Skocz do zawartości
tralala

Przygotowanie podłoża, ziemia ogrodowa+koński obornik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! 

 Drugie podejście do rozpoczęcia sezonu.

Jako że się trochę pospieszyłem nie biorąc pod uwagę lokalnych warunków i od dwóch tygodni pod folią siedzą automaty które nie bardzo chcą rosnąć (niskie temp. W nocy nawet w okolicy 2 do 6stopni) stwierdziłem że spróbuję zrobić podejście nr. 2 i w przyszłym tygodniu wykiełkować jeszcze z 10sztuk, powinno być już cieplej i do końca sierpnia nie powinno być już tego problemu.

 

Jako że musiałem ożywić glebę ( masakrycznie przesuszona, sam pył i to taki którego nie da się zmoczyć) na grządkę poszło już jakieś 250l uniwersalnej ziemi ogrodowej + około 150kg 5letniego obornika końskiego ( ładnie przerobiony, mokry już praktycznie bez zapachu + z obornikiem w gratisie od groma pięknych tłustych dżdżownic.

Ziemia skopana, zasypana ogrodową, znów skopana, znów zasypana i tak od trzech dni. W między czasie zalewana wodą, po czym znów kopana. Udało się ją zwilżyć na głębokość szpadla + (poszło już chyba z 2m3 a wciąż to raptem 250cm X 110cm) jeszcze w zimie dodatkowo wysypane tam jakieś 5kg popiołu z buczyny i świerka.

Na ten moment jest bardzo pulchna, świetnie przewietrzona (wchodząc na grządkę noga zapada się po kostkę)

 

Teraz pytanie - na pewno muszę zrobić sobie wycieczkę po miernik ph, lub papierki lakmusowe ( straszny wygwizdów, dla mnie to wycieczka na cały dzień 😅) ale jak sprawdzić ile tam tego dobra jest i czy przypadkiem nie popali mi nowych siejek? Bądź czy rośliny nie będą miały niedoborów... Rozumiem że pH mam regulować dolomitem bądź wapnem tak by celować w okolice 6 ale jak określić potencjalną żyzność gleby? 

 

Na ten moment wygląda to tak, akurat świeżo zalane wodą.

 

Pozdrawiam, 

 

IMG_20240617_164129.jpg

IMG_20240617_164118.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tralala pH dobrze jest wiedzieć jakie jest 

Dostępne są również zestawy do testowania zawartości azotu, fosforu i potasu w glebie. Proces jest podobny do testowania pH

1 godzinę temu, tralala napisał:

i czy przypadkiem nie popali mi nowych siejek?

jak dużo nawaliłeś nawozu to jest taka możliwość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 17/06/2024 o 18:23, Kibic napisał:

@tralala pH dobrze jest wiedzieć jakie jest 

Dostępne są również zestawy do testowania zawartości azotu, fosforu i potasu w glebie. Proces jest podobny do testowania pH

jak dużo nawaliłeś nawozu to jest taka możliwość

Grządka sprawdzona pH metrem z funkcją pomiaru żyzności. Żaden top sprzęt, coś za 40zl. Liczę na to że wyniki nie są zafałszowane.

Pomiary robione na dwa razy - raz wg. Instrukcji czyli kubek jakieś 500g ziemi z różnych miejsc, zrobienie błotka i pomiar

wynik ~ 6,5-6,8

Drugi raz na dzika czyli sonda prosto do ziemi w różnych miejscach 

Wynik ~ 5,5-6,5

 

Żyzność -

wynik od bardzo żyznej do dolnej granicy idealnej. Przy pomiarze sondą bezpośrednio w glebie wyniki wyższe ale bez jakiś dramatów (większe różnice jak się trafiło w końskie to wg. Na bogato) Ogólnie grządka wyszła bardzo ok, jestem zadowolny, jest dużo dobra w tej ziemi.

Wg. Tabeli

azot od 100-200PPM

Fosfor 7-14PPM

Potas 70-200PPM

Wyniki zawartości poszczególnych pierwiastków są na oko, miernik pokazuje ogólnie od "za mało" poprzez "idealnie" do "za dużo" dla wysztkiego na raz.

Teraz tylko czekać na nasiona.

 

Zbijać pH? Myślę że tak to zostawię, nie wygląda to źle... Chyba? 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez tralala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...