Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szkodniki typu mszyce w uprawie konopi

mszyce-marihuana.jpg

Mszyce są popularnym szkodnikiem w uprawie marihuany. Nagle się pojawiają i szybko namnażają. Pomimo że są niewielkie (2-5 mm) potrafią narobić dużo szkód w uprawach.

Dlaczego mszyce są zagrożeniem ?

Szkodnik te wysysają soki z rośliny. Ich żerowanie może prowadzić do zahamowania wzrostu roślin, skarlenia i zniekształcenia młodych odrostów, nie wspominając już o znacznym spadku ilości plonów. Mszyce żerujące na roślinie wydalają wydzielinę która nazwana jest spadzią, i na niej  szybko rozwijają się choroby grzybowe roślin. Mszyce mogą zniszczyć uprawę, ich szkodliwość jest bardzo duża, dla tego należy je zwalczać.

mszyce-na-marihuanie.jpg

Jednak człowiek jest pomysłowy i opracował wiele preparatów, które są skuteczne w walce z tymi pasożytami. Dowiedz się jak zwalczać te szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce

Wokół naszych krzaków można posadzić rośliny które mszyce nie lubią. Rośliny które odstraszają mszyce to czosnek i cebula, z ziół dobre są mięta, a z roślin ozdobnych lawenda. Bardzo dobre efekty przynosi uprawa roślin z roślinami odstraszającymi mszyce.

Wywary i wyciągi roślinne 

Rośliny które odstraszają mszyce można również wykorzystać do oprysków. Dobrą opcją jest wywar z cebuli, która jest ogólnie dostępna. Do przygotowania takiej mikstury potrzebne jest ok. 75g cebuli, trzeba pociąć ją na drobne kawałki, następnie zalewamy pokrojoną cebule ok. 10L wody, i gotujemy wszystko przez 30 min na małym ogniu. Kiedy wywar się ostudzi można go wlać do spryskiwacza i zrobić oprysk.

mszyce-marihuana.jpg

Można też zrobić wyciąg z czosnku. Potrzebujemy 250 g roztartego czosnku, trzeba go zmielić i zalać 10l wody. Wszystko zostawiamy na ok. 24 h. Kiedy minie ten czas, to nasz wyciąg jest praktycznie gotowy do użycia. Przed wykonaniem oprysku musimy jeszcze rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1.

Sposobem kolejnym jest również wyciąg z mniszka lekarskiego, popularna jego nazwa to mlecz. Ta roślina często rośnie jako chwast, więc ją można pożytecznie wykorzystać. Aby zrobić wyciąg z mniszka na mszyce, potrzeba 40 dag liści mniszka i zalewamy je 10 l wody, zostawiamy na 3 godziny i po tym czasie robimy oprysk.

mszyce-marihuana.jpg

Wyciąg który zrobiliśmy musimy zaraz wykorzystać po wykonaniu. Jeśli chodzi o wywary to można je przechowywać przez ok. 2 miesiące w szczelnym pojemniku, schowanym w zacienionym miejscu. Tych środków nie da się przedawkować, dlatego możesz spryskać rośliny nie żałując ich.

Kolejną opcją na mszyce jest wykorzystanie mleka i szarego mydła. Mleko łączymy z wodą w proporcji 1:1, po wymieszaniu można od razu zastosować oprysk. Jednak skuteczność tej metody jest wątpliwa, bo powinno być to mleko świeże bezpośrednio od krowy. Oprysk zrobiony z mlekiem z kartonu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów (opinie są podzielone ).

mszyce-marihuana.jpg

Domowym sposobem na mszyce jest też szare mydło. Jeśli posiadasz szare mydło, to należy rozpuścić ok. 20g mydła w 1l ciepłej wody, kiedy woda ostygnie można wykonać oprysk. Szare mydło w ogrodnictwie jest często stosowane, w sklepach ogrodniczych można kupić płynne mydło potasowe ogrodnicze, jest to właśnie szare mydło.

Gotowe środki przeciw mszycom 

mszyce-marihuana-konopia.jpg

Jeżeli nie masz czasu, czy musisz szybko działać, to można kupić gotowe preparaty przeciw mszycom. Można poszukać naturalnego środka który gotowy jest od razu do użycia np. Agricolle. Można też jeśli z jakiegoś powodu naturalne środki zawodzą zastosować chemiczny preparat, na pewno znajdziesz coś w ogrodniczym. Najlepiej jest łączyć kilka metod, aby wszystkie mszyce zostały usunięte z naszych roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andi możesz użyć środków chemicznych dostępne w ogrodniczym lub zastosować naturalne metody takie jak

preparat na bazie czosnku 200g czosnku roztartego zalać 10l wody i pozostawić na 24h i pryskać 

preparat z cebuli, 75g pociętej cebuli należy zalać 10l wody, i gotować 30minut i takim preparatem pryskać rośliny 

preparat z mniszka lekarskiego(mleczu) zalej 400g liści 10l wody, pozostawić na trzy godziny, takim preparatem można pryskać rośliny 

preparat z pokrzywy, zebrać 1kg pokrzyw przed ich kwitnieniem i zalać 10l wody, zostawić na 24h, po tym można pryskać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja je kiedyś miałem na krzaku to ziomek mi biedronek nazbierał nie wiem skąd on je wytrzasnął i na krzaka wywaliłem je po czasie mszyc nie było he he 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można też zastosować tablice lepowe koloru żółtego zwabiają mszyce przyklejają się dzięki klejowi i giną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, czy roztwory z cebuli beda bezpieczne dla rosilny, ktorej prawie kwitnie kwiat? Chcialbym udezyc w profilaktycznie, poniewaz cos bialy nalot, cos jakby zbite malutkie granulki na liscie sie pojawil, a wiem, ze i mszyce w poczatku stadium moga sie tak objawic wiec moje pytania dwa:

1. Czy oprysk moze zaszkodzic roslinie?

2. Czy warto zrobic profilaktycznie oprysk z cebuli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Roter napisał:

Czy oprysk moze zaszkodzic roslinie?

raczej nie

 

14 minut temu, Roter napisał:

Czy warto zrobic profilaktycznie oprysk z cebuli?

po co, musiałbyś mieć pewność że coś tam jest, i sama cebula? czosnek można jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć , lecę z pierwszą uprawą i mam pytanie czy to są mszyce ? canna cure preparat pomoże na nie ?

widać też uschniętą końcówkę liścia , na dwóch jeszcze tak mam , liście z samego dołu.. (za dużo i za wcześnie dawałem odżywek)

takie uschnięte liście odcinać czy zostawić ?  dzięki z góry za odp

IMG_1559.JPG

Edytowane przez ACEventura
.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zielone krainy  to co to jest , tak ma wyglądać łodyga ? to normalne ? odmiana to northern lights auto. W poniedziałek stuknie 5 tydzień.

Ogólnie chyba zdrowa jest tylko na samym dole te końcówki listków są przepalone/uschnięte.. listki wiatrakowe chyba tak to sie nazywa ? 

ale piętro wyżej też cos zaczyna się dziać na końcówkach hmm.

 

 

IMG_1561.JPG

IMG_1563.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...