Skocz do zawartości
Gość

Wyjazd na Święta ,pytanie o Nawadnianie PROBLEM !!

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Hej koledzy i koleżanki ,wyjezdzam na Święta do Polski pojutrze czyli 22/12 - wracam 2 Stycznia ,na czym polega mój problem,zapytanie ? 

Otóż przy kompletnie zamknietym namiocie i wylaczonym wentylatorze ( wylaczylem bo jak caly czas chodzi to mi wilgotnosc spada do 50-55% ) woda dość szybko paruje z doniczek tak mi się wydaje ,jak wentylator jest wylaczony to mam te 80% wilgotnosci ,no ale codziennie spryskuje 2/3 razy wierzchnia warstwe ,zeby bylo wilgotno na wierzchu ,myslalem o otworzeniu Namiotu tak na 1/3 ? i wlaczeniu wentylatora na stale przy 18/6   18h-wentylator ,temperatura wtedy jest 23 stopnie no ale wilgotnosc bardzo spada do 40-50% ,dzisiaj wlozylem na test te kule ,wczoraj podlalem okolo 0,5 litra ta duza roslinke ,ale nie przelalem ,moze przelać te donice ,bo z kuli nawadniajacej troszke ubylo sporo na 1 dzien ,jak przeleje to moze zanim zacznie z niej schodzic minie z 2-3 dni i w tych doniczkach ta mokrosc bedzie sie utrzymywala dluzej i wytrzymaja roslinki 11 dni ? mam 10 Kul takich jeszcze ,dzisiaj troszeczke jak dla mnie za duzo pobralo z kuli jak na 1 dzien a ma wytrzymac 11 ,moze poprostu je o wiele lepiej podlac zeby dolem ciutke odplynelo bo tak to nie wytrzymaja te kule 11 dni ,a Swiatlo przy zamknietym dosyc chyba szybko usuwa wilgotnosc z nich i wodę ,bo napewno tyle nie piją lol .

Co proponujecie zrobić ? Czy mieszający jest dobrze ustawiony ? Co mi poradzicie ,na bialej kuli widac ile wody ubylo tak okolo mysle ze 100ml/400mll napelnionej przez caly dzien ,jakby zeszlo z 50 to bym sie pewnie nie martwil,no ale namiot byl zamkniety i nie chodzil wentylator domyslam sie ze swiatlo szybko wysuszylo wode z gleby? Co poradzicie zeby to przetrwalo i zeby z tych kul tak szybko mi nie zeszlo ?  Przelać te wszystkie doniczki ? Wbić Kule ? wlaczyc na stale wentylator i zostawić namiot otwarty do 1/3 zeby te cieplo wylatywalo ? No niestety wtedy wilgotnosc jest na poziomie 40-50 % czy to nie bedzie problem ? Jak gleba bedzie mokra to zanim z tych Kul zacznie pobierac to pewnie z 3-4 dni miną? a pozostale 7 dni bedzie pobierać z kul i wytrzymają ? Proszę o pomoc i propozycje

1703103455420.jpg

1703103455507.jpg

1703103645993.jpg

Druga kula zielona jest pelna ,po calym dniu zeszlo tyle co z bialej ,co zrobic zeby ta woda w donicy dluzej sie utrzymala i zeby tak szybko gleba nie wyschla mi wewnatrz i zeby te kule podawaly jak najmniej wody ,zostawic otwarty namiot czy co 
niby jakos nie duzo zeszlo ,ale boje sie ze na 11 dni nie starczy ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kiwi473 Może zatkaj w jakiś sposób część wylotu gdzie odchodzi woda z kuli spowolnisz tym sposobem i zyskasz czas...jebnij testa dzisiaj na jednej czy to się sprawdzi...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Resio666 no dobra sproboje jakims styropianem moze bo faktycznie dziubek tej kuli jest dosyc szeroki ,a namiot zostawic otwarty ? bo jak mam boxa zamknietego i nie chodzi wentylator to wydaje mi sie ze ta gleba dosc szybko wysycha (wilgotnosc jest wtedy 80% ) zalezy mi zeby ta doniczka byla tez jak najdluzej "mokra" to wtedy tez te kule nie beda tyle dozować ... to wentylator mieszajacy tak u gory jest dobrze? Przy zamknietym namiocie w tej pozycji jak chodzi to temperatura dochodzi do 28 stopni... a jak jest otwarty to w ten sposob co zaraz dodam fotke to jest 24....  poza zatkaniem tych kul to jak to ustawić ten setting ? nie podlewac ich teraz nic i w Piatek przed wyjazdem zalac porzadnie wszystkie z otwartym namiotem i wentylatorem ? Czy jak ? Prosze doradz mi tyle pracy w to wkladam nie chce tego stracić ,moze jak je przeleje ze dnem pojdzie i wbije kule to zaczna dopiero pobierac po 4-5 dniach np i styknie do przyjazdu bo z kul dopiero wtedy zacznie schodzic ? Najbardziej mnie interesuje jak najdluzej zachowac Mokrość tej doniczki ,bo przy zamknietym namiocie ,bez zamontowanego jeszcze Wentylatora z filtrem (to chce dopiero zalozyc na kwitnienie) dosc szybko gleba wysycha mam wrazenie (Ale przy tym zamknietym namiocie nie chodzil nigdy wentylator mieszajacy,dopiero dzis go wlozylem... moze jak on bedzie chodzil to ruch powietrza sprawi ze gleba bedzie dluzej nawilzona ?

teraz go tak otworzylem i dziala wentylator mieszajacy ,wilgotnosc jest 50% ,temperatura 24  moze to utrzyma dluzej glebe mokra (bo te kule nie podaja jak jest mokra) no a przeciez napewno roslinki w takim stadium tego nie wypijaja tak szybko,to od lampy i zamknietego boxa bez wlaczonego wentylatora tak szybko mi wysychalo....

