Jump to content

Recommended Posts

Feminizacja nasion marihuany jest to proces po którym powstają w 99% żeńskie rośliny. Zmusza się żeńską roślinę do zmiany płci na męską. Konopie posiadają chromosomy płci. Żeńskie roślinki są homogametyczne a męskie heterogametyczne. Kiedy zmienimy płeć roślinom żeńskim aby wytwarzały męskie kwiaty, to uzyskamy pyłek z chromosomem X.

feminizacja-nasion.jpg

 

Sposoby feminizacji nasion

Light poisoning

Sposób bardzo kontrowersyjny i nie jest zbytnio polecany. Roślinę traktuje się zmiennym fotoperiodem, który działa jak inne czynniki, np. uszkadzając roślinę wpływamy na gospodarkę hormonalną konopi. Metoda jest kontrowersyjna dlatego, że ta sama procedura opisywana jest jako sposób selekcjonowania żeńskich roślin które nie zmieniają łatwo płci. Manipulując fotoperiodem możemy w jakimś stopniu zmienić poziom hormonów w roślinie które decydują za płeć. Metoda ta jest rzadko stosowana.

feminizacja-nasion.jpg

Rodelization

Trochę podobna do pierwszej metody, również nie stosuje się żadnej chemii roślince. Rodelizacja jest to przetrzymywanie w pełni dojrzałych żeńskich roślin przez kilka tygodni przy oświetleniu ustawionym na 12/12. Po takim zabiegu mogą wytworzyć trochę męskich kwiatów. Niektórzy mówią, że jest to zwyczajnie naturalny mechanizm obronny przed przetrwaniem, trochę pyłku wydostaje się z męskich kwiatów i zapylają żeńskie. Ta technika jest stosowana przez niektórych growerów którzy selekcjonują odmiany odporne na hermienie, które potem są klonowane i jest pewność że nie trafi się żadna herma. Podobno kiedy rośliny są długo przetrzymywane to pod koniec życia spada poziom auksyn, i ma to wpływ na spadek syntezy etylenu. Dlatego spekuluje się, że dzięki temu na długo przetrzymywanych żeńskich kwiatach pojawiają się męskie.

STS : Azotan srebra, srebro koloidalne

Jak dowiodły liczne testy najskuteczniej jest podawać konopiom żeńskim inhibitory etylenu. Najbardziej popularnym preparatem jest STS a także srebro koloidalne. Srebro koloidalne jest popularne ze względu na łatwość jego otrzymania. Wystarczą jakieś srebrne monety czy drut, słoik szklany, i ładowarkę od telefonu komórkowego. Przy wykorzystywaniu wszystkich form srebra możliwa jest zmiana płci praktycznie większość roślin żeńskich. 

Gibereliny : GA3

Bardzo rzadko stosowane. Jest dużo mniej skuteczne od srebra, po za indukcją męskich kwiatów wywołują duże efekty uboczne. Niektórzy dodają azotan srebra z GA3, jednak brak jest jakiejś sprawdzonej i w pełni przetestowanej receptury.

feminizacja-nasion.jpeg

Wszystko o męskim pyłku

Są przypadki częste, że pylniki nie otwierają się i potrzeba je zrywać a następnie dosuszać. Zdarza się też pyłek który nie jest płodny albo jest po części niepłodny. Również trafić się może, że w "jajcach" nie będzie w ogóle pyłku. Do tej pory nie jest wiadome dla czego tak się dzieje.

Mówi się że może być to spowodowane dużymi dawkami srebra, jednak growerzy stosowali małe dawki srebra i również pojawiały się przypadki że nie było pyłku lub był nie płodny.

Wszystkie wymienione problemy z pyłkiem mogą mieć podłoże genetyczne. Chyba nie ma nikogo w branży konopnej kto znał by na to odpowiedź. Krąży opinia niektórych ludzi którzy twierdzą że odmiany z genami indica częściej mają problemy z płodnym pyłkiem od tych które zawierają geny sativy, nie wiadomo czy jest to zweryfikowana informacja.

