Skocz do zawartości
Legenda

Problem z miernikiem pH

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siema, siema

Ostatnio zakupiłem miernik pH "Test mieszany Tessa tester miernik poziomu pH wody".

No i pierwszy raz zacząłem nim mierzyć, a miernik nie potrafił jakby ustabilizować liczby.

Może ja źle robię? Bo ogólnie gdy zauważyłem, że coś jest nie tak, zajrzałem do instrukcji i użyłem tych pH boosterów do kalibracji. 

Lecz w opisie aukcji było, że miernik niby jest skalibrowany i nie wiedziałem tego, i mimo tego zrobiłem te kalibrację i wyszło git.

Reasumując, zdejmuje te "pokrywę", czekam na 0 aż pokaże, zanurzać się staram no tak jakby do poziomu diody i raz robiłem, bo czytałem że niby wsadza się go na 20-30sec, czeka się na wartość, która już nie będzie skakać przez około 5 sec, wyjmuję się go z wody i powinno być git, ale u mnie było to na zasadzie wyświetlenia ostatniej wartości i wygaszenie, a powinna dana wartość jakby mignąc, tak?

Dobra, więc gdy zrobiłem, jak opisałem(niby z instrukcji), postanowiłem, że to nie ma sensu i wyczytałem gdzieś by po prostu poczekać na odczyt gdy miernik jest zanurzony.

Problem taki, że jak w pierwszym przypadku, pokazuje się ostatnia wartość i zgasza się natychmiastowo, nie raz ciężko by zdążyć zauważyć i ogólnie zostałem przy tym sposobie by mieć chociaż odczyt mniej więcej do tego zamierzonego gdyby było ok.

Chyba, że to tak ma być, a ja panikuje?

Albo już po i trzeba zmieniać, bo dioda się rozjebala?;/, Jeśli faktycznie trzeba wymienić, może coś polecicie? Dzięki za sugestie itd😁

 

 

 

 

Edytowane przez Legenda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Legenda też kiedyś popełniłem ten błąd i kupiłem ten miernik. Możesz go od razu schować do szafki bo strasznie zakłamuje dane i mierząc nim pH tylko zaszkodzisz roślinom. Jak chcesz w miarę tanio i dokładnie zmierzyć pH to kup sobie testy kropelkowe do wody. Wykorzystuje się je w akwarystyce. Jeżeli masz trochę więcej kasy to rozglądaj się np. za Adwa AD12. Są też tanie testy paskowe do wody, ale one też nie są jakieś super dokładne.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hitopoktam @hitopoktam

9 godzin temu, hitopoktam napisał:

też kiedyś popełniłem ten błąd i kupiłem ten miernik. Możesz go od razu schować do szafki bo strasznie zakłamuje dane i mierząc nim pH tylko zaszkodzisz roślinom.

kurcze to nie za fajnie:/, myślałem że może byłby git, bo i słyszałem że używają tych mierników i zasugerowałem się opiniami oferty z tym moim miernikiem i brałem pod uwagę, że tam nie będą sami koneserzy "bulionu,bu😁".

Lecz no ludzie z tej samej oferty polecali właśnie ten miernik pod względem dokładności itd, ale no może taki miernik, jak mówisz do kupy, bynajmniej do tematów420.

9 godzin temu, hitopoktam napisał:

Jak chcesz w miarę tanio i dokładnie zmierzyć pH to kup sobie testy kropelkowe do wody. Wykorzystuje się je w akwarystyce. Jeżeli masz trochę więcej kasy to rozglądaj się np. za Adwa AD12. 

 

Wiadomo, że wolałbym jak najbardziej wypas, larytas:), nie no aby dało radę te pH wody bez problemu i dlatego pytam was:).

Mogłem przed zakupem napisać o ten miernik tutaj, jaki polecacie itd, ale czas mnie gnił, zamówiłem ostatnio lampę i co najważniejsze"noworodki-nasiona😁 niedługo wlatują:)

9 godzin temu, hitopoktam napisał:

Są też tanie testy paskowe do wody, ale one też nie są jakieś super dokładne.  

Już mam dość ryzykowania itd, ale no też obczaje, czemu nie, dzięki za pomoc;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Legenda ja swój pierwszy kontakt z tym miernikiem miałem jak bawiłem się z roślinami w akwarium. Głównie był zachwalany, ze względu przez to,  że cokolwiek wyświetlał na wyswietlaczu. Dzisiaj akurat podlewałem swoje krzaczki i z ciekawości sprawdziłem ten twór i Adwę AD12. Różnica wynosiła 1.7, czyli baaardzo dużo. Tego miernika o którym wspominasz użyłem zaledwie kilka razy. Dodatkowo został przeze mnie skalibrowany przed tym porównaniem. Równie dobrze można by podejść na wyczucie niż oprzeć się na danych, które on wypluwa. 
 

