Skocz do zawartości
Tibijczyk

PC BOX pierwszy grow. Biscotti Mintz / 3x Żarówka LED 1520lm

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano

Nasionko już wrzucone do kieliszka więc rozpoczynam temat, żeby dopiąć na ostatni guzik bo mam jeszcze kilka małych pytań. To moje pierwsze podejście do sadzenia.

- Roślinka: Biscotti Mintz od Barney's Farm

- Wymiary Boxa: gł 20 /wys 42/ dł 44 cm

- Oświetlenie: 3x Żarówka LED Diall A60 E27 1521 lm 2700 K

- Wentylacja: 2x wiatraczki komputerowe 12V/0,08A - tu pojawia się pytanie - w tym momencie jeden wtłacza, a drugi wyciąga. Mają trochę małą moc, a chcę zrobić filtr węglowy na wyciąg. Jak je podkręcić?

- Ziemia: organiczna Biobizz all mix + keramzyt + Mykoryza MycoTerra Kraken

- Donica: mam chyba 10l ale jest za duża do tego boxa, będę musiał przejść się po nową

- Trening: w planach topping na początku i LST

- Nawóz: Biobizz try pack - BioGrow, BioBloom i Top Max

Temperatura: 32 stopnie w dzień - jak zmniejszyć?

- Wilgotność: 33% - jak podnieść?

 

Zaprzaszam do obserwowania, komentowania i przede wszystkim do pomocy bo jak wspomniałem jest to moja pierwsza uprawa więc pytań na pewno będzie masa 😄

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tibijczyk napisał:

Wentylacja: 2x wiatraczki komputerowe 12V/0,08A - tu pojawia się pytanie - w tym momencie jeden wtłacza, a drugi wyciąga. Mają trochę małą moc, a chcę zrobić filtr węglowy na wyciąg. Jak je podkręcić?

tu chyba zbytnio nie zdziałasz aby to działało z filtrem węglowym

 

1 godzinę temu, Tibijczyk napisał:

Temperatura: 32 stopnie w dzień - jak zmniejszyć?

pomyśleć nad poprawieniem wentylacji

1 godzinę temu, Tibijczyk napisał:

Wilgotność: 33% - jak podnieść?

a dałeś coś w ogóle do środka? w sensie coś wilgotnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kibic napisał:

tu chyba zbytnio nie zdziałasz aby to działało z filtrem węglowym

8 godzin temu, Kibic napisał:

pomyśleć nad poprawieniem wentylacji

czyli musi wjechać odrobinę mocniejszy wiatraczek

8 godzin temu, Kibic napisał:

a dałeś coś w ogóle do środka? w sensie coś wilgotnego?

na ten moment nic a nic, box pusty tylko włączone światło i wentylacja. Pomoże np. wstawienie szklanki do środka?

 

Jeszcze pytanie w kwestii pH wody. W wątku o kiełkowaniu przeczytałem, że "kranowa też się nadaje tylko dobrze było by aby odstała 24 godziny aż wyparuje z niej chlor. Ważne jest też aby pH wody nie przekraczało 7.0.". Moja woda prosto z kranu ma jakieś nieco mniej niż 7, odstana sądząc po kolorze dochodzi do 8-8,5. Czy to ma znaczenie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tibijczyk napisał:

na ten moment nic a nic, box pusty tylko włączone światło i wentylacja. Pomoże np. wstawienie szklanki do środka?

namocz scierke i sprawdź

1 godzinę temu, Tibijczyk napisał:

Jeszcze pytanie w kwestii pH wody. W wątku o kiełkowaniu przeczytałem, że "kranowa też się nadaje tylko dobrze było by aby odstała 24 godziny aż wyparuje z niej chlor. Ważne jest też aby pH wody nie przekraczało 7.0.". Moja woda prosto z kranu ma jakieś nieco mniej niż 7, odstana sądząc po kolorze dochodzi do 8-8,5. Czy to ma znaczenie?

kranówa będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tibijczyk tak niska wilgotność tj. 33% to zapewne przez wentylację. We wczesnym etapie uprawy nie jest konieczne by wiatraki były włączone. Pasywna wentylacja wystarczy. 

By podbić wilgotność musisz przestać się jej pozbywac z boxa.. za pomocą właśnie wydmuchiwania powietrza wiatraczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Kibic @Mr.Green 
Jasne, zobaczymy jak będzie się trzymało z czymś wilgotnym i bez wiatraczków na start. Jak coś się z ziemi wykluje to w ruch pójdzie wentylacja i dalej będę kombinował

31 minut temu, Mr.Green napisał:

We wczesnym etapie uprawy nie jest konieczne by wiatraki były włączone. Pasywna wentylacja wystarczy. 

swoją drogą od kiedy należałoby włączyć? Od pojawienia się liści właściwych?

