Skocz do zawartości
cichociemny

Pierwszy raz, niedobory ?

Rekomendowane odpowiedzi

@Tester tylko taki mialem na miejscu, a jaki polecisz nie za drogi, a wiarygodny ?  wczoraj na wieczór go podlalem i dzisiaj jeszcze jak slonce zaczelo wschodzic to nie wiem jak moglem go przesuszyc ? jest jakis sposob, aby to uratowac ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cichociemny jak podlewać musiałeś słabo, ziemia na tych fotkach sucha była, nie za drogi miernik nie wiem do jakiej kwoty Adwa są dobre ale droższe, podlewać po prostu porządnie ziemia szybko się wysusza we wiadrach jak słońce smali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Testermoze przesadzic go do mniejszej doniczki i nasypac nowa ziemie z perlitem lub wlokno kokosowe i podlac go mocniej woda z terra growem, bo zmierzylem ph wody z kranu  paskiem i wyszla mi bardzo kwasna (mam jakis specjalny filter, ktory usuwa kamien z wody, stad jest niskie ph) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cichociemny  

Jeśli kupiłeś dobrą ziemię ale dobrą, a nie z biedry to po co Ci miernik pH do gleby. Kup sobie tanie testy kropelkowe i reguluj pH wody do podlewania. Druga zaleta dobrej ziemi jest taka, że nie musisz zabijać małych roślin bezsensownym zawożeniem. 50l kosztuje 50-60zl i masz na 4-6 automatów. To wydatek, który naprawdę się opłaca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawil sie problem przy treningu, upierdoliem jakies 3/4 lodygi gdzie jest dolny plaster, wczoraj opadly dwa liscie, jeden gorny i jeden na pietrze gdzie zlamala sie lodyga, na gorze listek sie podniosl dzisiaj, ale ten na dole lezal i znajomymi go upierdolil bo twierdzil, ze roslina bedzie probowala ozywic te liscie, ktos mial podobnie ? bedzie cos z tego ?  

20200607_194246.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester @Bimbrownik Panowie, nie chce zakladac nowego tematu, a chce przesadzic  dwie male sezonowki na takim terenie, zrobilem tydzien temu 2 dolki z growmix plagron-  z dodatkiem perlitu, 2 dni temu byla taka mocna ulewa i jak rozgrzebalem dolki  to jest tam taka ciapa, ze mam dylemat czy sadzic w tym miejscu, zostal mi torf 30l i wlokno kokosowe jakies 20l, (mysle czy dokupic moze jeszcze troche dolomitu? i je zasadzic w tym miejscu, rosna tam glownie takie rosliny 

20200619_201759.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester a moze dosypac tam  keramzytu i  dolomitu/perlitu  i jeszcze wlokna kokosowego ?? bo torf widze, ze ph 3-4 
@EneDue a worki na smieci 50l sie sprawdza ? 

Edytowane przez cichociemny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Testertzn w torfie ktory mam w worku ph jest 3-4 pisze z tylu, to mysle, ze go nie bede dosypywal do ziemi,  keramzyt nie wiem w jaki celu, kolega zarzucil taki pomysl, ale wole dopytac bardziej doswiadczonych zanim przejdzie do dzialania. Zamiast kopcow i doniczek, sprawdzi sie worek na smieci 50l wkopany w ziemie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cichociemny

1 minutę temu, cichociemny napisał:

Zamiast kopcow i doniczek, sprawdzi sie worek na smieci 50l wkopany w ziemie ?

jak zbyt mokro nie będzie to mógłby się sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co uprawiasz krzaki skoro nie chce Ci się bawić z samymi wiadrami czy doniczkami. To wierzchołek góry lodowej. Może się okazać że będziesz miał tam masę pracy przy roślinach, szkodniki choroby pH gleby. Kopce czy wiadra to nie jest ciężka praca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EneDue Nie napisalem, ze mi sie nie chce, po prostu widze aktualnie 3 opcje i najbardziej problematyczna bedzie dla mnie opcja z doniczkami, dlatego pytam czy moge zastapic je workami na smieci, nurtuje mnie zatem wybor miedzy kopcami, a workami 50L, moze najlepiej bedzie wsypac ziemie do worka i usypac dodatkowo kopce.
@Tester a jakie sa minusy workow w ziemi ?  

Edytowane przez cichociemny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cichociemny

24 minuty temu, cichociemny napisał:

a jakie sa minusy workow w ziemi ?  

bo pasowało by jakieś dziury porobić na dnie worka a jak będzie mokro za bardzo to w worku też może być zbyt mokro

chyba że ten worek nie wkopywać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie worki to syf, a znając życie już ich stamtąd nie zabierzesz. Co znaczy "ciapa"? W ziemi Plargon zaraz po deszczu jest ciapa czy w spotowej?

Wiesz jak kiedyś zrobiłem jak nie chciało mi się kopać w kamieniach? Wbiłem 4patyki w ziemię nie głęboko ale tak żeby wystawało 20cm. Następnie cieńsze kładłem poziomo żeby zrobiła się taką 'donica' i zasypiałem ziemią. Takie cos jak kopiec/donica

Plusy

Nie zostają śmieci

Korzenie mają nieograniczoną przestrzeń

Minusy

Trochę roboty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @Tester @Bimbrownik usypalem kopce, zobaczymy co to bedzie, dzieki za rady 

1. Pojawil mi sie problem u moich domowych, w jednej zaczely pekac lodygi, nie wiem czy cos je zjada czy to od naginania  ( jeden szczyt dzisiaj calkowicie oklapl bo jest wyszczerbiony jakby korniki mi go wyszczerbily :DD  ) co moze byc przyczyna i  jak moge pomoc. Mysliscie, ze sie podniesie , bo w ciagu 3 godzin opadla calkowicie  i zmienila kolor liscie na mocno zielone ? 


2. Druga kwestia to zolknace liscie w dwoch innych panienkach, glownie na dole, no i te nieszczesne dziury  , z robakow, ktore zauwazylem to takie biale szybko skaczace pajaczki i zielona dzdzownica, czasem biedronka i jakies muszki czarne. 

20200621_150319.jpg

pietro nizej, tez cos zaczyna pekac, wyzej jest tak wyszczerbiona, ze juz opadla jak na zdjeciu powyzej, owinalem bandazem przewiewnym i obkrecilem wokol wykalaczki 

20200621_142148.jpg

20200621_142216.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cichociemny może od wiatru te łodygi się nadłamują, liście starsze żółknące dolne to normalne jeśli krzak resztę liści ma dobre, masz może jeszcze jakieś szkodniki tam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...