Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mączniak prawdziwy i rzekomy 

mączniak-marihuana-konopia.jpg

Mączniak jest chorobą o podłożu grzybowym, występuje powszechnie w różnego rodzaju uprawach, również przy uprawie marihuany. Występują dwa rodzaje mączniaka - mączniak prawdziwy i rzekomy. Zobacz jak rozpoznać objawy mączniaka i jak z nim walczyć.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy to biały nalot, występuje na różnych częściach roślin, nie wyłączając łodyg i pąków. W początkowej fazie choroby nalot jest niewielki oraz łatwy do usunięcia przez potarcie palcem. W kolejnym etapie szybko się rozprzestrzenia, obficie pokrywając zaatakowane miejsce oraz kolejne części roślinki. Nalot wygląda, jak by ktoś posypał liście mąką. Zarażone liście zaczynają od spodu brunatnieć oraz zwijają się, po tym opadają. Łodygi zaatakowane mączniakiem zamierają, a kwiaty nie rozwijają się. Tego typu mączniak lubi atakować róże, ale też i wiele innych roślin. Szkodnik ten potrafi zniszczyć uprawy nawet zbóż.

mączniak-marihuana-konopia.jpg

Pomimo tego, że choroba nosi uniwersalną nazwę mączniaka prawdziwego i powoduje identyczne objawy, na różnych gatunkach roślin wywołują ją trochę inne rodzaje grzyba. Na różach chorobę wywołuje grzyb Sphaerotheca pannosa var. Rosae, na trawach i zbożach Erysiphe graminis lub Blumeria graminis, na winoroślach Uncinula necator, a na jabłoniach Podosphaera leucotricha. Zwalcza się mączlika podobnie, stosując odpowiednie środki dla danego typu upraw.

Przy małym natężeniu choroby, można spróbować skorzystać z środków bardziej naturalnych które charakteryzują się mniejszą szkodliwością dla środowiska np. biopreparaty. Jest to szczególnie ważne, kiedy choroba zaatakuje krzewy i drzewa owocowe czy warzywa. Niektóre biopreparaty, pomocne w walce z tym szkodnikiem: Antifung 20 SL (zawiera wyciąg z bambusa), Bioczos BR (na bazie wyciągu z czosnku) czy Biosept 33 SL (z wyciągiem z grejpfruta).

mączniak-marihuana.jpg

mączniak-konopia-marihuana.png

mączniak-marihuana.jpg

Z całkowicie naturalnych sposobów na zwalczanie mączniaka prawdziwego, można polecić wyciągi, wywary lub gnojówki z chwastów i ziół, takich jak: pokrzywa, krwawnik pospolity, skrzyp polny. Preparaty te robi się samemu.

Jeśli jednak szkodnik rozprzestrzenił się na większą skalę, to trzeba zastosować preparaty chemiczne zwane fungicydy. Opryski robi się po kilka razy w pewnych odstępach czasu, (w zależności jaki użyjemy preparat), można też używać dwóch preparatów naprzemiennie. Niektóre środki: Topas 100 EC, Score 250 EC, Nimrod 250 EC, Topsin M 500 EC, Kendo 50 EW.

Mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy swoim wyglądem i objawami trochę różni się od prawdziwego. Objawy jego występowania nie są tak widoczne bardzo, jak w przypadku mączniaka prawdziwego. W początkowym stadium można go pomylić z powszechnymi plamistościami. Jest on groźniejszy, bo początek choroby można przeoczyć, a potem rozprzestrzenia się szybko.  

Mączniak rzekomy najbardziej atakuje liście. Na liściach pokazują się okrągłe albo nieregularnie plamy, koloru brązowego, lekko czerwonego lub przeźroczyste. Na spodzie liści, w miejscu plam pokazuje się białawy nalot. Po czasie liście żółkną i opadają, a choroba postępuje na inne części rośliny jak kwiaty. Atakuje różne gatunki roślin, i tak jak przy mączniaku prawdziwym, powodują je różne grzyby. Na przykład mączniaka rzekomego u winorośli wywołuje grzyb Plasmopara viticola, u róż jest to Peronospora sparsa, u cebuli Peronospora destruktor, a u dyniowatych Pseudoperonospora cubensis. Mączniaka rzekomego zwalcza się podobnie jak prawdziwego.

mączniak-marihuana-konopie.jpg

Mączniak - zwalczanie i zapobieganie

Dwa rodzaje mączniaków dość łatwo rozwijają się i przenoszą na kolejne rośliny w odpowiednich dla tych szkodników warunkach. Sprzyjają im wysokie temperatury i duża wilgotność. Dlatego unikać należy zraszania roślin. Zarodniki grzyba czy nawet grzybnie dobrze zimują w porażonych częściach rośliny - łodygach, pąkach i w opadłych liściach. Dlatego należy usuwać chore części roślin. Chorobę tę ciężko się leczy, najlepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepszym sposobem jest utrzymywać miejsce uprawy marihuany w czystości. Regularnie doglądaj liście, w razie podejrzanych objawów natychmiast je usuń.                                                                                     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No i czegoś nowego się dowiedziałem, czytając ten temat, bardzo przydatny. Pozdro 👌

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a jeśli grzyb dopiero jest od niedawna , chociaż widać go na całej roślinie . Roślina jest prawie gotowa do zbiorow ,i wydaje mi się że do nich by nie doczekała . Co robić ? Zbierać teraz czy da się jakoś zwalczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy może ktoś pomóc w diagnozie, nie jestem pewien czy to mączniak.

sytuacja wygląda następująco:

box 1.5 x 1.5 wentylacja była na poziomie 300m3/h, więc stwierdziłem, że zainstaluje coś mocniejszego żeby zminimalizować ryzyko pleśni na finiszu.

przy starym wyciągu wilgotność trzymała się dość wysoko bo w przedziale 60-70% zależnie od tego kiedy było podlewane.

5dni temu wyciąg został zmieniony na 700m3/h. Wilgotność spadła w okolice 50%. Niestety nie ma mnie na miejscu cały czas więc nie mogę reagować sam w danym momencie, mam kogoś kto dogląda roślinek pod moją nieobecność i dzisiaj dostałem niepokojące zdjęcia/film. Co jest dla mnie sporym zaskoczeniem, w momencie wyjazdu rośliny były w dobrej kondycji. Wrzucam pare fotek, prosiłbym o szybką podpowiedź co zrobić, nie wiem czy zbierać się do wyjazdu szybciej niż miałem to zaplanowane i wycinać już teraz czy może jest szansa na uratowanie sytuacji. Na dniach rośliny miały mieć rozpoczętego flusha, do planowanej ścinki około 2tygodni.

Jeden topek został zerwany żeby sprawdzić co dzieje się wewnątrz jego.

Łącznie jest 10 krzaków, jak na razie zjawisko zaobserwowane na trzech, w rożnej ilości.

 

1916D325-BFB2-4000-88AB-0AE2B1AF6F0C.png

2BF95FE1-6655-4E4C-B04C-905A3542FE03.png

78420E7A-12D8-459D-B5B2-BCF197CC8EB7.png

8F72E3C8-D0E2-41C0-9BA5-14E88855829B.png

C1417D13-6752-4DB5-8A6B-FF97125FAD5D.png

98C1F3EA-983B-43AF-8A45-A588E3FF8FBD.png

Edytowane przez Dathar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...