Skocz do zawartości
Enviku

Żółknące liście i ciemne plamy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dopiero zaczynam przygodę z uprawą w  domu, a i niestety pojawiają się pierwsza problemy. Jak w tytule, problem dotyczy żółtych listków i plam na nich powstających. 
Roślinki mają 10 dni,

temperatura około 23,5 C,

cykl 18/6,

wilgotność wynosi 70%,

Oświetlenie to Luminatek 300W Pro. Na początku wisiała na wys. 1m, ale jak listki zaczęły żółknąc to spuściłem na 60cm. Działa na 50% mocy. 
W pewnym momencie postanowiłem wymienić ziemię, obawiałem się, ze mogłem przelać. Oczywiście zrobiłem to tak by nie uszkodzić korzeni. Najwidoczniej  nie to było problemem, bo po jakimś czasie pojawiły się tez plamy na niektórych liściach. 

Prosze o pomoc.

Czy da się je jeszcze odratować?

 

 

ED78E442-1ACE-4054-ABD3-7F3AE5E81507.jpeg

Edytowane przez Enviku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester Nie, to zdjęcie było przed podlaniem, a wilgotność normalnie maja taką jaka powinny.

Nie wiem czy to niedobór jakiegoś składnika, a przez te 2 tyg powinna dawać sobie radę z tego co w ziemi, mam racje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm nie chciałbym nikogo wprowadzać w błąd, bo mam małe doświadczenie, ale tak na chłopski rozum folia w growboxie ma na celu odbijanie światła, żeby w jak najmniejszym stopniu było pochłaniane przez ściany, a jak najwięcej trafiło w roślinę. Doniczki tak samo pochłaniają to światło, które mogłoby być odbite w stronę liścia, więc jest różnica czy w boxie 100×100 masz 3 sadzonki, czy 25. Jak obniżyłeś teraz lampę do 60cm to na 100% przekraczasz limit ppfd dla sadzonek. Możesz to sprawdzić na aplikacji ppfd meter photone, testowałem ją i po kalibracji działa bardzo dobrze, jeżeli masz w miarę nowoczesny telefon.

Jeżeli się mylę to niech ktoś poprawi, żebym nie podawał dalej błędnych informacji.

A co do samych niedoborów to nie ma opcji, żeby wyszły przy 10 dniowej roślinie, chyba że kupiłeś ziemię w cholerę czystą jak Gaya coś tam o ile pamiętam z forum

Edytowane przez Bob drzewny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bob drzewny Jasne, tak też myślałem, ale ze było coś nie tak, a na nic innego wpaść nie mogłem to obniżyłem. W takim razie  zostawię ja na tym 1m, ale wątpię ze problem zniknie, bo raczej im się pogarsza.

Ziemia to Terra seed mix, na spodzie mam drenaż no i dodałem perlitu do ziemi.
Ale i tak się zastanawiam co spowodowało żółknięcie jak i plamy. Żółkły już, jak lampa wisiała na 1m. Czy to może przez temperaturę, czy przez wilgotność w boxie?

W nocy trzyma się na poziomie tych 18,5 - 20C, No a wilgotność koło tych 70%

@PaprykaPatryka Mogę spróbować, ale w takim razie dlaczego producent wprowadza w błąd.

I na jakiej wysokości masz swoją lampę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam swoja  na 50 cm i 100% ale dopiero w ostatnie 2 tyg kwitnienia tak dałem tak to na 75% mocy tez na 50 cm.  mam boxa 70x70x160 to ta lampa to i tak już jest max na ten namiot. Doszła mi pod koniec vega dopiero . Za 2 tyg ruszam z nowym i już ostatnim grow . I jak wspominałem wcześniej na początek lampy dam na 25% i 50 cm jak będą się wyciągać za bardzo to obniżę , a po 2 tyg jak już będą miały z 2-3 pietra dam na 50% i to już by była wystarczająca  moc na veg tak uważam. Tydzień po tym jak zakwitną daje na 75% porządnie papu i dopiero na ostatnie 2 tyg daje na 100%.   "Mowie o automnatach"

A ty jaki masz namiot ? 

Zapominałem dodać ze jak moje kwitły i dałem jednego solo cup to tak samo mi powykręcało liście  i zawijały  się liście do dołu z nadmiaru światła a miałem tylko na 50% i 50 wysokości 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółkną wszystkie jednocześnie, więc musi to byś problem środowiskowy. Wątpię żeby tak szybko poraziło je jakieś choróbsko czy robactwo, ale dla pewności przyjrzyj się ziemi z bliska. Dobrze jakbyś wrzucił też zdjęcie jednej konkretnej rośliny od góry do dołu. Co do samych warunków:

-przypilnuj żeby było 18-24 stopni przy odpowiedniej wilgotności (jak będzie skakać z 55 do 70 to nic się nie stanie)

-staraj się nie przesuszyć ani nie przelać, jak po wbiciu palucha 3cm będzie dalej sucho, to znaczy że za mało wody i powinieneś zwiększyć dawkę + podlewaj co 3 dni jak na razie, żeby wykluczyć podlewanie z problemów

-niech coś tam na nie dmucha, jakiś wentylatorek ale nie za mocno

-przesadzenie mogło je osłabić, przy tak młodym wieku mogłeś obruszyc korzenie mimo że nie było tego widać. Nawet jeśli jakieś się urwało i zostało w miejscu mniej więcej pierwotnym, to Ty tego nie zobaczysz, a korzeń nie będzie podłączony do rośliny:D

Takie warunki na tym etapie na pewno nie powinny ich doprowadzić do powolnej śmierci. Jeżeli masz wszystkie z tych opcji, to sprawdź ppfd za pomocą aplikacji albo specjalistycznego sprzętu, chyba wiadomo które lepiej działa i które droższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PaprykaPatryka 1,2 x 1,2 x 2,

@Bob drzewny Robactwa nie ma na pewno, choroby czy pleśni tez nie, a wg. aplikacji, przy mocy 25% i na wysokości:

1m  pokazuje 68ppfd

70cm pokazuje 90 ppfd

50cm pokazuje 122ppfd

O ile się nie mylę jakieś urządzenie do pomiaru powinienem mieć, ale sprawdzić będę mógł dopiero jutro

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Enviku  Masz gdzieś grafikę od producenta jak wygląda dystrybucja światła pod lampą na danych wysokościach? Np jak wpiszesz mars hydro ts 1000, to tam jest grafika określonych ppfd, jakie padają na powierzchnię np na wysokości 30 cm z różnymi mocami itd. Jak będziesz miał taką informację, to powinieneś wtedy skalibrować aplikację dzięki tym danym i będziesz baaardzo blisko realnych wyników z błędem pomiaru pomijalnym. No i nie zapomnij wybrać źródła światła jako led full spec i przy kalibracji i przy samym pomiarze

Edytowane przez Bob drzewny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...