Skocz do zawartości
lux3321

Dziwnie "poskręcane i zmarszczone/postrzępione" listki. Czy maleństwo jest zdrowe ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem początkującym w tym wszystkim jest to moja pierwsza uprawa, ale wcześniej miałem już styczność z pielęgnacją roślinki u znajomego. staram się dbać o roślinki. Dużo szukałem, ale ciężko było mi jakoś nazwać to co się dzieje u mnie. Niektóre z liści wydają się być bardzo nieregularnie wykrzywione w obu przypadkach, nie wiem co może być przyczyną tego. Rośliny mają zaledwie 2 tygodnie, są to dwa automaty Gorilla Cookies i Strawberry pie. Nie wydaje mi się, żeby było to w jakiś sposób groźne dla rośliny, ale wolałbym podzielić się tym z kimś kto może wiedzieć nieco więcej niż ja. 

Teraz kilka istotnych informacji pomocnych w diagnozie:

Wymiary: 40x90x100h

Oświetlenie: Hps 250 dual

Warunki:  20-28 stopni / 40-50% wilgotność / PH: około 6/7 ( miałem z tym mały problem, moja woda była strasznie zasadowa około 8ph, więc do jednego z podlań zakwasiłem wode kilkoma kroplami cytryny, żeby ph wody spadło do około 6)

Nawozy: Na fazę wzrostu podlewam roślinę prostym na początek Biohumusem (nie przesadzam z dawkowaniem i nawozu i stopniowo zwiększam ilość na litr, aż dojdę do max) / Mam jeszcze kilka nawozów firmy Plagron, ich jeszcze niestosowałem bo każdy który mam jest na kwitnienie.

Podlewanie: Rośliny podlewam obecnie cyklem 1L wody na każde 3 dni, jest to zwiększona dawka wody, bo kiedy wykiełkowałem roślinę to lałem im 200ml każdego dnia i zwiększałem dawkę, zmniejszałem częstotliwość podlewanie. Mam w planie zmiejszyć częstotliwość do 4 dni, ale odnoszę czasami wrażenie po tych 3 dniach, że roślina ma sucho, przez to, że ten hps tak grzeje, ale mogę się mylić.

Dodam jeszcze istotne info. W pokoju jest zimno i wilgotno, a kiedy zamykam boxa to robi się tam ciepło i sucho. Jako, że jest to box własnej roboty zostawiam go lekko uchylonego i udaje mi się utrzymywać prawidłowe parametry dla rośliny, ale nie jest to proste. Przez 6h hps gaśnie i robi się tam zimniej zniż zwykle zdarzało się, że temperatura spadła poniżej 20, a wilgotność wzrosła do lekko ponad 70%, udało mi się to w miarę skorygować uruchamiając farelkę na godzinne przeć co pokój sie nagrzewa, ale muszę tu jasno podkreślić, że dochodzi u mnie w boxie do wąchanie temperatury i wilgotności, rzadko zdarza się, mocno odbiegało od normy, ale warunki nie są stabilne.

 

 

 

 

 

GOPR0032v2.jpg

GOPR0033.JPG

GOPR0034.JPG

GOPR0035.JPG

GOPR0036.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lux3321 pisalem u siebie o tym problemie liscie wyglądały dokladnie tak samo jak Twoje dawałem za dużo wody 1l co 2 dni teraz leje 300ml co 3 dni roślinki są mlode i nie pija az tak dużo wsadz palca do ziemi jak czujesz wilgotna ziemie na 2-3cm nie podlewaj odczekaj trochę aha i na górę doniczki nasyp keramzyt jak masz hps mi bardzo pomogl i pięknie trzyma wilgoc w donicach woda tak szybko nie odparowuje powodzenia ! 

Edytowane przez Przemol8521

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podrośnie jeszcze, to uzupełnij ziemię w doniczkach. Możesz dać kermazyt, ale mając dobrą wilgotność w boksie nie jest to potrzebne, aczkolwiek znając temat HPS to będzie Ci z tym ciężko i się przyda. 

Jak teraz z biegiem czasu będziesz podlewał coraz bardziej, to ziemia Ci się jeszcze trochę ubiję i zejdzie lekko niżej - więc te uzupełnienie będzie mądrym posunięciem. Jakiś wiatrak do mieszania powietrza dałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zielonyjamajczyk napisał:

Jak podrośnie jeszcze, to uzupełnij ziemię w doniczkach. Możesz dać kermazyt, ale mając dobrą wilgotność w boksie nie jest to potrzebne, aczkolwiek znając temat HPS to będzie Ci z tym ciężko i się przyda. 

Jak teraz z biegiem czasu będziesz podlewał coraz bardziej, to ziemia Ci się jeszcze trochę ubiję i zejdzie lekko niżej - więc te uzupełnienie będzie mądrym posunięciem. Jakiś wiatrak do mieszania powietrza dałeś ?