Testy paskowe były przeze mnie przytoczone jako ostateczność. Jeżeli masz dość ryzykowania to nawet na nie nie patrz tylko skup się na porządnym mierniku albo dobrych testach kropkowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@hitopoktam , właśnie może pamiętasz skąd kupowałeś lub gdzie by było najlepiej szukać tej Adwy AD12, jak coś?

A raz, że sprawdzone przez ciebie:) i ratujesz mnie kolejny raz, dzięki ci Panie.

12 godzin temu, hitopoktam napisał:

Jak chcesz w miarę tanio i dokładnie zmierzyć pH to kup sobie testy kropelkowe do wody

Albo w tę stronę pójść na razie, gdzie zamiar będzie kupno tej Adwy.

1 godzinę temu, hitopoktam napisał:

albo dobrych testach kropkowych. 

Jakich dokładnie masz na myśli?

Bo nie mam wiedzy na ten temat, dopiero pierwsza taka no moja, moja, udana uprawa i druga na ile mogę, na razie mogę i czas pokaże:) (A miernik no na pewno w planach będzie).

Dobra dzięki, trzymaj się mistrzu;)

 

Edytowane przez Legenda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, Legenda napisał:

Chyba, że to tak ma być, a ja panikuje?

Ja mierzę w taki sposób, a więc wkłądam tester do wody, czekam kilka sekund aż pokazywany wynik zwolni (nie czekam aż się  zatrzyma). Jeszcze raz wyciągam, wkładam, mieszam wodę  i sprawdzam.  Celuję tak z ph, aby na 6.7 wynik opadał bardzo wolno i taką woda podlewam.

 

Edytowane przez Kupa kupalski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kupa kupalski napisał:

wynik zwolni (nie czekam aż się  zatrzyma)

Zatrzyma, masz na myśli pokaże dokładny wynik?, czy że wynik stoi bez zmian przez 5sec, tam wiadomo około, bo u mnie jedynie potrafił z paretnascie sec, próbować odczytać wynik i wyskakuje ostatnia cyfra, od razu wygasza się, może ma wbudowane, że się wyłączy np. 

Automatycznie wyłącza się ileś sec po wyjęciu z wody, a wynik wciąż nie wiadomy, a jedynie wyłącza się przy ostatniej cyfrze, tak jakby wyłączyć mecz w 90min😁

A przecież powinien przy dobrym wyniku zamrygnac parę razy, tak jakby prawda?

13 minut temu, Kupa kupalski napisał:

Celuję tak z ph, aby na 6.7 wynik opadał bardzo wolno i taką woda podlewam.

Nie bardzo rozumiem tego zdania, bo jak zrozumiałem tobie pokażę te 6.7 i za każdym razem opada bardzo wolno? (Tak wiem, że najlepszy wynik pH wody to te koło 6.7)

Tym mieszaniem tak sprawiasz czy mój się już rozpierdolil?😁

Mi przy zanurzeniu i nie wyjęciu z wody to tak samo się wyłącza, jak opisywałem.

Przy stabilizacji wyniku na około 5 sec i wyjęciu z wody to czasem skacze, a i potrafi dojść opadać.

Chyba już po ptokach i możliwe, że coś diodem zepsulem, no nic trudno.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Legenda testami kropelkowymi jesteś w stanie zmierzyć pH samej wody. Robi się troszkę ciężej gdy lejesz do niej dużo nawozów, które zmieniają barwę, ale jak w taki sposób przez jakiś czas mierzyłem i nie miałem żadnych problemów. Możesz skusić się na testy Zooleka albo JBLa. Ważne żebyś wybrał te z dokładniejsza skałą bo o wiele łatwiej będzie Ci po kolorze dojść jakie masz pH roztworu. 
 

Nie tyle co zepsułeś sondę. Nawet jakbyś jej w sowim mierniku nie uszkodził to tam naprawdę jego skuteczność jest jak wróżenie z fusów. 
 

Jeżeli mieszasz w Polsce to Adwe bez problemu znajdziesz np. na Allegro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Legenda napisał:

Nie bardzo rozumiem tego zdania, bo jak zrozumiałem tobie pokażę te 6.7 i za każdym razem opada bardzo wolno?

Przed włożeniem miernika do wody pokazuje on ok. 8. Po włożeniu do przygotowanej do podlewania wody wynik zaczyna szybko spadać i zwalnia przy 6.7 i od tego momentu zaczyna spadać, ale już dużo wolniej 6.66, 6.63, 6.6 - taką wodą już podlewam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...