Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mączlik a uprawa marihuany

białe-muszki-marihuana-mączlik.jpg

Mączlik który zaatakuje konopie może być uciążliwym szkodnikiem. Usuwanie mączlika może być trudnym zadaniem, ale jest to do zrobienia. Im wcześniej zauważysz tego szkodnika na roślinie, tym lepiej. Poznaj naturalne, domowe sposoby na te białe pasożyty oraz chemiczne środki.

Mączlik szklarniowy

Dorosłe mączliki to takie białe muszki, ich wielkość to ok. 1,5 mm. Mączliki składają jaja pod spodem liści, przeważnie tam również najczęściej przebywa. Larwy mączlika owalne i lekko spłaszczone można dostrzec gołym okiem. Są one koloru białego lub żółtoróżowego, natomiast martwe okazy zamieniają się często w czarny kolor. 

Mączliki lubią ciepłe i suche środowisko, mogą więc pojawiać się gdy w boksie mamy wysoką temperaturę. Na świeżym powietrzu zaczynają się pojawiać między majem a wrześniem, natomiast w domu mogą przebywać cały czas. 

białe-muszki-mączlik-marihuana.jpg

Czy mączlik jest szkodliwy ?

Mączlik jest pospolitym szkodnikiem, występuje często w szklarniach, czy też domach, na werandach. Często ten pasożyt atakuje pelargonie, róże, azalie czy fuksje. Często też żeruje na kapuście i pomidorach. Białe muszki również mogą pojawić się na roślinach konopi, i może zostać zaburzony wzrost roślin, oraz do przedwczesnego zamierania. Dla tego jeśli zauważysz małe białe muszki, to odpowiednio reaguj.

Dorosłe osobniki najczęściej żerują u spodu liści. Kiedy zruszysz roślinę, wzniesie się do góry cały rój białych muszek. Szkodniki te wysysają z liści sok, dlatego często dochodzi do deformacji i żółknięcia, a na sam koniec usychają. Oczywiście wzrost jest zaburzony. Dorosłe mączliki i larwy pobierając pokarm wydalają rosę miodową, która pokrywa liście. Przez to rozwijają się grzyby  i rozrastają się, pokrywając roślinę zatykającą ją substancją koloru czarnego.

białe-muszki-mączlik-marihuana.jpg

Zmiany na liściach przypominają skutki wyrządzone przez chociażby wciornastki. Przyglądając dobrze liście pod światło można dostrzec ślady ukłuć, a pod spodem widać żerujące szkodniki w postaci larw - powodują one osadzanie się na liściach grzybów. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do grzybów, same mączliki ciężko jest usunąć.

Mączlik warzywny

Ten szkodnik trochę różni się od szklarniowego. Różnica jest widoczna gołym okiem. Mączlik warzywny posiada cztery ciemne plamki na skrzydłach, i z powodzeniem zimuje w naszym klimacie - w porównaniu do mączlika szklarniowego. Mączlik warzywny wysysa soki z roślin, kolonizując liście u dołu. Ich aparat gębowy kłująco-ssący ma kształt "sztyletu" - szkodnik ten wbija go w tkanki roślin i pobiera tym sposobem soki.

Mączliki żerują najbardziej kiedy jest dobra pogoda. W ciągu lata może powstać aż 12 pokoleń mączlika. Kiedy jest chłodna i mokra pogoda, to maksymalnie rozwiną się 4 pokolenia. Jednak najbardziej szkodliwe są nie dorosłe osobniki tylko ich larwy, one najbardziej wysysają sok z roślin.

Usuwanie mączlika

Kiedy mączlik zaatakuje liście, to można przemyć je szarym mydłem z wodą bądź czosnkiem. Szkodniki odstrasza zapach aksamitek, rumianku, nagietków lub bazylii, dlatego jeśli ma ktoś możliwość może przy swoich roślinkach powysadzać takie zioła czy kwiaty. Jest to profilaktyka naturalna i skuteczna.

Często są również wykorzystywane tablice lepowe, wabią one dorosłe mączliki. Można tablicę umieścić w boksie, blisko roślin, kupić je można w większości sklepów ogrodniczych. Pamiętać należy, że takie tablice lepowe są skuteczne kiedy mamy do czynienia z dorosłymi osobnikami do momentu, gdy złożą jaja.

białe-muszki-mączlik-marihuana.jpg

Roślinki można też opryskiwać naparem tytoniowym. Należy przygotować ok.100g tytoniu i zalać 1l wrzącej wody, odstawić naczynie na 1 dzień, i potem przecedzić roztwór, a następnie rozcieńczyć wodą w stosunku 1:2. Takim roztworem pryskamy rośliny i żegnamy się z mączlikiem.

Następny sposób domowy to wyłapywanie mączlików odkurzaczem. Najlepsza pora to rano, wtedy kiedy mączlik z powodu niższej temperatury jest mało ruchliwy. Potrząśnij rośliną, tak żeby szkodniki wzleciały do góry i wciągnij do odkurzacza. Jednak gdy ze złożonych jaj będą wydostawać się larwy, to będzie ich dużo i odkurzacz nie wiele może pomóc.

białe-muszki-mączlik-marihuana.jpg

Zadziałać jednak może wywar z ziela wrotyczu. Wystarczyło by przygotować 50g rozdrobnionego ziela i zalać 1l wody, moczysz przez 24 h, potem gotujesz 20 minut i przecedzasz, potem rozcieńczasz z wodą 1:5. Jest to skuteczny i naturalny sposób na mączliki.

Zwalczanie chemiczne mączlika

białe-muszki-marihuana-mączlik.jpg

Jeśli jednak naturalne metody z jakiegoś powodu zawiodą to trzeba sięgnąć po chemię. Warto wtedy zastosować środki które wykazują działanie kontaktowe. Jeżeli na twoich roślinkach będą już jaja i larwy, to trzeba będzie sięgnąć po środki które mają działanie układowe. Substancja czynna zawarta w danym preparacie przedostanie się do soków rośliny, i szkodniki dzięki temu będą uśmiercane.

Opryskując rośliny musisz zwrócić uwagę aby zrobić to dokładnie. Należy pamiętać, że chemiczne zwalczanie szkodników może być ciężkim zadaniem. Mączlik szybko wytwarza następne pokolenia, a jaja z poczwarkami są odporne na chemiczne substancje. Dlatego najlepiej połączyć różne metody na walkę z tymi szkodnikami, aby pozbyć się ich skutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziwne, że konopie atakuje, u mnie tylko warzywa kapustne obsiadly w tym roku, pryskalem karate ale chyba nic to nie daje, bo one zaraz siadają z powrotem i wysrywaja te swoje jajeczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...