Skocz do zawartości
jaro

Budowa i wyposażenie pierwszego growboxa

Rekomendowane odpowiedzi

Założenia

1:Na początek 1roślinkowy

2: Po taniości

Znalazłem w czeluściach piwnicy szafkę 35*28 i 60wys- będzie ok? 

Swiatło:  https://ledam.pl/product/panel-cree-cxa2520-grow-led-35w czy może byłoby coś bardziej zasadne ekonomicznie?

Wentylacja- jakieś walające się po domu komputerowe wentylatory + filtr własnej roboty lub neutralizator- do rozważenia

Wykończenie- koc ratowniczy + uszczelka na metry z budowlanego

jakiś programator czasowy to wiadomo

Dla wyjąsnienia- nigdy specjalnego talentu do uprawy jakichkolwiek roślin nie miałem i gdyby miało się to utzymac również przy tej ulubionej wolałbym nie utopić za wiele.

koszt: światło 156zł z wysyłką,  koc koło dyszki, programator z 2dychy- w sumie okolice 2stówek

 

Pytania dodatkowe:

Jakie wyposażenie jeszcze będzie konieczne

-wentylator mieszający?

-termometr?

higrometr?

nawozy?

coś do pomiaru ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Annigmato  można próbować czemu nie, u mnie np. sama doniczka ma koło 20 cm na wysokość, mimo że robiłem lst szczyty w fazie kwitnienia zaczęły piąć się do góry

 

No i jak zamontujesz ten panel to on nie będzie równo z górną ścianką więc też trzeba odjąć kilka cm 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, mam i drugą- 28szeroka-35głębokości- wysokość dobrze nie pamiętam w tej chwili ale napewno więcej niż 120- tylko tutaj pojawia się pytanie- jeżeli pozwolę na zbyt duży wzrost w pionie na doł światła zbyt wiele nie dotrze- nie będzie to problemem czy zwyczajnie strzyżenie by nie marnowala roślina cennej energii na utrzymanie liści w dolnych partiach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

z tego co zaobserwowałem topy powstają przez połączenie kilku kwitnących odgałęzień, więc jeśli chcesz mieć duże topy, porządane jest żeby trochę się wyciągnęły. Z tym strzyżeniem to w granicach rozsądku. No i popcorny na dole które na pewno nie dojdą ja uwalam stopniowo 

image.png.f74c204f3aa251aa709646e02829f970.png

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Annigmato filtr to nie problem- nawet przy ograniczonej przestrzeni wwnątrz szafki zawsze mogę zrobić go na zewnątrz, ogranicza mnie głownie budżet- gdyby nie on zwyczajnie kupiłbym gotowca za 2-3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Annigmato tutaj mam dylemat- finansowo napewno na + bo i taniej i w razie jeżeli okaże się że totalnie nie mam reki do roślin lądują jako oświetlenie choćby w piwnicy

z drugiej strony jednak przy małej kubaturze obawiam się trochę o temperature

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@jaro wentylator łazienkowy kosztuje 30 -40zl a w małym boxie zbijesz nim temp

napewno wydajniejszy od komputerowych

Edytowane przez Annigmato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Annigmato racja co do wiatraka, wg kalkulatora 3x32W będzie już ponad "normę" czyli żarówki z wentylatorem wyjdą taniej niż sam led 

 

za 2tyg urlop więc będzie to chyba dobry czas na budowe a do tego czasu zdąże więcej poczytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@jaro  Zobacz ofertę: ŻARÓWKA KOMPAKTOWA CFL E27 TWISTER 45W 3100LM https://allegro.pl/oferta/zarowka-kompaktowa-cfl-e27-twister-45w-3100lm-8315618755

Te tornado i kiedyś widziałem fotograficzne lensso zobacz co ci pasuje jak planujesz auto i te lensso ci wystarcza jak zeson to musisz 2 barwy światła brać tzn dual

Tez kompletuje sprzet fotorelacje zrobie jak będę robił 😂

Edytowane przez Annigmato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Annigmato tutaj właśnie jest jeden z największych dylematów- fotoperiod jak skiepszcze i słabo wyrośnie to przedłużę fazę wzrostu i jakoś będzie, automat znów mniejszy koszt początkowy.

Ale znów jeżeli przy automacie właśnie ograniczę się ze światłem i wezmę tylko barwę na kwitnienie to już ograniczę wzrost- jeżeli do tego jeszcze coś schrzanie to już w ogóle będzie karzełek. 

Przemyśle jeszcze raz LED ale budowę panelu samemu, wtedy zasilacz z Chin diody raczej z wiarygodnego sklepu bo lumeny na Ali potrafią być mocno przekłamane, a radiatory jakieś wygrzebać z odmętów piwnicy- lubię chomikować tego typu "złom" 

Poszukam też w necie lamp przeznaczonym do różnych dziwnych zastosowań- w końcu znaczenie ma dla mnie przede wszystkim temperatura barwowa i lumeny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jaro jak zaczynałem plany tez tak myslalem później doszedłem do wniosku ze elektrykiem nie jestem nawet jak będzie świecić to ile ? Lepiej się wstrzymać odłożyć kupić konkretnego leda jak zależy ci na nich. Ledam jest Ok tylko trochę przekłamują pokrycie ja mam prostokąt ciezko oświetlić to znalazłem VIPARSPECTRA p600 po 77 € Marsa Ts600 za 300 dostaniesz ale to już twój wybór 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Annigmato rzecz w tym że ja z wykształcenia jestem 😁 co prawda w zawodzie na pracuje ale jako takie pojęcie mam

Edit: za to o uprawie czegokolwiek nie mam pojęcia, ani ręki do roślin a przynajmniej kwiatów domowych- dlatego tu jestem i mam nadzieję że dużo czytając i pytając uda mi się przynajmniej z tą wdzięczna rośliną

 

 

 

Edytowane przez jaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...