Skocz do zawartości
henid123

Przymiarki nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! tiphat.gif

Planuje moją pierwszą uprawę, bardziej nastawiam się na zdobycie doświadczenia na przyszłość, ale wiadomo że fajnie byłoby zebrać jakikolwiek plon.
Czytam forum i się uczę, ale na ten moment jestem laikiem. Poza tym ilość informacji jest tak duża, że ciężko jest to wszystko ogarnąć bez pytań.

Konkrety:

Box 40x35x45 (dł.szer.wys, 0.14 m2) ze sklejki/osb/mdf pomalowany białą farbą matową lub wyklejony mylarem. Docelowo znajdzie się w nim 1 lub 2 roślinki (mam dwa sionka white widow, nie jest to automat).

Oświetlenie - 3x PHILIPS TORNADO 32W 2255 lm (2700k), razem 6765 lm

Wentylacja - Wlot pasywny, zrobię kilka otworów zamiast jednego większego + wentylator komputerowy wyciągający 120 mm.
I tutaj proszę o poradę - Zrobię filtr węglowy 120 mm z maty i czy taki wentylator w ogóle ma prawo bytu? Zastanawiam się czy przepchnie powietrze?

Ziemia - Gleba z marketu compo sana do roślin kwiatowych + nie mam zielonego pojęcia jakie i ile nawozów stosować. Ile osób tyle opinii..

Trening - tylko LST

Konstruktywne zjebki, opinie mile widziane. Jeśli o czymś zapomniałem, to chętnie wysłucham co macie do powiedzenia.

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, henid123 napisał:

Zrobię filtr węglowy 120 mm z maty i czy taki wentylator w ogóle ma prawo bytu? Zastanawiam się czy przepchnie powietrze?

nie przepchnie 

 

33 minuty temu, henid123 napisał:

nie mam zielonego pojęcia jakie i ile nawozów stosować. Ile osób tyle opinii.

zależy czy chcesz firmowe czy jakieś z typowego ogrodniczego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minutes ago, Tester said:

nie przepchnie 

 

zależy czy chcesz firmowe czy jakieś z typowego ogrodniczego 

@Tester Dzięki za odpowiedź.

Możesz dać przykład jakiegoś wentylatora, który da radę? Przede wszystkim nie chce się pchać w duże koszta na takiego testowego boxa. A może są jakieś sposoby na częściową neutralizację zapachu?

Co do nawozu, to może być firmowy ale zastanawiam się czy jest tutaj zauważalna różnica między tym z typowego ogrodniczego?

Nie wspomniałeś też o świetle - dadzą radę te żarówki?

 

EDIT: Co jeśli zastosuje jakiś lepszy wentylator komputerowy?  Np/ Przepływ powietrza [CFM]: 69 = 117/21 m3/h (to chyba wystarczająco na boxa o takiej powierzchni)

Edytowane przez henid123
Zmiana treści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@henid123

31 minut temu, henid123 napisał:

Co do nawozu, to może być firmowy ale zastanawiam się czy jest tutaj zauważalna różnica między tym z typowego ogrodniczego?

przy jednym dwóch krzaczkach można i z ogrodniczego zastosować np. biohumus na wzrost i planton k na kwitnienie

31 minut temu, henid123 napisał:

A może są jakieś sposoby na częściową neutralizację zapachu?

są różne neutralizatory zapachu 

32 minuty temu, henid123 napisał:

Nie wspomniałeś też o świetle - dadzą radę te żarówki?

na jedną max dwie roślinki przejdą 

 

32 minuty temu, henid123 napisał:

Co jeśli zastosuje jakiś lepszy wentylator komputerowy?  Np/ Przepływ powietrza [CFM]: 69 = 117/21 m3/h (to chyba wystarczająco na boxa o takiej powierzchni)

no mógłby być 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci powiem tak. Mam wentylator komputerowy 14x14, 1400obrotow, filtr zrobilem z maty złożonej na 4 razy. Wentylator od wewnątrz, mata od zewnętrznej strony. Działa super. Mam w tej chwili White widow auto na końcówce i baaardzo delikatnie ją czuć. W zasadzie chyba czuję bo wiem, jak ziomek wszedł to nie czuł nic. Ale jak dwie kwitły to było czuć. 

Poza tym myślę, że WW to słaby pomysł do takiego niskiego boxa. Mój krzak sam ma 52cm po lst (sam główny top ma 30cm) + donica 17cm + 14cm od panelu

IMG_20200329_205056373.jpg

Co do światła - najpierw kupiłem chińską żarówkę full spectrum za prawie 100. Potem dokupilem 2 x osram twist 23w po 12 + oprawki. Razem ok 135. Nie idź tą drogą, kup panel od razu. Ja kupilem tani panel od Ledam - 35w za 135zł i super daje radę na jedną roślinę, przy dwóch musiałem doświetlać tamtą chinką (miałem sporą różnicę wysokości roślin a były w jednej donicy). Twoje żarówki to już stówa, oddaj i weź panel, oszczędź sobie zachodu.

Nawozy. To mój pierwszy grow więc też chciałem po kosztach. Ze światłem mi nie wyszło. Nawóz natomiast jaki używam to Peters Professional 10-30-20 Blossom Booster 100g z alle, kupiłem za 10 i jest spoko. To w sumie to samo co burza kwiatów Substrala. Na taką skalę daje radę jak najbardziej

W dniu 28/03/2020 o 18:21, CheMsKuN napisał:

Nie rozumiem po co pchac sie w jakies testowe boxy, to jest wlasnie pchanie sie w koszty. Kupil bym boxa 0.36m2 na 4 rosliny, wentylacja, panel led plus caly osprzest i jedziesz.

