Skocz do zawartości
wojtas22

kwitnienie rośliny a objawy alergii kichanie i żółta wydzielina z nosa.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od jakiegoś czasu jak zaczęła moja roślinka kwitnąć w growbox dostałem objawy alergii kichanie i żółta wydzielina z nosa. Growbox znajduje się obok mojej sypialni i drzwi nawet zakleiłem folią ale to nie pomaga. Zamówiłem rurę do wentylatora wyciągowy zeby przedłużyć i wywiesić za okno ale nie mam pewności czy pomoże bo dalej wydostaje się przez wlot pasywny i moje pytanie do was czy mogę zakryc wlot pasywny jeśli mam co2 w boxie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlotów nie powinno się zasłaniać, nie chodzi o samo co2, a o wymianę całego powietrza i jednoczesne mieszanie go w boxie. Polecałabym ci albo zmniejszyć wlot by przy włączonym wentylatorze wyciągającym tak by box się "zasysał" wtedy masz pewność że powietrze z wlotu pasywnego jest tylko zasysane. Ew. możesz zmniejszyć wlot pasywny i podłączyć tam jakiś wentylator z zewnątrz, np. te komputerowe. wtedy masz 100% pewności że nic nie wylatuje.

Tylko tu dochodzi kwestia tego czy box jest w 100% szczelny bo alergia jest ostrą szmatą jeżeli chodzi o pyłki/zapachy i nawet najmniejszy przelot może powodować kichanko😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boczelli @ANGEL mam jeszcze pytanie bo okazało sie ze zamiast wentylatora wyciągającego mam wtłaczajacy powietrze z filtrem weglowym 🫣 co w takim wypadku powinienem zrobić żeby zminimalizować zapach wychodzący z pasywnego?  Mogę podłączyć pod otwór pasywny rurę i tak samo wywalić za okno?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@wojtas22 wystarczy obrocic wentylator 🤦‍♂️

Ma to wygladac jak na rysunku, nic wiecej nie potrzebujesz. 

Jako wlot wystarczy otwor pasywny bez zadnego wentylatora. Jako wylot wentylator z filtrem, nie ma czegos takiego jak wentylator wyciagajacy czy wtlaczajacy, jest po prostu wentylator. Zalezy z ktorej strony go zamontujesz bedzie zaciagal lub wypychal powietrze... 

Screenshot_20240427_123834_Google.jpg

Edytowane przez Boczelli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boczelli Tylko jak ten wentylator chcę odwrócić to nie pasuje do wejścia w filtr weglowy chyba że mogłbym tylko przytknąć i poprostu owinąć szczelnie taśmą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojtas22 jak ci nie pasuje went do filtra to kup przejsciowke w jakims sklepie budowalnym, albo tymczasowo uszczelnij polaczenie tasma. 

A tak na dobra sprawe jak wystawiasz rure za okno to filtr nie jest ci potrzebny bo caly zapach bedzie wyrzucany za okno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boczelli ok w takim razie spróbuję uszczelnić i powinno wysysać powietrze z boxa. Druga sprawa czy napewno sam wlot pasywny wystarczy na dopływ świeżego powietrza ? Bo gdzieś czytałem że ktoś tak miał i była lipa i że lepiej zakupić jakiś wiatrak wtłaczajacy. 

@Boczelli tak ale wolę żeby ten filtr został na swoim miejscu bo jak zaczną wszystkie kwiaty kwitnac to zapach będzie napewno dość intensywny że może komuś za oknem przeszkadzać 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojtas22 przyloz przy wlocie pasywnym od zewnatrz boxa zapalniczke, jak zasysa plomien to jest git. Oczywiście zrob to przy wlaczonym wyciagu i zamknietym boxie. 

Ja mam trochę wiekszego boxa od Ciebie i na lekko uchylonym wlocie pasywnym jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Boczelli  ok zrobiłem i działa jak powinno ale zauważyłem że wilgotnosc bardzo szybko wzrasta i teraz nie wiem czy regulowac wyciągajacym czy mieszającym wiatrakiem bo mam tez opcje żeby mocniej wiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. Już ustawione. A co do wlotu pasywnego to zrobić jakiś większy czy taki starczy ? Wstawiłem rurę metalową od szprycy do fugowania bo niczego innego nie znalazłem 😆

20240427_183125.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojtas22 ten wentylator wyciagowy mozesz od razu zmienic na cos lepszego. Mam dwa takie i podlaczone rownolegle nie byly w stanie ogarnac boxa 90x90. Jedyne co robily to kupe halasu bo ciagnac ledwo ciagnely😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...