1703105847038.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kiwi473 zapewne nie lejesz po całej doniczce a system korzeniowy nie jest rozrośnięty raczej. Więc ja bym jebnął calaka na cała doniczke ile gleba przyjmie. Usawić tą wilgotność na maxa.  To jest chyba TS600 jak się nie myle 100W to jakoś strasznie to nie generuje temp chyba że w pomieszczeniu masz 25+. Kiedy woda się skończy spod korzeni roślina zacznie szukać wody dalej i znajdzie ją wydłużajać korzenie. wiec ja bym solidnie przelał tą doniczke nawet żeby troche dołem poleciało ale nie za dużo by gleby nie wypłukać i myśle że ten tydzień wilgoć utrzyma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Growerseed oooo wlasnie o cos takiego mi chodzilo ,ale wtedy przy zamknietym boxie ,bo inaczej nie osiagne tej wilgotnosci 80% ... wentylator mieszajacy przy zamknietym boxie mam ustawiony na wlaczanie na 5minut ,10 x dziennie ,jak chodzi caly czas to mi tez wilgoc spada i mysle ze ten zbiornik nie wytrzyma 11 dni bo bedzie podawał caly czas mgielke dlatego ustawilem mniejsze interwaly wiatraka zeby nie chodzil caly czas ,czy ten mieszajacy jest w dobrym miejscu zamontowany? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kiwi473 tam z tyłu to jest nawilżacz? jak tak właczaj go na noc tylko ustaw tak na programatorze żeby te 2h pochodził i teraz jaki masz programator i czy tam daty się da ustawić jak nie to daj zeby chodzil tylko w nocy co 2 dni. wtedy najebie się taka chmura i będzię się skraplać na liściach przez liście też pobierają wodę

na przyszłość jak wiesz że masz wyjazdy a zapewne wiedzialeś wcześniej to możesz sadzić je do doniczek autopot wtedy masz automatyczne nawadnianie gleby.

ratuje cię wielkość tych doniczek z takich dość szybko nie schodzi woda jak je przelejesz to może gdzieś na samym dnie jeszcze bedzie mokra. 

Edytowane przez Growerseed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Growerseed tak to jest nawilzacz,oczywiscie mogę ustawić aby wlaczal sie tylko w Nocy i co 2 dni ,ale nie wiem czy moge go ustawic tak aby chodzil nieprzerwanie bo on osiaga jakas wilgotnosc ktora sobie ustawie ,jak ja osiagnie to sie wylacza ,czyli walnie chmure np do 90% wilgotnosci ,to mu zajmie 5min i sie wylaczy ,jak spadnie np do 80% to znow walnie chmure do 90% i sie wylaczy   ,no ale co z tym wentylatorem mieszajacym ,jak on ma chodzic? moze ustawie go na Noc wlasnie ? to wtedy on bedzie mieszał i bedzie zbijał wilgotnosc do 60 mysle to ten Nawilzacz caly czas bedzie puszczal chmury az nie osiagnie danej wilgotnosci ,moze to jest sposob? w takim settingu nawilzacz bedzie chodzil caly czas w sumie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ile trzeba wlac wody na takie donice aby tam było dobrze mokro? 1L/donice będzie ok?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@moonka dobra ,jest tak zrobione ,dodatkowo zmieniam swiatlo na 14/10 , to  tez mi sporo da ,bo nie bedzie tak parować 

w ciagu 10 dni ,40 godzin mniej bo teraz mialem 18/6 więc duzo wody powinno się zaoszczedzic ,kule wbite ,doniczki solidnie podlane ,ale nie przelane ,nic dolem sie nie wylewalo ale sa baaardzo ciezkie ,wilgotnosc ustawiona na 90 ,za pare godzin wyjazd ,oby bylo ok

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Resio666 a mogę dac 12/12 ??

srednicy wylotu tych kul nie zmieniałem tak jak proponowaleś , poprostu jak podlalem to nie podaja wody kompletnie ,takze dzisiaj nie zeszło np nic

IMG_20231221_153944_1.jpg

I podniosłem światło o parę cm,dodatkowo nawilżacz jest centralnie a doniczki wokół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Kiwi473 napisał:

@Resio666 musi kurde 😞 swiatlo jak ustawić ? Te 14/10 ,12/12 ? ,czy 18/6 jednak ?

Podlaczyl bym jeszcze kamerkę żeby to obserwować ale nie chcę się wkurwiac i filmować na świętach ,więc jej nie będę załączał 😛

@Resio666 niech Będzie zostawię 18/6 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzac tu po raz kolejny przypomnialo mi sie jak ja kombinowalem w podobnej sytuacji ale z roslina w szklarni😅 profesjonalny system nawadniania na 7 dni w pelnym sloncu jakos na poczatku wrzesnia😂

Screenshot_20231221_224641.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@moonka @Resio666 jestem w PL ,steruje sobie zdalnie lampa ,jednak dałem 14/10 ,a po 5-6 dniach dam 12/12 ,cykam się haha xD

 

No na szczęście ja mam dopiero jakby sadzonki 

A jakbym im wyłączył światło tak na dzień dwa całkowicie to co by się stało???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...