Produkcja nasion feminizowanych

Feminizacja nasion marihuany nie jest jakaś trudna. Nie będziemy zagłębiać się zbytnio technicznie, bo przecież najbardziej przeciętnego rolnika interesuje zrobienie swoich nasion feminizowanych. Zrobienie  nasion nie jest jakieś trudne, często udaje się je zrobić za pierwszym razem. Aby wyprodukować kilkaset nasion wystarczą dwie doniczki z ziemią i jakąś lampę jeśli robimy to w domu, można to zrobić na outdoorze i uzyskać dużo nasion feminizowanych.

Przy otrzymywaniu nasion, najważniejsze jest -> unikanie używania jako źródeł pyłku roślin żeńskich, które same z siebie, w standardowych warunkach uprawy, wytwarzają męskie kwiaty. Za takie można uznać każda roślinę żeńska która wytworzy choćby najmniejsze ilości męskich kwiatów bez dodatkowego wspomagania "chemikaliami" - Nie tylko osobniki silnie hermafoodytyczne mające nawet połowę męskich kwiatów. Cecha ta jest dziedziczna i rozmnażając takie osobniki zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się im podobnych w kolejnych pokoleniach.

Jeden z najskuteczniejszych sposobów na zrobienie swoich nasion

Przedstawimy bardzo skuteczną metodę na robienie nasion. W tym celu wykorzystamy gotowy feminizator nasion. Bierzemy nasiono najlepiej feminizowane, kiełkujemy je, następnie po ok. 2-3 tygodniach kiełkujemy drugą roślinkę feminizowaną która będzie zapylona. Kiedy przy pierwszej kiełkowanej roślince pojawi się oznaka płci żeńskiej w postaci białych włosków (preflowery) to należy ją spryskać po całości feminizatorem nasion, wystarczy raz, ewentualnie można na drugi dzień powtórzyć oprysk. Możliwe że roślinie poskręcają się liście, jest to normalna reakcja. Od tej pory należy obserwować czy pojawią się męskie kwiaty, jednocześnie dbać o drugą roślinkę która rośnie i będzie przeznaczona do zapylenia.

feminizacja-nasion.gif

feminizacja-nasion.jpg

Najlepszy moment do zapylenia roślin (dużo białych włosków)

Kiedy uda nam się zebrać pyłek, to zapylamy roślinę przeznaczoną do tego, najlepiej to zrobić kiedy mamy dużo białych włosków, posypujemy po nich nasz feminizowany pyłek albo pędzelkiem delikatnie nanosimy na włoski. Kiedy dojdzie do zapylenia oznaką tego będzie to, że białe włoski będą zmieniać się na brązowe. Pozostaje jedynie czekać ok. 5-6 tygodni na pojawienie się dojrzałych nasion. Kiedy nasiona będą gotowe zbieramy je i podsuszamy, mogą zawierać wilgoć, tak samo z pyłkiem kiedy pyłek będzie pobrany szybciej a druga roślinka nie będzie gotowa do zapylenia to należy podsuszyć pyłek aby nie spleśniał. 

Przypominamy jeszcze raz że nie zawsze może udać się feminizowany pyłek. Może tak się stać, że będzie całkowicie niepłodny lub po części niepłodny, albo wcale go nie będzie czy też pylniki nie będą się otwierały. Takie sytuacje się zdarzają i nie jest to wina feminizatora nasion, lecz prawdopodobnie genów danej odmiany, jednak nie jest to jeszcze do końca udowodnione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja dziś idąc na kacu na stacje mialem rozkminę taką oto :

 

jako że robiłem nie raz pestki swe z należytym skutkiem oczywiscie , to teraz takie pytanie mam koitkę ktorą chcę zaylić pyłkiem standardowo nie, ale jak na jeden kwiatek dam 3 rodzaje różnego pyłku

np kobitka ww auto i zapylam ja pyłkiem z maroca ,shamana i purple haza . pytanie

to wszystko się zmiesza razemi wyjdzie ww x ( m x s x ph ) ? czy ww x m x s x ph ?

ze wjdzie paf to wiem ale jakie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...