Skocz do zawartości
onsison

Robaczki w ziemi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.  Zauważyłem, że po glebie chodzą mikro robaczki. Przejrzałem większośc tematów i nie pasuje mi to do zadnego, ale być moze są to przędziorki. Bardzo cięzko zrobić jakies  czytelne zdjecie telefonem czy mikroskopem. Ogólnie raz na jakis czas używam Canna Cure, ale widać to niewystarczające. Robaczki wyglądają na białe, są bardzo malutkie i trzeba się przyjrzeć aby je dojrzeć. Dzisiaj przeglądałem dokładnie całość i widzę, je tylko w glebie (ale mozet owlasnie zasluga canna cure, ze nie ma ich wyzej. Oprysk jak dotad robilem tylko na liscie). Na lisciach czy lodygach nie zaobserwowałem ich występowania. Widziałem również kilka razy kilka muszek w środku, coś w stylu muszki owocówki, ale nie chce namieszać tym faktem.   Czy ktoś ma pomysł co to moze byc i czego szukac aby upewnic sie do diagnozy? Albo czy po prostu polecacie jakiś uniwersalny preparat, który mam uzyc? 

Edytowane przez onsison

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@onsison może to skoczogonki, ziemiórki

Żerujące już w ziemi białe robaki, czyli larwy ziemiórek usuwa się zanurzając doniczkę w wodzie, aby wypłukać je z podłoża. W celu zwalczenia larw ziemiórek można podlewać rośliny preparatem Karate Zeon 050 SC (należy rozcieńczyć 0,5 ml środka w 1 litrze wody). Podlewanie przeprowadza się dwukrotnie co 10-14 dni. Najmniej inwazyjnym sposobem zwalczania jest wyłapywanie dorosłych ziemiórek. Dorosłe osobnik zwabia się na żółte tablice lepowe umieszczone w rogach doniczek. Domowym sposobem na ziemiórki jest zwabianie dorosłych osobników do pojemników wypełnionych wodą (ok. 125 ml) zmieszaną z 1 łyżką octu i żółtym barwnikiem (np. kurkumą). Zapach octu i żółty kolor wabią ziemiórki, które topią się w roztworze.

o skoczygonkach 

Skoczogonki zasiedlają wilgotną glebę. Zwykle nie są groźne dla roślin, a nawet są pożyteczne, ponieważ odżywiając się głównie rozkładającymi się resztkami roślinnymi, produkując próchnicę. Jednak gdy występują bardzo licznie mogą uszkadzać delikatne, soczyste części roślin. W wyniku tego wzrost kwiatów doniczkowych (szczególnie młodych) jest zahamowany, może dochodzić do uszkodzenia korzeni. Takie sytuacje jednak zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej te białe robaki dostają się do naszych domów w workach z ziemią kwiatową. Skoczogonków w warunkach domowych można pozbyć się łatwo poprzez przesadzenie rośliny do świeżego podłoża i czystej doniczki. Często aby pozbyć się tych białych robaków z ziemi wystarczy przesuszyć glebę w doniczce, wówczas same znikną. Doniczkę z roślina możemy zanurzyć też w wodzie - skoczogonki utopią się i wypłyną na powierzchnię. Profilaktycznie można włożyć w ziemię w doniczkach pałeczki nawozowo-owadobójcze Provado Care (1 pałeczka na 1 litr podłoża). Zwalczanie chemiczne i opryski na skoczogonki są zbędne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinka zabawy z słoikiem i udało mi się takie coś stworzyć : zerknijcie na zdjęcia. To jeden i tem sam robaczek. Mikroskop prześwietla jakby stąd bielszy wygląd na dwóch zdjęciach.

Najbardziej pasowałoby to do skoczgonki. Jednak te u mnie nie są tak podłużne. 

WIN_20200615_12_15_57_Pro.jpg

WIN_20200615_12_14_36_Pro.jpg

20200615_121843.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawił się u mnje podobny problem, biale robaczki mniejsze od ziarenka piasku, z czułkami, nie wchodzą na roślinę, nie zauważyłem tez zadnych muszek i jest ich dość dużo, to przedziorki mogą być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje, bo sam szukałem odpowiedzi i może komuś pomogę.
To pożyteczne roztocza Stratiolaelaps scimitus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...