Skocz do zawartości
poczatkujacygrower

Proszę o porade w sprawie LED.

Rekomendowane odpowiedzi

@Bimbrownik oraz @doominik

Pojawiły mi się pierwsze pytania jezeli chodzi o tego leda, bardzo proszę o mozliwie szczegółową pomoc ? Z gory dziekuje,

Zakupiłem box 60x60x180 oraz Spider farmer SF-1000 LED Grow Light

Pytania:

1. Chciałbym hodować automaty ze względu na krótszy czas rozwoju rośliny. Pamiętam ze jak uprawiałem przez CFL to doradzano mi trzymać lampę 24/0. Czytam wiele fotorelacji i np inne osoby stosują 20/4. Jak to jest z Ledami tego typu na produkcje konkretnych odmian automatów. Czy potrzebne są określone godziny na wzrost i na kwitnienie?

2. Czy jeżeli chodzi o ten konkretny model led to czy on ma jakiś przełącznik z weg na flo? Czy po prostu włączam panel i on już jest na wszystko ?

3. Ten panel nie posiada chłodzenia dzięki czemu wydziela dźwięk o częstotliwości 0dB. Czytałem wiele artykułów na temat przegrzania led, podobno w temp. powyżej 60 stopni ledy szybciej się wykorzystują oraz słabiej działają. Czy ten konkretny model posiada jakieś zabezpieczenie na ten wypadek?

4. Zakładamy ze mój box ma wymiar wysokości 180 cm, od tego odejmujemy filtr 30cm oraz okolo 30cm doniczki, łącznie daje mi to 120cm wysokości boxa. Na jakieś mniej więcej wysokości w takim razie powinno znajdować się słoneczko od podstawy doniczki tak a żeby jak najbardziej wydajnie działało na planty. 

5. Na panelu tego konkretnego modelu znajduje się pokrętełko od 20 - 80. Bardzo proszę o krótkie info do czego służy i na jakim poziomie najlepiej żeby było ustawione.
 

Ogólnie to przepraszam jeżeli któreś z pytań jest nieprofesjonalne i głupie, dopiero zaczynam przejrzałem internet od góry do dołu i staram się wszystko dokładnie zrozumieć tak a zeby wykonać jak najlepszy plon. Doświadczenie jako takie mam wiem jakie popełniłem wcześniej błędy dlatego teraz wole na zaś sie zabezpieczyć a zeby nie zrobić zlego zakupu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, poczatkujacygrower napisał:

1. Chciałbym hodować automaty ze względu na krótszy czas rozwoju rośliny. Pamiętam ze jak uprawiałem przez CFL to doradzano mi trzymać lampę 24/0. Czytam wiele fotorelacji i np inne osoby stosują 20/4. Jak to jest z Ledami tego typu na produkcje konkretnych odmian automatów. Czy potrzebne są określone godziny na wzrost i na kwitnienie?

automaty kwitną bez względu na czas naświetlania, i automaty wcale nie są szybsze jak dasz, krótki weg roślinom fotoperiodycznym to szybciej mógłbyś mieć palenie niż z automatów

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Andi napisał:

automaty kwitną bez względu na czas naświetlania, i automaty wcale nie są szybsze jak dasz, krótki weg roślinom fotoperiodycznym to szybciej mógłbyś mieć palenie niż z automatów

 

Czyli mowisz ze lepiej bedzie kupić standardy feminizowane i samemu ustalić kiedy flo? 

Edytowane przez poczatkujacygrower

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poczatkujacygrower

Jak pisal @Andi. Różnica w czasie jest nie duża zwłaszcza gdybyś kupił pół auto.

Jeśli o ten panel chodzi to jest to full spectrum więc cały czas świeci tak samo. Nie grzeje się więc o temperature nie musisz się obawiać.

180cm spokojnie wystarczy, a i tak powinieneś trenować rośliny więc będą takie wysokie jak chcesz. Mam starszy model bez potencjometru więc nie pomogę w tym.

Jeśli o Automaty chodzi to z testów wynika, że optymalnie 18/6 cały czas. 24/0 średnio bo roślina potrzebuje odpoczynku, a 20/4 nie przyniosło wymiernych korzyści w stosunku plon/zużycie energii i lampy w dłuższej perspektywie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik posiadasz doświadczenie, wiesz moze na jakiej optymalnej wysokosci powinien wisiec panel względem doniczek tak a zeby to było najbardziej optymalne.

 

Podjalem juz decyzje ze bede robił 6x automaty w doniczkach 5.7l.  Moim celem bedzie zrobienie z kazdej doniczki ~35g ? Jak wyjdzie to bede wchuj zadowolony ? Planuje robic na kazdej LST w 16 dni zycia oraz zastanawiam się nad treningiem Scrog. Podobno automaty nie lubia duzo stresu ale widzialem fotorelki  na ledach gdzie robili ten trening i wychodzilo im ponad 45g z krzaka. 

Edytowane przez poczatkujacygrower

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@poczatkujacygrower nie względem doniczek tylko szczytów roślin. Kupiłeś ten panel już? W instrukcji jest napisane i powinieneś dostać taśmę z cm/cal. 

 

Tak jest u mnie na pełnej mocy bo jak już pisałem, mam model bez potencjometru

IMG_20200809_112431.jpg

A doświadczenie mam jakie mam. Poprostu mam odrobinę wiedzy i mózg, ktory jeszcze czasem potrafię go używać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bimbrownik napisał:

Różnica w czasie jest nie duża zwłaszcza gdybyś kupił pół auto.

@Bimbrownik ?? pół auto mają wega ok 2 miesięcy więc w boksie mógłby nie pomieścić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szym Ty czytasz ze zrozumieniem? I czy w ogóle czytasz całe wątki? 

20 godzin temu, Andi napisał:

automaty wcale nie są szybsze jak dasz, krótki weg roślinom fotoperiodycznym to szybciej mógłbyś mieć palenie niż z automatów

 

A ja napisałem, że pół auto są szybsze od normalnych. Nie dużo bo ok 2-3tyg ale jednak i w porównaniu do automatów nie ma dużej różnicy.

1 godzinę temu, Szym napisał:

pół auto mają wega ok 2 miesięcy

Co Ty pierdolisz człowieku. Pół auto to fotoperiod z krótszym flo o ok 2-3tyg. W indorze mają tyle Wega ile się im da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bimbrownik dziękuje za okazaną pomoc ? Postaram się kiedyś odwdzięczyć ? 

 

Nurtuje mnie jeszcze kilka kwestii jeżeli chodzi o wentylacje boxa 0.36m2 (60x60) z ledem. Jeżeli byś był jeszcze uprzejmy zdradzić bo aktualnie posiadam już jeden wentylator o mocy: 150m3/h 17W, we wczesniejszym boxie sluzył do wylotu przez filtr weglowy natomiast to byl box 40x40.

1. Czy ten wentylator wylotowy do tego boxa sie nada (60x60x180 z ledem 100W)? Jezeli nie to o jakiej mocy najbardziej by pasował do zakupu?

2. Czy jezeli chodzi o wentylacje wlotową to czy powinna być takiej samej mocy jak wylotowa czy mogą być roznice? Jezeli tak to jak bardzo. (Zalezy mi na tym zeby z boxa nie wydobywalo sie swiatlo czyli na calkowitym zamknieciu. We wczesniejszym boxie miałem po prostu otwartą od boku zagrode. 

 

Z gory dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...