Teoretycznie tak, zależy jakie kto ma możliwości. Mnie boxa zmontował kumpel stolarz, z płyty meblowej którą miałem w piwnicy. Wymiar taki jaki chciałem, jaki mi pasuje. Więc tylko mylar za grosze, wentylatory dwa za 30 i światło.

Edytowane przez Wentyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie! Dzięki za podpowiedzi.

@Wentyl Roślinka wygląda zacnie, liczę że u mnie będzie podobnie w przyszłości + Tobie szczególnie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Na ten moment nie myślę nawet o zakupie namiotu. Mam możliwość ogarnięcia boxa pod wymiar dosłownie za darmo z każdego rodzaju materiału budowalnego typu osb/sklejka/mdf/płyta meblowa + wiercenie otworów pod wymiar itp. Dodatko zauważyłem, że gotowe namioty to wysokość minimum 120 cm,  a u mnie to nie przejdzie.

Będzie zmiana. Box będzie wyższy - 60-70 cm  zamiast zakładanych 45 cm. Filtr węglowy z maty zostaje  w planie + jakiś sensowny wentylator. Już widziałem kilka setów domowej roboty i dają radę, a pieniądze za ogarnięcie tego są śmieszne.

Światło jeszcze nie jest kupione, ale jestem prawie pewny że wszelkie żarówki odstawiam na bok. Twoja propozycja panelu jest kusząca i w spoko cenie. Zastanawiam się czy jest szansa ogarnąć na tym panelu dwie rośliny? Ilość lumenów tego panelu to prawie minimum na tą powierzchnie (5000 lm wg. specyfikacji).

Masz w tym boxie zamontowany went wpuszczający lub mieszak czy tylko wyciągający?

Do nawożenia będzie burza kwiatów i może się jednak skuszę na lepszą ziemię niż marketowa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@henid123 Powiem Ci tak, mój box ma 90 bo więcej nie chcę, żeby taka dziwna szafka nie biła po oczach i mnie wystarcza. Dlatego ten panel super się sprawdza, bo w tak zaawansowanym flo wisi tuż pod sufitem i jest ok. Na mojej powierzchni czyli 0,14 (39cmx36cm) miałem dwie rośliny i gdyby nie to, że były w jednej donicy (zły pomysł) to by dał radę, ale lst obowiązkowe. No i miałem automaty. Nie sądzę, żeby dwie sezonówki rozrośnięte ogarnął, poza tym dwie sezonówki ciężko będzie do takiego boxa wsadzić. Teraz będę pod nim sadził jedną sezonówkę i jestem pewien, że da radę. W razie czego możesz na flo dorzucić jakieś żarówki, przynajmniej koszta rozłożą się na dłużej. 

Pytasz o wentylatory, mam tylko wyciągający komputerowy i mieszający, też komputerowy, od procesora (kupiłem używkę za 5 zyli). Jak maty z tyłu nie było to zasysało kartkę otworami wlotowymi, przy macie znacznie słabiej ale też, więc daje radę. Mieszak zamocowany do panelu. Z przodu oprawka, do której wkręcałem żarówę do doświetlania niższej rośliny. 

Zajrzyj tutaj:

IMG_20200330_142637831.jpg

Edytowane przez Wentyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wentyl  Przekonałeś mnie do tego LEDa, najwyżej dokupię jakąś żarówkę jakby miało minimalnie zabraknąć światła. Co do odmiany - boxa podwyższę do tych 70 cm i mam nadzieję, że z LST dam radę żeby boxa nie rozwaliło. Ewentualnie trzymać roślinę krócej na WEGu? Rady innych są takie aby nie zaczynać na automacie, bo może nie wybaczyć błędów i tego się trzymam.

Btw. ten zasilacz jest zmontowany do panelu - to bezpieczne trzymać go w takiej temperaturze?

Edytowane przez henid123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@henid123 nie wiem co Ci powiedzieć odnośnie wegu, jestem tak zielony jak Ty tylko "2 kroki z przodu". Odnośnie zasilacza to leży on na panelu. Póki co nic złego się nie dzieje. Kiedy przyczepiłem wentylator do panelu zorientowałem się, że część powietrza dmucha pośrednio na panel i chłodzi go skutecznie, dlatego ja nie zmienię miejsca mocowania wentylatora. Na pewno można by też odczepić zasilacz i przenieść na zewnątrz ale panel to i tak najlepsze miejsce u mnie na zamocowanie wentylatora, więc tak zostanie. Przy takim ułożeniu wentylatorów w boxie mam ok 23-24°C. Sam panel bez wentylatora był dosyć mocno ciepły. Na styku panelu z wentylatorem jest 38-39°C mierzone zwyklym termometrem z apteki

I nie przekonuję do tego leda bo mam za małe doświadczenie w tych sprawach. Mówię tylko, że u mnie zdaje egzamin. Nawet jak mi się zachce większego boxa i trzeba będzie kupić inne światło to ten się zawsze do doświetlania przyda

Edytowane przez Wentyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, henid123 napisał:

Ewentualnie trzymać roślinę krócej na WEGu?

to od Ciebie zależy jeśli to nie automat będzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...