  Dzięki za rade, dosypie niedługo ?. Tak mam dwa wiatraki mieszające, jeden z nich to mały wiatrak komputerowy który jest podłączony do 19v zasilacza przez co mocno wieje w HPS, a Drugi to wiatrak do samochodu 12v, ale musiałem zmiejszyć mu napięcie do 5v bo za mocno wiał. Staram się nie dawać wentylatorów bezpośrednio na rośliny.

3 godziny temu, Groovebusters napisał:

@lux3321 ziemi więcej mogłeś dać, na co ta 3 doniczka? coś szykujesz?

Właśnie dopiero po posadzeniu usłyszałem, że warto by sypać do pełna, a w 3 doniczce  wyrasta już OG kush ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto jak teraz wyglądają moje rośliny. Dosypałem ziemi, dodałem nieco perlitu i keramzytu na powierzchnie ziemi, miałem problemy z domowymi sposobami na zwiększenie wilgoci więc zainwestowałem w tani nawilżacz powietrza. Teraz roślinki mają 20-24 stopnie C i około 70% wilgotności, PH mam około 7. Roślinki rosną, ale nie wiem czemu wydaje mi się, że jak na swój wiem mogły by być większe (może mam schizy). Na pierwszych zdjęciach rośliny mają 2 tygodnie, na tych mają 2tyg i 5 dni. Podlewam co 3/4 dni, Jeden z kolegów napisał mi u góry, że on zmniejszył podlewanie z 1l do 300ml, wydaje mi się to jednak trochę mało patrząc, że mam HPS, ale zmniejszyłem to od dzisiaj do 500-700ml co 3/4 dni.

Niestety dalej obserwuje niepokojące rzeczy. Liście rośliny strasznie opadają, a niektóre na jednej z roślin strasznie zaginają się w literę V, niektóre końcówki zagięły się w dół. Zastanawiałem się od czego może to być, i doszedłem do wniosku, że być, może przenawoziłem, chociaż w internecie pokazują znaleźć bardziej drastyczne skutki przenawożenia, to być może u mnie się to dzieje, jako, że ostatnie kilka podlań tylko zwiększałem dawkę Biohumusa, a przy ostatnim podlewaniu dałem maksymalną. Drugą opcją jest przelanie, wydaje mi się, że mogłem przesadzić z tym 1l wody, i zacznę lać te 500ml też co 3/4 dni. zastanawiałem się też nad przesuszeniem konopi przez tego hps, niską wilgotność na początku, no ale nie wydaje mi się. Teraz planuje przy podlać wcześniej wspomnianymi proporcjami wody konopie bez nawozu i zobaczę co się będzie działo. Czekam na jakieś komentarze od was, bo sam nie wiem czy dobrze robię, nie chce zabić własnych dzieci, może ktoś dostrzeże coś czego ja nie widzę. Przy okazji dzięki wszystkie za wcześniejsze odpowiedzi. ?  

GOPR0038.JPG

GOPR0040.JPG

GOPR0042.JPG

GOPR00432.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy heat stress, takie moje zdanie. 

Liście wyginają się lekko do góry, bo mają za gorąco od lampy i zapewne wysusza je wentylacja. Zrób kilka razy w ciągu tygodnia oprysk opryskiwaczem czystą odstaną kranówką i podlej tak, żeby woda doszła do krawędzi donic. Daj też lampę ciut wyżej. Jak Masz wiatrak mieszający, to najlepiej niech wieje pomiędzy szczytami roślin a lampą, można by zacząć jakiś trening tutaj, wygląda na dobry moment. To tez trochę oddali roślinkę od lamp i powinno pomóc jako dodatkowy element. 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zielonyjamajczyk

Dzięki za radę, miałem lekki problem i dylemat, żeby to wszystko ogarnąć, ale rozwiązałem to ? Nie miałem możliwości podnieść HPS, więc usunąłem dno boxa i położyłem go na starej szafie dzięki czemu udało mi się obniżyć wszystko o około 30cm, wydaje mi się, że dzięki temu rośliny będą miały szanse urosnąć dłuższe. na chwile obecną liście nie są już tak wygięte jak były, cały czas końcówki są zawinięte w dół, ale zobaczymy co z czasem się stanie. Przy okazji rozpocząłem już trening LST. Jutro (w niedzielę) mija 3 tydzień życia roślin. Niedługo planuję zniżyć jeden mały wentylator, żeby wiał na łodygi.  

124414726_358265118736176_2853370790319151554_nnn.jpg

124489889_381198489747105_4623891521321865441_n.jpg

124815644_1575217972664216_2935080539120377538_n.jpg

125126640_728578184724551_3479591507623292467_n.jpg

125164682_842009399898369_3430932570882357654_n.jpg

125431549_704851427075358_2731345931874023501_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lux3321 miałeś bardzo dobry pomysł ? liście odżyją z czasem. 

Ten wentylator tak jak mówisz, tak zrób. Musisz dużo przy LST poświęcić pracy , bo miejsca nie ma tam bardzo dużo .

Dobrze by było gdyby pojawił się jakiś wlot pasywny w tej części co są doniczki, mniej więcej na wysokości łodyg które wychodzą z ziemi.

Powodzenia dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...