystać powierzchnie donic ,boksa. Zrobię LST i Scrog

Zrobię jednak na 250w lampę. Dopiero kiełkują. Temp się nie martwię mam cooltube i wydajną wentylacje 

Jak ustawisz zasilacz na 250w i wkręcisz 600w żarówkę to ona nawet nie odpali. Balast po to ma różne opcje, żeby móc używać różnych mocy HPS, a nie zmniejszać sobie mocy w jednej żarówce 600w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, PDonim napisał:

Jak ustawisz zasilacz na 250w i wkręcisz 600w żarówkę to ona nawet nie odpali. Balast po to ma różne opcje, żeby móc używać różnych mocy HPS, a nie zmniejszać sobie mocy w jednej żarówce 600w

W błędzie jesteś. Mam 600w lampe i na każdym ustawieniu balastu lampa swieci inaczej. 
Oczywiście na 250w balastu lampa świecie 

F17B79DE-A344-4EB3-8439-207153EAB73B.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Juras80 napisał:

W błędzie jesteś. Mam 600w lampe i na każdym ustawieniu balastu lampa swieci inaczej. 
Oczywiście na 250w balastu lampa świecie 

F17B79DE-A344-4EB3-8439-207153EAB73B.png

Wypowiedź pana Krzysztofa Kamieńskiego, ogólnie znany specjalista

"Wszystkie zasilacze do lamp wyładowczych ze ściemniaczem, to PWMy czyli przetwornice impulsowe zasilające lampę napięciem o podwyższonej częstotliwości, z regulowanym współczynnikiem wypełnienia. Stad ich cena. A na marginesie wysokoprężne lampy sodowe ze względu na swoja zasadę działania nie nadają się do ,,ściemniania"

link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3304802.html

Skręcając zasilacz dla lampy 600W na 250W, zmieniłeś jej spektrum i skróciłeś żywotność.

To że lampa rusza świadczy tylko o jakości zasilacza, że jest dobry, ale nie o tym, że się mylę. Ja się może aż tak nie znam, żeby ci to wytłumaczyć, ale poczytaj i się dowiesz. 

 

//edit 

Dla 600W optymalna wysokość - 50-70cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...