Skocz do zawartości
donkooo

Zmechanizowanie uprawy

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko wszystkim !

Chciałbym zautomatyzowac uprawe. Mianowicie potrzebuje zestaw do sterownia ogrzewaniem, wentylacja i lampami.\

 wazne by dało sie zaprogramowac to godzinowo, czyli : np 19-7  włączaja sie lampy i reguluje temperature jaka ustawiłem (wyłaczenie lamp gdy jest za cieplo) do tego włączenie wentylacji (z i do)

a drugi tryb 19-7 tutaj zeby pracowało nad ogrzewaniem i wentylacją(niech włącza gdy jest za cieplo zeby wyrównac temp. i wyłączc grzejnik) 

ktos cos ma jakis pomysł? 🙂

pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, donkooo napisał:

(wyłaczenie lamp gdy jest za cieplo)

to jak ty chcesz uprawiać? wyłączać lampy w trakcie naświetlania ?

są różnego rodzaju regulatory temperatury, wentylatorów, do lamp to prosty programator czasowy w growshopach znajdziesz wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@konopny_janusz arduino czy raspberry, to przeżytek i przerost formy nad treścią.  najłatwiej i najtaniej to kupić zwykły tzw "inteligentny przełącznik wifi", w tym wypadku np. Sonoff 4ch (80zł -100zł na olx),  zaktualizować mu oprogramownie do Tasmota, dodać do tego czujnik temperatury i wilgotności np. SHT30 (12-15zł na aliexpress) i tam już można robić cuda, np ustawić kanał grzania, chłodzenia w zależności od zadanej temperatury czy wilgotności. Używam tego do terrarium od 2 lat działa wyśmienicie, do boksa mam tylko sonoff basic (podłączonym z czujnikiem temperatury) do sterowania światłem, bo nie potrzebuje nic więcej.

Jak chcesz pomocy w konfiguracji to wal śmiało, akurat ten temat mam ogarnięty z racji zawodu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@basta na 2 roślinki i boxa 35x45 mi się nie opyla robić takich systemów. Ja trochę siedziałem w mikrokontrolerach avr, arduino, sterownikach plc siemensa, fanuc, mitsubishi, schneider i na pewno jeśli miałbym robić coś to tylko na tym 😉

Można by postawić serwer, napisać kod z obsługą rest api, dopisać aplikację standalone klienta która wysyłałaby/odbierała zapytania do/z serwera i w zależności od tego dałoby się sterować wszystkimi procesami

dodawać funkcjonalności np. zamontować kamerkę która robi co pewien czas zdjęcia roślinom i przesyła obraz do kodu który go przetwarza i wychwytuje na liściach np. żółte końcówki, wtedy leci ci alert sms na telefon że za dużo nawozów czy coś, inna kamerka robi zdjęcie gleby i wyłapuje problemy np. robaczki łażą wtedy też alert sms , wysyłasz sms o treści "ROZPIERDOL JE" => załącza się przekaźnik który uruchamia silniczek który zapodaje środek owado/bakteriobójczy dla roślin 😄 Jak chodzi o elektronikę i programowanie dałbym to radę zrobić, gorzej z mechaniką, która u mnie kuleje 😄

pojebanych pomysłów mam dużo, praktycznie każdą rzecz którą musi zrobić człowiek przy uprawie dałoby się zautomatyzować

 

Edytowane przez konopny_janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 01/04/2021 o 11:34, basta napisał:

@konopny_janusz arduino czy raspberry, to przeżytek i przerost formy nad treścią.  najłatwiej i najtaniej to kupić zwykły tzw "inteligentny przełącznik wifi", w tym wypadku np. Sonoff 4ch (80zł -100zł na olx),  zaktualizować mu oprogramownie do Tasmota, dodać do tego czujnik temperatury i wilgotności np. SHT30 (12-15zł na aliexpress) i tam już można robić cuda, np ustawić kanał grzania, chłodzenia w zależności od zadanej temperatury czy wilgotności. Używam tego do terrarium od 2 lat działa wyśmienicie, do boksa mam tylko sonoff basic (podłączonym z czujnikiem temperatury) do sterowania światłem, bo nie potrzebuje nic więcej.

Jak chcesz pomocy w konfiguracji to wal śmiało, akurat ten temat mam ogarnięty z racji zawodu,

Odgrzewam temat, bo też słyszałem co nie co o Arduino, ale widzę, że kolega pisze o innych systemach 🙂 a ja w temacie kompletny laik, żeby nie napisać "zielony".
Jaki teraz budżetowy zestaw byś zaproponował (lub ktoś inny oczywiście), bo chodzi mi po głowie taki prosty system, żeby było można zaprogramować czas świecenia lamp (np. codziennie 7 dni w tygodniu po 16 godzin), temperatura jak spadnie to załączy matę grzejną, czujnik wilgotności - jak spadnie wartość to, żeby załączył nawilżacz, no i jeszcze sterowanie wentylatorami np. przewietrzanie chyba, że macie pomysł jaki warunek/zależność trzeba wprowadzić, żeby system sterował również i wiatrakami w zależności od jakiegoś warunku(ów).

Zapraszam do dyskusji 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie listwe sterująca Mars Hydro podepniesz do niej caly sprzęt i będziesz sterował z telefonu 

IMG_20240329_082001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...