Edytowane przez Tibijczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tibijczyk nie ma czegos takiego że od kiedyś trzeba.

Wentylacja ma pomagac utrzymać porządaną wilgotność adekwatną do zapotrzebowania na obecny stan uprawy. 

Jak roślina troszkę odrośnie a wilgotność będzie np. za wysoka to wtedy możesz kombinować. 

Musisz sprawdzić setup kiedy działa tylko wtlaczajacy lub tylko wylotowy i jak to wpływa na warunki w boxie. 

Sadzonka lubi wilgotność rzędu 70-80% a potem to już w dół tylko.. im roślina starsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Mr.Green @Kibic nasionko pękło i pokazało kiełek więc wleciało do doniczki i na ten moment prezentuje się to tak:

box1.thumb.jpg.22d275ce67fd17636aaf99bb50c6efac.jpg

Ciężko tę wiglotność jakoś sensownie podnieść powyżej 40% przy włączonym świetle. Zraszałem w środku i leży ręczniczek mokry obok. Dodatkowo na miejsce gdzie jest nasionko założyłem woreczek, może coś pomoże. Na noc światło zostawiam wyłączone i życzcie roślince szczęścia 😉 

Ziemia obsypana mykoryzą, dodatkowo troche rozmieszane z wodą, którą delikatnie podlałem. 

Edytowane przez Tibijczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez lamp i wentylacji utrzymało się prawie 80% wilgotności i 22 stopnie. Zostawiam ją w ciemności i czekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze proszę czy mam trzymać doniczkę w kompletnej ciemności aż nic się nie pokaże nad ziemią?
Oczywiście jak tylko się pokaże to ląduje pod lampą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Green
Ciężko z tą wilgotnością. Jak wyłącze lampy i wszystko zostawie to jest spoko, przekracza 70%, przy włączonych momentalnie spada do ok. 30% bez włączonej wentylacji. Zraszam na sciany i trzymam wilgotny ręcznik. Wygląda to tak

box2.thumb.jpg.893f9f64e7f70e778fd60e9a1cf1ca54.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boczelli chyba muszę zaopatrzyć się jakiś nawilżacz co mi po prostu podniesie wilgotność w całym pomieszczeniu. Dodatkowo na zdrowie mi to wyjdzie 😃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tibijczyk a na allegro są takie miniaturowe nawilżacze.... może takie coś by pomogło. Sam używałem przez krótki okres i fajnie to parą dmucha tylko trzeba tego pilnować bo się wyłącza po 6h albo czasami sam się wyłączy.... z 15pln kosztuje

Mini Nawilżacz Nawilżacz Kompaktowy 220ml Ultradźwiękowy Nawilżacz , Mini  Nawilżacz ( Biały ) Nawilżacze powietrza Dla Sypialnia Dla Dom Używać  Samochód Nawilżacz | Moda Mini Nawilżacz Nawilżacz Kompaktowy 220ml  Ultradźwiękowy Nawilżacz ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tibijczyk spróbuj włączyć sam wiatrak wtlaczajacy. Jeżeli wilgotność powietrza poza boxem jest większa to powinna być różnica. 

Możesz też pokombinować by zaraz ja wlocie powietrza ustawić mokry ręcznik by powietrze wpadające do boxa zabierało ze sobą jak najwięcej wilgotnośći. 

1881186984_IMG_20220515_1515201.thumb.jpg.985702e397430ae7616a002070ded9c3.jpg

565692294_IMG_20220530_2249211.thumb.jpg.5eb1fa6818cbfaf094617235f8da109f.jpg

Dla sadzonki polecam również dać większa butelkę i zrobić szklarnie. Jest to najprostszy sposób by z początku spełniać wymogi co do wilgotności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry 🙂

Nad ziemią pojawiła się łodyga więc najgorsze oczekiwanie się skończyło, teraz tylko liście. Temperatura w boxie całkiem wysoka ale przynajmniej wilgotność również udało się mocno podnieść

45c3fe6d-989a-463c-b6ba-51d79c8bb21e.thumb.jpg.8411665861218f94dac574c14abe6c8e.jpg0aa575ba-95d0-42bd-862c-5109d904b8b4.thumb.jpg.bd6bb58b94a6be18fb0a1a7274a2584f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...