Skocz do zawartości
Tibijczyk

zasilacz i kiepsko wiejący wiatraczek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Podłączyłem dwa wiatraczki komputerowe opisane jako 12V/0,08A do zasilacza 12V/0,5A. Oczywiście nie dmuchały tak dobrze jakbym tego chciał więc odłączyłęm jeden z nich ale wcale nie zaczęło mocniej kręcić. 
Zastanawiam się czy ten wiatraczek w obecnej sytuacji wyciągnie mi odpowiednią ilość powietrza z PC w dodatku przepchnie je przez filtr węglowy, który mam zamiar zrobić.

Jakieś pomysły co do tego? Jaki zasialcz będzie najodpowiedniejszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tibijczyk

Podłączenie dwóch wiatraczków o parametrach 12V/0,08A do zasilacza 12V/0,5A powinno teoretycznie działać bez problemu, gdyż łączny pobór prądu przez wiatraczki (0,16A) jest znacznie niższy niż maksymalny prąd dostarczany przez zasilacz (0,5A). Jeżeli odłączenie jednego z wiatraków nie spowodowało zwiększenia wydajności drugiego, problem może leżeć gdzie indziej.

Sprawdzenie napięcia i prądu: Upewnij się, że zasilacz rzeczywiście dostarcza pełne 12V pod obciążeniem. Możliwe, że spadek napięcia pod obciążeniem sprawia, że wiatraczki nie pracują z pełną wydajnością. Możesz to sprawdzić za pomocą multimetru.

Zastanów się nad zastosowaniem innych wiatraków: Jeśli wiatraczki mają za małą wydajność, rozważ wymianę na modele o wyższym natężeniu prądu i przepływie powietrza. Wiatraczki z wyższym amperażem będą mogły lepiej radzić sobie z przepychaniem powietrza przez filtr węglowy.

Rozważ zasilacz o większej mocy: Jeśli zdecydujesz się na wiatraczki, które wymagają więcej prądu, możesz również potrzebować zasilacza o wyższej wydajności prądowej. Wiatraczki o wyższych wymaganiach mogą potrzebować zasilacza dostarczającego np. 12V/1A lub więcej, w zależności od specyfikacji.

Optymalizacja układu chłodzenia: Upewnij się, że cały układ chłodzenia jest optymalnie zaprojektowany. Dobre przepływy powietrza w obudowie PC są kluczowe, zwłaszcza gdy dodajesz filtry, które mogą ograniczać przepływ.

Sprawdzenie i ewentualna modyfikacja powyższych aspektów powinna pomóc w osiągnięciu lepszej wydajności chłodzenia w Twoim PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek komuterowy nie nada sie na dluzsza mete jako wyciag. Jest za slaby + syf z boxa osadza sie na nim dodatkowo go obciazajac. Mam taki payent w malym boxie i uruchamialem go na weg gdy jeszcze nie trzeba az tak duzej cyrkulacji powietrza. Rowniez myslalem, zeby zamontowac do niego jakis maly filtr ale nie ma to najmniejszego sensu bo nie bedzie on mial sily aby przerobic powietrze przez filtr. Nawet za dluga rura za wentylatorem ogranicza jego prace co slychac po tym jak pracuje. Ostatecznie zrezygnowalem z pomyslu, zamontowalem na chwile stary wyciag i zamowilem nowy cichy wentylator

Screenshot_20240508_062324.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...